Румунський національний рух — Вікіпедія

" Румунія, що розриває ланцюги на полі Свободи". Картина К. Д. Розенталя (1850-ті)

Національне відродження в Румунії (рум. Renașterea națională a României) розпочалося у першій половині XIX століття. Румуни почали замислюватись про створення національної держави. Спочатку румуни сподівалися на допомогу Росії, але згодом почали боятися, що Росія, як і Австрійська імперія, захоче анексувати Румунію. Тому лідери румунського національного руху стали шукати допомоги у Західній Європі.

Визвольний рух[ред. | ред. код]

У 1821 відбулося повстання Тудора Володимиреску. Спочатку румуни виступали в союзі з греками, але потім рух Володимиреску набув антигрецької спрямованості. Повстання закінчилося поразкою румунів. У 1829-1834 та 1848-1856 Румунія перебувала під російським протекторатом. Революції 1848 в Дунайських князівствах, спрямовані на незалежність Валахії та Молдови та автономію Трансільванії. Вони також зазнали поразки, але вселили в румунів надію на повалення іноземного панування. Європейські держави не прийшли на допомогу Румунії, і та була змушена діяти проти Османської імперії поодинці.

Після Кримської війни Румунія потрапила під протекторат великих держав. У 1859 Молдавія і Валахія були пов'язані особистим союзом. В обох князівствах на престол сів видатний діяч румунського національного руху Олександру Іоан Куза. Утворилася нова держава - Об'єднане князівство Валахії та Молдови. Трансільванія залишилася під австрійською владою, і хоча в ній більшість населення складали румуни, регіон перебував під жорстким угорським контролем.

У 1861 в Сібіу утворена Трансільванська асоціація літератури та культури румунів під захистом місцевого уряду. Ця організація відіграла важливу роль у пробудженні румунів національної самосвідомості.

Освіта Румунії[ред. | ред. код]

У 1862 утворено князівство Румунія. У 1866 його очолив Кароль I. Наступного року імператор Франц Йосип I передав Трансільванію Угорщині. Згодом, за підсумками Російсько-турецької війни, Румунія стала незалежним королівством.

У 1918 Трансільванія та Бессарабія остаточно приєднані до Румунської держави.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Чедомир Попов; Граранська Європа (1770-1914), Завод за убебені (2010).
  • Andrei Oțetea, Istoria lumii în Date, Ed. Enciclopedică, Bucarest, 1969
  • Georges Florovsky, Les Voies de la teologie russe, Paris 1937, comentat de JC Roberti și reeditat la ed. Desclée de Brouwer, Paris 1991, pag. 150.
  • Ion Stanciu, Iulian Oncescu, Introducere in istoria moderna a romanilor (1821-1918), Editura: Cetatea de Scaun, 2009
  • Nicolae Isar-Istoria modernă a românilor 1774/1784 - 1918, Editura Universitară, 2006
  • Nicolae Isar, Revoluția de la 1848 în Țările Române. Cu un studiu privind personalitatea lui N. Bălcescu în viziunea lui N. Iorga, Editura Universitară
  • Nicolae Isar, România sub semnul modernizării - De la Alexandru Ioan Cuza la Carol I