Яскравісна температура — Вікіпедія

Яскравісна температура — фотометрична величина, що характеризує інтенсивність випромінювання. Часто використовується в радіоастрономії.

У діапазоні частот[ред. | ред. код]

За визначенням, яскравісна температура в діапазоні частот  — це така температура, яку мало б абсолютно чорне тіло з такою ж інтенсивністю в даному діапазоні частот. Інтенсивність випромінювання абсолютно чорного тіла задається формулою Планка:

, де

Звідси:

Для випадку низьких частот формула Планка зводиться до формули Релея-Джинса:

Тоді яскравісна температура виражається:

У діапазоні довжин хвиль[ред. | ред. код]

Інтенсивність випромінювання абсолютно чорного тіла в діапазоні довжин хвиль задається формулою Планка для довжин хвиль:

Звідси яскравісна температура в діапазоні довжин хвиль виражається формулою:

Для довгохвильового випромінювання яскравісна температура виражається:

Для випромінювання, близького до монохроматичного, яскравісну температуру можна виразити через енергетичну яскравість і довжину когерентності :

Потрібно відзначити, що яскравісна температура не є температурою в звичному розумінні. Вона характеризує випромінювання, і залежно від механізму випромінювання може значно відрізнятися від фізичної температури випромінюючого тіла. У нетеплових джерел яскравісна температура може бути дуже високою. У пульсарів вона досягає K[1]. Для випромінювання гелій-неонового лазера потужністю 60 мВт з довжиною когерентності 20 см, сфокусованого в плямі діаметром 10 мкм, яскравісна температура складає майже 14 × 109К. Яскравісна температура чисто теплових джерел збігається з їхньою фізичною температурою.

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Каплан С. А. Элементарная радиоастрономия. — «Наука», 1966.(рос.)