Хрест святого Томи — Вікіпедія

Знаменитий перський хрест або хрест Насрані в Кадаматтомі
Перський хрест у Коттаям Кнаяя валія
Перський хрест на горі Св. Тома, Ченнаї, Таміл Наду, Індія

Хрест святого Томи - давні хрести, які вживалися давніми християнськими громадами святого Томи в Індії, які походять від часів євангельської діяльності святого апостола Томи в І ст. Спільнота святого Томи - одна з найдавніших християнських громад світу.[1][2][3] Християнські хрести святого Тома в основному класифікуються як Mar Thoma Sleeva (хрест святого Томи),[4] Індійський хрест, [5] Перський хрест і Насрани Стамбам.

Хрести святого Томи знайдена в Кадаматтомі, Маттушірі, Козналлурі, Коттаямі, Палліппурамі і Алагґаді в штаті південної Індії Керала. Поза межами Керали вони зустрічаються в Гоа та Таміл-Наді в Індії, Анурадхапурі на Шрі-Ланці та Таксілі в Пакистані.[6] Квіткові індійські хрести зустрічаються у Коткаккаві, Палліпурамі та Ніранамі.[7] Великі скельні хрести під відкритим небом, відомі як Nasrani Sthambams, знайдені на фасаді багатьох християнських церков Сент-Томаса в Кералі. Зафіксовано, що до приїзду португальських мандрівників у Кералі було понад 150 сирійських церков.[8]

Термін[ред. | ред. код]

Мар Тома Шлеєва - сирійський термін, що означає Хрест святого Томаса.[9] Антоніо Гувеа у творі "Йордана" у XVI ст. стверджує, що старі церкви християн обряду святого Томаса були сповнені хрестами певного типу (мілапурського).[10] Він також зазначає, що шанування хреста - старий звичай у Малабарі. "Йордана" - найдавніший відомий письмовий документ, який називає хрест хрестом святого Томаса. Гувеа пише про шанування Хреста в Ґранганорі, згадуючи його як "Хрест християн".

Місцеположення хрестів святого Тома[ред. | ред. код]

Котткакаву Слива, перський хрест, заснований Мар Сабором та Мар Прот, зберігся в паломницькому центрі Котткакаву Мар Тома, Північний Паравур
Кам’яний хрест під відкритим небом також називають Насрані штамбом перед Сиро-Малабарською церквою Марта Маріама, Аракужа, Керала
Хрест таксіла в Лахорському соборі

Хрести розташовані в таких місцях: [6]

  • Св. Томас Гора, Таміл Наду: Хрест знаходиться в церкві Богоматері Очікувань при Римо-католицькій єпархії Чингельпет (Мадрас- Мілапара).
  • Алангад, штат Керала. Цей Хрест знаходиться в Сиро-Малабарській церкві Св. Марії при Великій Архиєпархії Ернакулам-Ангамалії Сиро-Малабарської Церкви. Цей Хрест вважається найстарішим хрестом в Індії.
  • Кадаматтам, штат Керала. Цей Хрест знаходиться у храмі Кадаматтома Східної Православної Церкви.
  • Муттучіра, штат Керала. Цей Хрест знаходиться в церкві Руха д 'Кудша при єпархії Палая Сиро-Малабарської Католицької Церкви.
  • Коттаям, штат Керала. Цей Хрест знаходиться у Коттаям Валіапаллі (Церква Св. Марії Кнананії). Один хрест вважається пізнім походженням (Ca Х ст.).
  • Козаналлур, Керала. Цей Хрест знаходиться у церкві св. Гервасія та Протаза[11] при єпархії Палая Сиро-Малабарської Католицької Церкви.
  • Агасаїм, Гоа. Зараз хрест зберігається в Музеї піларних семінарій. Цей хрест датований VI ст.
  • Анурадхапура, Шрі-Ланка. Хрест Анурадхапура зберігається в музеї Анурадхапури. Він був знайдений під час розкопок Анурадхапури у 1912 році. Цей хрест вважається найдавнішим хрестом на Шрі-Ланці.
  • Таксіла, Пакистан. Це дуже маленький хрест, який знайшов у полі біля стародавнього міста Сіркап біля Таксили. Хрест зберігається в соборній церкві Воскресіння, Лахор.[12][13] Однак експерти зазначають, що хрест поділяє лише одну характеристику з іншими Хрестами Св. Тома, що вони здебільшого рівнобічні, з раменами однакової довжини. Вони стверджують, що давність цього хреста не може бути остаточно доведена, оскільки така ж характеристика спостерігається і в дохристиянських буддійських хрестах і варіантах свастики, знайдених в регіоні, і навіть у грецьких хрестах.[14][15][16]
  • Індійський хрест зображений на скелі в передній частині церкви Пара (Північна), вперше опублікованій у Християнській енциклопедії Св. Томаса Індії, Vol. II, 1973, Ред. Джордж Менахері.
  • На ґанку церкви святого апостола Томи, Кіллінгелл, вирізьблений Чарльз Мавер з Лідса, є хрест Св. Тома.[17]

