Яків Розенфельд — Вікіпедія

Яків Розенфельд
нім. Jakob Rosenfeld
спр. китайська: 羅生特/罗生特/Luó Shēngtè
Народився 11 січня 1903(1903-01-11)
Львів, Долитавщина, Австро-Угорщина
Помер 22 квітня 1952(1952-04-22) (49 років)
Тель-Авів-Яфо, Ізраїль
Країна  Австрія
 КНР
 Ізраїль
Діяльність лікар, гінеколог, політик, уролог
Alma mater Віденський університет
Членство Народно-визвольна армія Китаю
Партія КПК

Яків Розенфельд (нім. Jakob Rosenfeld) відомий в Китаї як генерал Ло[1][2] або Ло Шенте (кит. трад. 羅生特, упр. 罗生特, пиньинь: Luó Shēngtè; 1903—1952) — австрійський лікар єврейського походження, учасник Японсько-китайської війни, міністр охорони здоров'я у тимчасовому революційному уряді Китаю.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 11 січня 1903 Лемберзі (нині місто Львів, Україна) в родині офіцера австро-угорської армії, службовця 7-го уланського полку[3]. У 1910 році сім'я Розенфельд переїхала у Веллерсдорф у Нижній Австрії, де його мати успадкувала сільськогосподарську ферму. Молодий Яків навчався в школі в Вінер-Нойштадт, а в 1921 році почав вивчати медицину. У 1928 році отримав диплом доктора і почав займатися медичною діяльністю, спеціалізуючись як гінеколог. Протягом декількох років здобув популярність і визнання як лікар, а його кабінет в центрі Відня не знав відбою від відвідувачів.

Доктор Розенфельд симпатизував соціал-демократам. Після аншлюсу Австрії намагався втекти з Відня, але був схоплений гестапо. Яків був ув'язнений у концтаборі в Дахау, а потім у Бухенвальді. В кінці 1939 року було звільнено з умовою протягом 14 днів залишити територію Третього Рейху.

Розенфельд скористався єдиною доступною можливістю покинути Німеччину без візи і відправився в Шанхай. В районі для іноземців відкрив свою клініку. У кафе «Фіакр» він познайомився з Сун Цінлін, вдовою Сунь Ятсена. У Шанхаї він встановив контакт з китайськими комуністами і вирішив взяти участь в боротьбі з японцями. Розенфельд в 1941 році вирішив вступити до лав Нової четвертої армії Мао Цзедуна. Був польовим лікарем, прищеплював китайським медикам знання про гігієну і сучасній медицині. Після зведення в генеральський чин Розенфельд увійшов до еліти ЦК КПК. Особливо близький він був з Лю Шаоци і Чень І, - майбутніми головою і міністром закордонних справ КНР відповідно. Останньою військової посадою, яку займав генерал Ло, був пост командувача медичним корпусом Китайської народної армії.[4]

У 1947 році обіймав посаду міністра охорони здоров'я у тимчасовий революційний уряд Китаю.

Після перемоги китайської революції приїхав до Відня, але не знайшов там нікого з родичів. До того ж почалися проблеми зі здоров'ям. Влітку 1951 переїхав до Ізраїлю, де почав працювати в лікарні в Тель-Авіві. Довго чекав оформлення візи на повернення в Китай, яку отримав на початку 1952 року, але виїхати туди вже не встиг. 22 квітня 1952 року доктор Яків Розенфельд помер в Тель-Авіві від серцевого нападу.

Пам'ять[ред. | ред. код]

На честь генерала Ло поставлений пам'ятник і названа лікарня в повіті Інань (Ліньі, в Шаньдуні).

Його ім'ям названа вулиця і випущена серія з трьох марок КНР з його портретом.

У Національному музеї Китаю в Пекіні Розенфельду присвячена ціла експозиція, загальною площею 800 квадратних метрів. Експозицію було відкрито Головою КНР Ху Цзіньтао.

Щоденник, який він вів з весни 1941 до 1 жовтня 1949 року, коли була проголошена Китайська Народна Республіка, опублікований зусиллями його сестри.[5]

Публікації[ред. | ред. код]

  • Jakob Rosenfeld. Ich kannte sie alle. Tagebücher aus China 1941—1949 / Ann Margaret Frija-Rosenfeld, Gerd Kaminski (англ.)русск.. — Löcker-Verlag, 2002. — 230 S. — ISBN 3-85409-363-2.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Станислав Шустерман. От гинеколога до генерала. jewish.ru
  2. Jewish doctor turned 'Buddha savior' under Mao https://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3330950,00.html [Архівовано 12 травня 2019 у Wayback Machine.]
  3. Buchpräsentation zu Leben und Werk Jakob Rosenfelds im Hohen Haus (нем.). oe-journal.at.
  4. Jacob Rosenfeld. World War II Database
  5. Архівована копія. Архів оригіналу за 22 січня 2016. Процитовано 10 червня 2019.