Четвертий буддійський собор — Вікіпедія


Ранній буддизм
Письмові джерела

Тапітака
Агами
Гандгара

собори

1-й буддійський собор
2-й буддійський собор
3-й буддійський собор
4-й буддійський собор

Школи

Досектантський буддизм
 Махасамґіка
     Екавіавахаріка[en]
         Локоттаравада
     Кайтіка
         Апарашайла
         Уттарашайла
     Гокуліка
         Бахушрутія
         Праджняптівада
         Четьявада
 Стхавіравада
     Сарвастівада
         Вайбхашики
         Саутрантіка
         Муласарвастівада
     Вібгадж'явада
         Тгеравада
         Махішасака
         Каш'япія
         Дгармагуптака
     Пуґґалавадін
         Ватсіпутрія
             Дхармоттарія
             Бгадраянія
             Самматія
             Шаннагаріка

Четвертий буддійський собор — назва для двох різних подій, що відбулись у Шрі-Ланці й Кашмірі.[1]

Тими соборами завершилась традиція буддійських соборів у ранньому буддизмі, й лише у XIX столітті у Мандалаї провели П'ятий буддійський собор.

Традиція тхеравади: Собор Тамбапанни[ред. | ред. код]

Буддійський собор у Тамбапанні, проведений під опікою царя Ваттагамані, відіграв надзвичайно важливу роль в збереженні та фіксації священних текстів буддизму.[2] Ця історична подія розгорнулася на фоні важкого неврожаю, який загрожував голодною смертю численним ченцям. Запитанням стало, як зберегти багатство буддійських текстів перед відходом ченців у вічність, адже багато з них передавалися усно і пам'яттю.[3][4]

Собор тривав цілі три роки та відбувався у печері Алока-лена поблизу сучасного міста Матале. Одним з основних завдань собору було розв'язання проблеми фіксації канонічних текстів. Іноді це ставало надто складно завдяки їхній величезній кількості, тож ченці, очолювані Магараккхіто, взялися записувати їх на пальмовому листі. Цей акт збереження сприяв тому, що буддійські тексти могли бути передані іншим країнам, таким як М'янма, Таїланд, Камбоджа та Лаос.[5]

Оригінальний текст Трипітаки був принесений до Шрі-Ланки ченцем Махіндою після Третього буддійського собору, відзначеної як важлива подія у розповсюдженні буддизму.

Традиція Махаяни: Кашмірська рада[ред. | ред. код]

Ще один Четвертий буддійський собор відбувся за традицією Сарвастівади в імперії Кушан, і, як кажуть, був скликаний кушанським імператором Канішкою I (бл. 158-176) у 78 р. н. е. у віхарі Кундалвана (Кундалбан) в Кашмірі.[6] Альтернативна теорія вважає, що вігара знаходилася в монастирі Кувана в Джаландхарі, хоча це малоймовірно.[7]

Четвертий Кашмірський собор не визнається авторитетним для тхеравадинів. Звіти про цей собор можна знайти в писаннях, які збереглися в махаянській традиції. Кажуть, що імператор Канішка зібрав у Кашмірі п'ятсот бхіккху на чолі з Васумітрою, щоб систематизувати канон Сарвастівадіна, який був перекладений з більш ранніх пракритських народних мов (таких як гандхарі) на санскрит. Кажуть, що під час собору було укладено триста тисяч віршів і понад дев'ять мільйонів висловлювань, і цей процес зайняв дванадцять років. Джерела Сарвастівади також стверджують, що енциклопедична «Абхідхарма Махавібхаша Шастра» (укр. Великий коментар Абхідхарми) датується часом Канішки. Цей об'ємний текст став центральним текстом традиції вайбгашіки в Кашмірі.[8] Хоча Сарвастівада більше не існує як самостійна школа, її традиція Абхідхарми була успадкована традицією Махаяни.

Нові тексти Вайбгашіки були прийняті не всіма сарвастівадінами. Деякі «західні майстри» з Гандхари та Бактрії мали відмінні погляди, які не збігалися з новою ортодоксією. Ці розбіжності з «Саутрантиками» можна побачити в пізніших творах, таких як «Tattvasiddhi-Shāstra» (成實論), «Abhidharmahṛdaya» (T № 1550) та «Abhidharmakośakārikā».[9]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Buswell, Robert E.; Lopez, Donald Sewell (2014). The Princeton dictionary of Buddhism. Princeton (N.J.): Princeton University Press. ISBN 978-0-691-15786-3.
  2. Ellawala, H. (1969). Social History of Early Ceylon. Department of Cultural Affairs.
  3. De Silva, Chandra Richard. Sri Lanka, a History, p. 63. Vikas Publishing House, 1997.
  4. Siriweera, W. I. (2002). History of Sri Lanka: From Earliest Times Up to the Sixteenth Century (англ.). Dayawansa Jayakody & Company. ISBN 978-955-551-257-2.
  5. Buswell, Robert E.; Lopez, Donald Sewell (2014). The Princeton dictionary of Buddhism. Princeton (N.J.): Princeton University Press. с. 20. ISBN 978-0-691-15786-3.
  6. Hāṇḍā, Omacanda (2001). Buddhist Western Himalaya: A politico-religious history (англ.). Indus Publishing. с. 38. ISBN 978-81-7387-124-5.
  7. Hāṇḍā, Omacanda (1994). Buddhist Art & Antiquities of Himachal Pradesh, Upto 8th Century A.D. (англ.). Indus Publishing. с. 142. ISBN 978-81-85182-99-5.
  8. Willemen, Charles; Dessein, Bart; Cox, Collett. Sarvastivada Buddhist Scholasticism, Handbuch der Orientalistik. Zweite Abteilung. Indien. Brill, 1998, p. XII
  9. Kuala Lumpur Dhammajoti (2015). Sarvāstivāda abhidharma (вид. Fifth revised edition). Hong Kong: Buddha-Dharma Centre of Hong Kong. с. 57. ISBN 978-988-99296-5-7.