Семнан (остан) — Вікіпедія

Координати: 35°34′36″ пн. ш. 53°23′43″ сх. д. / 35.5769000° пн. ш. 53.3953000° сх. д. / 35.5769000; 53.3953000

Семнан (остан)
Остан Ірану
استان سمنان
Розташування
Мапа Ірану з позначеною провінцією
Статистика
Столиця: Семнан
Найбільші міста: Імамшехр (136 тис.)
Гермсар (70 тис.)
Дамхан (60 тис.)
Мехдішехр (22 тис.)
Аейван-е Кі (11 тис.)
Сорхе (10 тис.)
Площа: 97 491 км²
Населення (2005):
 • густота:
589 512
 • 6,0/км²
Кількість шагрестанів: 4
Часовий пояс: UTC+3:30
Мова(и): фарсі
Semnani[en]
Sangiseri[en]
Tabarian
Мапа
Мапа

Семнан (перс. سمنان‎ — Semnân) — один з 30 останів (провінцій) Ірану. Розташований на півночі країни. Столиця — місто Семнан, інші великі міста — Імамшехр (136 тис.), Гермсар (70 тис.), Дамхан (60 тис.), Мехдішехр (22 тис.), Аейван-е Кі (11 тис.), Сорхе (10 тис.). Площа провінції — 96 816 км². Населення у 2005 році становило 589 512 жителів, в основному перси.

Географія[ред. | ред. код]

Провінція простягається вздовж гірського ланцюга Ельбурс. На півдні до неї примикає пустеля Деште-Кевір.

Семнан на півночі межує з Голестаном і Мазендераном, на заході — з Тегераном та Кумом, на півдні — з Ісфаханом і на сході — з Хорасані-Резаві.

Провінцію можна розділити на дві частини: гірську і рівнинну. Гірська частина, поряд з видобутком корисних копалин, надає можливість організації оздоровчих установ та курортів. А в рівнинній частині знаходяться декілька древніх міст, серед яких є й одна зі столиць Парфянського царства.

Адміністративний поділ[ред. | ред. код]

Карта Шахрестан На карті Бакхш Центр
Дамхан D Центральний Дамхан
a Амір Абад
Гармсар G Центральний Гармсар
a Арадан
e Ейванакей
Мехдішахр m Центральний Мехдішахр
' Шахмірзад
Семнан S Центральний Семнан
s Сорхех
Шахруд Sh Центральний Імамшехр
bd Біаржманд
bm Мауамі
m Баста
Сусідні райони: E: Ісфахан, G: Голестан, M: Мазендеран, NKh: Північний Хорасан, Q: Кум, RKh: Хорасан-Резаві, T: Тегеран, Y: Йєзд

Економіка[ред. | ред. код]

Основні галузі економіки — сільське господарство (пшениця, бавовна, яблука, виноград, фісташки), торгівля, текстильна, харчова, аерокосмічна, автомобільна, металургійна промисловість, виробництво будматеріалів, автокомплектуючих і велосипедів, видобуток вугілля, транспорт.

У місті Імамшехр (Шахруд) базується вугільна компанія «Іст Альборз», а також розташовані науково-технологічний парк провінції Семнан, завод двигунів «Іран Ходро», цементний завод «Симане Шахруд», в околицях — найбільший іранський космодром і ракетний полігон. У місті Семнан розташований автомобільний завод «Іран Ходро». У місті Дамгана розташований автобусний завод «Хаваран Ходро», завод автокомплектуючих «Іран Ходро». У місті Гермсар розташований завод автокомплектуючих «Іран Ходро».

Туризм[ред. | ред. код]

У місті Семнан розташовані Великий базар і фортечні ворота, в околицях — фортеця Кохан-Дедж. Біля міста Мехдішехр (Сангсар) розташовані печера Дарбанд і курортне село Шехмірзад з древньою фортецею і найбільшими в країні горіховими садами. Біля міста Імамшехр (Шахруд) розташовані руїни древнього поселення і гробниці епохи Сербедаров. У місті Беста розташовані мечеть епохи Сельджукидів і гробниця Байазіда Бісті, в околицях — гробниця Харакані і руїни фортеці Байар.

У місті Дамгана розташовані руїни стародавньої фортеці і комплексу Тарікхане (зороастрійський храм епохи Сасанідів і найстаріша в країні мечеть), гробниця Бенкет-е Аламдар, П'ятнична мечеть і вежа Джафар епохи Сельджукидів, вежі Чехель-Дохтар і Мехмандост, старовинні мінарети. Біля Дамгана розташовані руїни фортеці Таппе-Хессар епохи Мідії, Парфії та Сасанідів, руїни ассасінських гірських фортець Гірдкух і Мірнегар, оаза Чешме-Алі з палацами Каджарів, старовинний караван-сарай Сепахсалар, печера Шірбанд, руїни міста Екатомпілос (столиця Парфії епохи Аршакідов). Біля міста Гермсар розташовані фортеця Стонванд і національний парк пустелі Деште-Кевір. Також в провінції розташований національний парк Туран.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]