Llukalkan — Вікіпедія

Ллукалкан
Час існування: пізня крейда, 86–83 млн р. т.
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Завропсиди (Sauropsida)
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Ящіротазові (Saurischia)
Підряд: Тероподи (Theropoda)
Родина: Абелізаврові (Abelisauridae)
Llukalkan aliocranianus
Gianechini et al., 2021
Посилання
Вікісховище: Llukalkan
Fossilworks: 435367

Ллукалкан (мовою мапуче — «страхітливий») — рід тероподів родини абелізаврових, виявлений у пізньокрейдових відкладеннях формації Бахо-де-ла-Карпа на півдні Аргентини. Типовий вид — Llukalkan aliocranianus[1].

Виявлення та назва[ред. | ред. код]

Голотип ллукалкана, MAU-Pv-LI-581, у вигляді фрагментів черепа був виявлений у 2015 році у Ла-Інвернаді (провінція Неукен, Аргентина) в породах формації Бахо-де-ла-Карпа, на відстані всього у 700 метрів від місця виявлення решток представника спорідненого виду абелізавридів, Viavenator. Відкритий вид у 2021 році був віднесений до нового таксону Llukalkan aliocranianus. Отримана назва перекладається з мови мапуче як «страхітливий», «жахливий», а видова назва означає латиною «з іншим черепом» (мається на увазі відмінність черепа ллулакана від черепа вищезгаданого віавенатора).

Опис[ред. | ред. код]

Представник роду Llukalkan дуже подібний до Viavenator, але має ряд відмінностей — зокрема, він менший за розміром, а отвори у черепі, через які проходять вени, більш широкі та сильніше відокремлені від надпотиличного гребеня. Крім того, позаду від середнього вуха в нього знаходиться невелика заповнена повітрям пазуха, recessus tympanicus caudalis, яка відсутня в інших абелізавридів і, таким чином, є автапоморфічною ознакою[2].

Палеобіологія[ред. | ред. код]

З огляду на незвичайне вухо ллукалкана припускається, що його слух був гостріший, ніж в інших абелізавридів — майже такий гострий, як у крокодилів[2].

Класифікація[ред. | ред. код]

Федеріко Джанечіні та інші дослідники розглядають вид Llukalkan, як похідний від абелізавридів, та відносять до клади Furileusauria. Нижче наведено кладограму[1]:

Abelisauridae

Kryptops

Rugops

Majungasaurinae

Brachyrostra

Xenotarsosaurus

Dahalokely

Rahiolisaurus

Ilokelesia

Ekrixinatosaurus

Skorpiovenator

Furileusauria

Pycnonemosaurus

Quilmesaurus

Viavenator

Llukalkan

Carnotaurus

Abelisaurinae

Aucasaurus

Abelisaurus


Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Gianechini, Federico A.; Méndez, Ariel H.; Filippi, Leonardo S.; Paulina-Carabajal, Ariana; Juárez-Valieri, Rubén D.; Garrido, Alberto C. (2021). A New Furileusaurian Abelisaurid from La Invernada (Upper Cretaceous, Santonian, Bajo De La Carpa Formation), Northern Patagonia, Argentina. Journal of Vertebrate Paleontology: e1877151.
  2. а б Taylor & Francis Group (30 березня 2021). The 'one who causes fear' - new meat-eating predator discovered. ScienceDaily. Архів оригіналу за 5 травня 2021. Процитовано 31 березня 2021.