Інтерпретація написів[ред. | ред. код]

Артур Кокс Бернелл, археолог, в 1873 році переклав написи так:

"У покаранні хрестом (було) страждання цього;
Той, хто є справжнім Христом, а Бог вище і Посібник завжди чистим. " [18]

Проф. Ф.С. Буркітт і К.П.Т. Вінкворт, тодішній фахівець асирології в Кембриджському університеті, вивчали написи і виготовили переклад. Про це йшлося на Міжнародному конгресі сходознавців, який відбувся в Оксфорді в 1925 році.

Інтерпретація така:

"Мій Господи Христе, помилуй сирака Афраса, Чахарбухтського сина, який вирізав це (або який призвів до того, що це було вирізано)". [19]

На великому хресті стоїть це додаткове речення в Естранґело Сирійському. (Галатам 6:14)

"Нехай я ніколи не хвалитиму, окрім хреста Господа нашого Ісуса Христа".

Напис у церкві Кадаматтом при перекладі:

"Я, прекрасний птах Ніневія, приїхала в цю землю. Написаний мною Шепер, якого врятував Святий Месія від нещастя».

Символіка хреста святого Томи[ред. | ред. код]

На відміну від хрестів в інших традиціях, хрест Святого Томи не має на собі розп'яття. Окрім цієї унікальної якості, кожен її елемент має символічні значення. Взагалі Хрест символізує життя, а не смерть і страждання.[20]

  • Не маючи зображення Ісуса, хрест святого Томи віщує відкриття порожньої гробниці, прославляючи Воскресіння Ісуса. [7]
  • Чотири кінці хреста мають квіткову форму, що символізує плодоношення і життя з дерева життя.
  • Квітка лотоса під хрестом є символом буддизму та Індії. Культурна адаптація місцевих образів, хрест, закріплений на лотосі, символізував би християнство в Індії в І ст. Лотос - це також пуранська свята квітка, приношення Богові в індуїстській традиції; все, що пропонується на листках лотоса, вважається сприятливим.
  • Три кроки нижче Хреста являють собою Голгофу, символічно посилаючись на смерть Ісуса, також три колоди Ковчега та сходження на гору Синай.
  • Нарешті, голуб над хрестом символізує Святого Духа, третю особу Святої Трійці згідно християнської традиції. Саме цей дух воскресив Ісуса з мертвих і дарує подарунки вірним Церкви.

Перський хрест[ред. | ред. код]

Хрест святого Томи має Сиро-Малабарська паломницька церква, Північний Паравур та Церква Св. Марії Сиро-Малабар Форану, Палліпурам при Великій Архиєпархії Ернакулам-Анкамалій Сиро-Малабарської Церкви та Православна Сирійська Церква Св. Марії, Ніранам при Ніранамській єпархії Православна сирійська церква Маланкара має давній, квітучий перський хрест.[7]

Насрани Штамбам[ред. | ред. код]

