Цзен Цзін — Вікіпедія

Цзен Цзін
Портрет Цзен Цзін
Ім'я при народженні曾鯨
ПсевдоЦзен Бочень 曾波臣
Народивсябл. 1568
Путянь, Фуцзянь
Померміж 1547 та 1650
Нанкін
Підданстводинастія Мін
Національністькитаєць
Діяльністьхудожник
Жанрпортрет

Цзен Цзін (*曾鯨, бл. 1568 —між 1547 та 1650) — китайський художник-портретист часів династії Мін.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Народився у м. Путянь (провінція Фуцзянь). Замолоду виявив хист до малювання. Після навчання перебрався до Нанкіну, тут багато приймав замовлень. Разом з тим час від часу подорожував країною, відвідуючи міста Нінбо, Гуанчжоу, Ханчжоу, Учжень, Сунцзян. Уславився як портретист на всю імперію. У нього замовляли портрети представники знаті, заможні містяни, а також інші художники, зокрема Дун Цичан, Хуан Даочжоу, Ван Шимінь, Лу Цзянь. Помер у Нанкіні між 1647 та 1650 роком.

Творчість

[ред. | ред. код]
Портрет Ван Шиміня

Одним з перших поєднав у творах жанру жень-у досвід китайського живопису з європейською художньою манерою, яка стала відома в імперії Мін завдяки діяльності західних місіонерів, що показали 1579 році в Гуанчжоу гравюри картин італійських художників. Створений Цзеном у 1616 році вертикальний сувій «Ван Ши-мінь сяосян ту» (王時敏小像圖, шовк, туш, фарби 64 × 42,3 см) відобразив його молодшого сучасника Ван Ши-миня, відомого пейзажиста. Портрет показує використання традиційної площинної манери малювання у зображені фігури на білому фоні і європейського об'ємного («опукло-увігнутого») методу в зображенні очей і обличчя.

Запропонований Цзен Цзіном малювальний стиль, що свідчив про новизну завдяки дуже тонкому відбору та делікатному використанню в руслі китайській традиції можливостей західної техніки малюнка, знайшов визнання у сучасників майстра, а згодом отримав розвиток у цінський період — утворилася так звання «школа Бочень», найвідомішим представником якої був Сі Бінь.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Yang Xin, Richard M. Barnhart, Nie Chongzheng, James Cahill, Lang Shaojun, Wu Hung. Three Thousands Years of Chinese Paintings. Yale University Press. pp. 243—246. ISBN 978-0-300-07013-2.