INDELA-I.N.SKY — Вікіпедія

INDELA-I.N.SKY
Тип БПЛА
Розробник ТОВ «КБ ІНДЕЛА»[1]
Перший політ 2011
Основні експлуатанти Білорусь Білорусь

CMNS: INDELA-I.N.SKY у Вікісховищі

INDELA-I.N.SKY - білоруський безпілотний літальний апарат вертолітного типу, середнього радіуса дії, масою до 140 кг. Розроблено і виробляється ТОВ «КБ ИНДЕЛА» з 2011 р. З 2014 року запущений в серійне виробництво.

Призначений для моніторингу на далеких відстанях важкодоступних і протяжних об'єктів, для розвідки і спостереження, дозволяє здійснювати пошук і виявлення об'єктів з визначенням точних географічних координат, виконувати розпізнавання і автосупровід рухомих об'єктів, здійснювати доставку вантажів і скидання корисного навантаження.

БПЛА «INDELA-I.N.SKY» входить до складу багатофункціонального безпілотного авіаційного комплексу «INDELA-SKY». Контролюється за допомогою наземної станції управління.

Льотно-технічні характеристики БПЛА[ред. | ред. код]

Технічні характеристики[1]

Довжина / висота 3052/1346 мм
Діаметр несучого ротора 3168 мм
База шасі 1180 мм
Злітна вага 140 кг
Вага корисного навантаження 25 кг
Стандартний запас палива 25 кг
Злітна потужність 26 кВТ
Витрата палива 5-8 кг / год
двигун Чотиритактний роторно-поршневого типу
Система охолодження рідинна

Льотні характеристики[1]

Тривалість польоту 5 год
Крейсерська швидкість польоту біля землі 70 км / год
Статичний стеля 1500 м
Максимально допустима швидкість вітру при зльоті 10 км / год
Робоча температура -35 ... + 35 ° С

Технічні можливості БПЛА[ред. | ред. код]

БПЛА «INDELA-I.N.SKY» здійснює автоматичний вертикальний зліт і посадку, виконує автоматичний політ і автоматичне повернення до місця старту в разі втрати зв'язку.

Безпілотний вертоліт працює в умовах відсутності підготовленої злітно-посадкової смуги, час розгортання комплексу - до 15 хв.

Політ БПЛА здійснюється в одному з 4 режимів:

  • автономний
  • Дистанційно пілотований (ДПЛА)
  • Режим "до точки" (БЛА прямує в автоматичному режимі до заданої точки, після прильоту в точку включається режим ДПЛА)
  • Режим «додому» (незалежно від точки місця знаходження БЛА здійснюється автоматичне пілотування в точку зльоту)

Польотне завдання може мати маршрут різної конфігурації і складатися з більше 2000 проміжних точок. Є можливість оперативного редагування польотного завдання в процесі його виконання, в т.ч. зміна висоти і швидкості польоту від точки до точки.

Для вирішення завдань моніторингу, спостереження та розвідки безпілотник обладнаний гіростабілізований оптико-електронною системою, що включає тепловізор, кольорову камеру, лазерний далекомір, відеопроцесор і інерційних модуль. Оптико-електронна система дозволяє здійснювати аерозйомку, визначати відстань до об'єкта і отримувати на монітори наземної станції управління відеозображення кольорове, чорно-біле і в інфрачервоному спектрі в режимі реального часу. Система дозволяє виявляти рухому ціль і автоматично здійснювати стеження за нею. «Автосупроводження» цілі ведеться в денний і нічний час доби.

Конструкція БПЛА «INDELA-I.N.SKY» дозволяє нарощувати пілотажно-навігаційне обладнання і встановлювати різні інші варіанти корисного навантаження (радіометри, газоаналізатори, системи пеленгації, від'єднуються контейнери з вантажем, рятувальне обладнання, устаткування спеціального призначення та ін.).

БПЛА «INDELA-I.N.SKY» здатний здійснювати доставку вантажів по строго заданими координатами. Можливе дозоване скидання корисного навантаження.

Безпілотний авіаційний комплекс INDELA-SKY[ред. | ред. код]

Наземна станція «INDELA-GCS» в спеціалізованому контейнері

БПЛА «INDELA-I.N.SKY» є частиною безпілотного комплексу «INDELA-SKY». До складу комплексу входять два безпілотних вертольота і наземна станція керування, що розміщується в транспортному КУНГу або мікроавтобусі. Архітектура комплексу дозволяє включати до його складу БПЛА різного класу, в тому числі БПЛА інших виробників.

Є можливість об'єднання декількох наземної станції управління в єдину інформаційну мережу, що дозволяє здійснювати автоматичний обмін даними і координувати дії операторів.

Наземна станція управління обладнана системою життєзабезпечення. Час роботи автономної роботи станції - 24 години, час роботи в тихому режимі від акумуляторних батарей - 5 годин.

НСУ є мобільною, адаптована для монтажу на будь-яке шасі підвищеної прохідності і призначена для перевезення будь-яким видом транспорту.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]