Технології передавання запаху — Вікіпедія

Технології передачі запаху — технології, що дозволяють передавати, приймати і відтворювати аромати за допомогою цифрових пристроїв. При цьому використовується спеціальне обладнання: електронні «програвачі», а також програмне забезпечення.

Історія[ред. | ред. код]

У 1959 році в США в місті Нью-Йорк з різницею в три тижні публіці було представлено відразу дві системи імітації запахів — Smell-O-Vision, створена Хансом Лаубе, і AromaRama Чарльза Вейса. Обидві системи використовували системи кондиціонування кінотеатрів для створення ароматичного супроводу кінофільмів. Із застосуванням цієї технології було показано лише два фільми — «Запах таємниці» (англ. Scent of Mystery) режисера Джека Кардіффа, який використав Smell-O-Vision, і «Behind the Wall», італійського режисера Карло Лідзані, що застосував систему AromaRama. Ці фільми отримали різні оцінки критиків і глядачів. Широкого поширення ці системи імітації запахів не отримали через нестабільну роботу і виникнення побічних ефектів — поширення запахів по залу не завжди збігалося з дією на екрані, а у деяких глядачів виявилась алергія[1].

Сучасні розробки[ред. | ред. код]

У 1999 році компанія DigiScents представила пристрій під назвою iSmell, розроблене для імітації запаху, який передавався б мережею Інтернет. Пристрій містив картридж з 128 «основними запахами», які змішувалися в певній пропорції для створення інших ароматів. DigiScents розробила кілька тисяч запахів, які могли бути передані через електронну пошту або розміщені на вебсторінці[2]. Залучити 20 млн $, в 2001 році компанія змушена була закритися через брак фінансування[3].

У 2005 році іспанські вчені з Університету Хуельва розробили протокол XML Smell, який здатний передавати запахи. Також було створено пристрій, здатний зчитувати навколишні аромати і оцифровувати його[4].

У 2007 році в Японії було представлено Aroma Geur. Воно оснащене інтерфейсом USB і розраховане на використання в Інтернет-радіостанції Tokyo FM. Всередині пристрою — шість картриджів з ароматизаторами на масляній основі. Їх запахи можуть змішуватися, утворюючи необхідні комбінації, у відповідь на керуючі сигнали. Передбачається, що синхронізація запахів, кольору і звуків мелодії, що транслюється допоможе слухачеві прийняти відповідний настрій[5].

У лютому 2008 року компанія Nokia представила концепт мобільного телефону, який був обладнаний сенсорами, що сприймають світло, звук, дотик і запах. Також заявлялося про можливість визначати, передавати і відтворювати отримані запахи[6].

У 2009 році британські дослідники з університетів Йорка і Варвік заявили про ведення робіт над шоломом віртуальної реальності «Віртуальний кокон» (англ. Virtual Cocoon)[7]. За словами вчених, шолом може обмінюватися інформацією з комп'ютером по бездротовому зв'язку і передавати не тільки зображення і звук, але і смак і запах за допомогою спеціальних хімічних речовин, які будуть безпосередньо вприскуватись в рот і ніс[8].

Група вчених з Токійського аграрно-технічного університету на чолі з Харукою Матсукарою (англ. Haruka Matsukara) зуміли винайти «пахнучий екран[en]», який був представлений на конференції інституту інженерів з електротехніки та електроніки IEEE Virtual Reality 2013, що пройшла в місті Орландо, Флорида.[9] Даний екран здатний створювати запахи за допомогою гелієвих гранул, які, при нагріванні, просто випаровуються, генеруючи запах. А вентилятори, встановлені в кутах монітора, направляють ці запахи з певних зон монітора в сторону користувача. Але перед тим як «досягти» користувача, запахи з'єднуються, тим самим створюючи ілюзію, що вони приходять не від вентиляторів, а саме від екрану[10].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Gilbert, Avery (2008). Hollywood Psychophysics. What the Nose Knows. Crown Publishers. p. 159. ISBN 978-1-4000-8234-6.
  2. Martin, James A (1999-10-13). «Sniff That Web Site». PC World. Retrieved 2007-07-06.
  3. Digiscents runs out of cents. Digital Commerce 360 (амер.). 31 травня 2001. Процитовано 8 квітня 2020. {{cite web}}: |first= з пропущеним |last= (довідка)
  4. XML Smell language developed by university. The Inquirer. 23 січня 2005. Архів оригіналу за 22 вересня 2011.
  5. Smell The Radio With USB Aroma Geur. Digital-Lifestyles (en-GB) . 5 вересня 2006.
  6. Vasile, Cosmin. Nokia Concept Phones: A Glimpse into the Future (I). softpedia (english) . Процитовано 8 квітня 2020.
  7. Blum, Ronald (10 липня 2017). Take Me Out to the Screen: Virtual Reality Baseball a Hit. NBC4 Washington (амер.).
  8. Derbyshire, David (5 березня 2009). The headset that will mimic all five senses and make virtual world as convincing as real life. Mail Online (англ.). Архів оригіналу за 5 березня 2009.
  9. Matsukura, Haruka; Yoneda, Tatsuhiro; Ishida, Hiroshi (2013-04). Smelling screen: development and evaluation of an olfactory display system for presenting a virtual odor source. IEEE transactions on visualization and computer graphics. Т. 19, № 4. с. 606—615. doi:10.1109/TVCG.2013.40. ISSN 1941-0506. PMID 23428445. Процитовано 8 квітня 2020.
  10. Технологии будущего: монитор, передающий запахи. www.infoniac.ru (рос.). 3 квітня 2013. Архів оригіналу за 12 листопада 2016.

Посилання[ред. | ред. код]