Універсальна юрисдикція розслідування воєнних злочинів в Україні — Вікіпедія

Розслідування воєнних злочинів універсальної юрисдикції в Україні — це розслідування воєнних злочинів під час російсько-української війни, що здійснюються відповідно до правових систем окремих держав за принципом універсальної юрисдикції міжнародного гуманітарного права. Серед держав, які почали розслідування, були Німеччина, Литва, Іспанія та Швеція.

Передумови[ред. | ред. код]

Російське вторгнення в Україну 2022 року, яке розпочалося в лютому 2022 року, включало кілька подій, підозрюваних у воєнних злочинах. Міжнародний кримінальний суд розпочав повне розслідування. Принцип універсальної юрисдикції дозволяє державі проводити розслідування та переслідування за воєнні злочини, скоєні в іншій державі або жертви чи підозрювані у вчиненні яких є громадянами іншої держави.

За країною[ред. | ред. код]

Станом на 5 квітня 2022, Естонія, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Словаччина, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Україна оголосили про свої наміри розпочати розслідування військових злочинів під час російського вторгнення в Україну 2022 року в рамках універсальної юрисдикції. Французька прокуратура почала розслідування військових злочинів під національною юрисдикцією у справах, у яких громадяни або резиденти Франції були можливими жертвами або підозрюваними.

Німеччина[ред. | ред. код]

8 березня 2022 року Генеральна прокуратура Німеччини оголосила, що розпочала розслідування відповідно до свого закону про універсальну юрисдикцію Völkerstrafgesetzbuch . Початкові сфери розслідувань включали невибіркові напади на цивільних осіб та цивільну інфраструктуру, використання касетних боєприпасів та повідомлення про те, що російські війська мають списки загиблих за вбивство українських активістів і політиків.

Литва[ред. | ред. код]

На початку березня 2022 року Генеральна прокуратура Литви відкрила «досудове розслідування про військові злочини та злочини проти людства» вторгнення Росії в Україну 2022 року. На початку квітня Генеральна прокуратура заявила, що в рамках загального розслідування буде розслідувати смерть режисера Мантаса Кведаравічуса, який був убитий під час атаки російських військ під Маріуполем під час його облоги.

Іспанія[ред. | ред. код]

8 березня 2022 року міністерство прокуратури Іспанії розпочало розслідування універсальної юрисдикції як за злочин агресії з боку Російської Федерації, так і за «серйозні порушення міжнародного гуманітарного права».

Швеція[ред. | ред. код]

5 квітня 2022 року прокуратура Швеції (SPA) заявила, що розпочала попереднє розслідування щодо «тяжких військових злочинів», які вчиняються в Україні. Початкові цілі розслідування включали забезпечення доказів у Швеції, які згодом можуть бути використані в судовому процесі у Швеції, іншій країні, що здійснює універсальну юрисдикцію, або в розслідуванні МКС . СПА закликала постраждалих та свідків зв'язатися.

Примітки[ред. | ред. код]

Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "FletcherSchool_war_crimes_Putin", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "TheLocal_Sweden_launches", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "WSJ_Germany_opens_investigation", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "TheLocal_Spain_opens_probe", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "LRT_LT_prosecutors_to_probe_filmmaker_s_killing", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.
Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "PBS How Would Those Accused", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.

Помилка цитування: Тег <ref> з назвою "WSJ French Prosecutors Open", визначений у <references>, не використовується в попередньому тексті.