Насрани Штамбами - гігантські кам'яні хрести під відкритим небом.[21] Плінтус цих хрестів представляє пелюстки лотоса і квітки лотоса та має квадратну основу. У ньому також є безліч іконографічних мотивів, серед яких слони, павичі та різні інші тварини.[22] Ці хрести знайдені в Пузенчірі, Параппуккарі, Веліянаді, Каппарамбі, Ангамалі, Канюрі, Малаяттурі, Удаямперурі, Куравалангаді, Узгавурі, Чунгамі, Кадузаразі, Музалакодамі, Муттачірі, Кудалмалурі, Ніранамі, Аракужі, Козаланганамі, Ченґаннурі, Зумпамоні, Чазаннурі і багатьох інших місцях.[23][24]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. The Encyclopedia of Christianity, Volume 5 [Архівовано 22 грудня 2021 у Wayback Machine.] by Erwin Fahlbusch. Wm. B. Eerdmans Publishing - 2008. p. 285. ISBN 978-0-8028-2417-2.
  2. The Jews of India: A Story of Three Communities [Архівовано 26 грудня 2016 у Wayback Machine.] by Orpa Slapak. The Israel Museum, Jerusalem. 2003. p. 27. ISBN 965-278-179-7.
  3. Cf. The first dozen articles in the St. Thomas Christian Encyclopaedia of India, Vol. II,1973, Ed. George Menachery
  4. Vazhuthanapally, ”Archaeology of Mar Sliba”.
  5. O'Flynn, Donnel (2017). Holy Cross, Life-Giving Tree. Church Publishing, Inc. с. 74. ISBN 978-0-8192-3368-4.
  6. а б Analogical review on Saint Thomas Cross - The symbol of Nasranis-Interpretation of the Inscriptions. Nasrani.net. 29 лютого 2008. Архів оригіналу за 18 серпня 2020.
  7. а б в Stone Crosses of Kerala. Nasrani.net. 16 січня 2007. Архів оригіналу за 6 серпня 2020.
  8. Malabar Manual by William Logan - 1996 published by Asian Educational Services
  9. NSD Network: Mar Thoma Sliba- Saint Thomas’ Cross- A religio cultural logo. Архів оригіналу за 20 листопада 2018. Процитовано 16 серпня 2020.
  10. Antonio Gouvea," Jornada of Dom Alexis de Menezes"
  11. kothanalloorchurch.org. Архів оригіналу за 28 вересня 2007. Процитовано 6 квітня 2022.
  12. Picture and description in the St. Thomas Christian Encyclopaedia of India, Ed. George Menachery, Vol.I, 1982 in article Christianity in Pakistan by Bishop Young,
  13. Rooney M.H.M, Fr. John (1984). Shadows in the Dark (Pakistan Christian History Monograph No. 1). Christian Study Center, Rawalpindi. с. 42–45. Архів оригіналу за 18 March 2012.
  14. Rashid, Salman (16 грудня 2011). Taxila Cross - The Express Tribune. The Express Tribune (амер.). Архів оригіналу за 11 серпня 2020. Процитовано 23 грудня 2017.
  15. Rashid, Salman (5 липня 2014). Taxila Cross. Архів оригіналу за 16 лютого 2020. Процитовано 23 грудня 2017.
  16. Rashid, Salman (10 березня 2013). St Thomas in Taxila. Архів оригіналу за 10 серпня 2020. Процитовано 23 грудня 2017.
  17. See image: File:St Thomas Killinghall 667.JPG
  18. On some Pahlavī inscriptions in South India (1873) by Arthur Coke Burnell, page 11
  19. The Journal of Theological studies (1929), P-241, NSC Network (2007)
  20. St Thomas Cross. Thenazrani.org. Архів оригіналу за 4 грудня 2016.
  21. name= "Menachery"Rock Crosses of Kerala, Article by George Menachery, 2000
  22. Rock objects in Kerala Churches, in George Menachery, Glimpses of Nazraney Heritage, SARAS, Ollur, 2005
  23. Menachery, George. "Rock Crosses of Kerala". 2007.
  24. George Menachery, Indian Church History Classics Vol.I "The Nazranies", Ollur, 1998. It has photos of dozens of Rock Crosses

Зовнішні посилання[ред. | ред. код]