PROFUNC — Вікіпедія

PROFUNC, акронім для «PROminent FUNCtionaries of the Communist Party» («важливі функціонери Комуністичної партії») — надсекретний проєкт уряду Канади з виявлення і спостереження за підозрюваними канадськими комуністами і крипто-комуністами у часи найвищої напруженості «холодної війни».[1] У період з 1950 по 1983 рік метою програми було швидке інтернування відомих і підозрюваних прихильників комунізму в разі війни з Радянським Союзом (СРСР) або його союзниками.[2]

Історія[ред. | ред. код]

У 1945 році в Канаді стався скандал з втечею радянського дипломата Гузенко, який став однією з початкових подій холодної війни[3]. Під враженням цієї справи, а також через побоювання, що корейська війна стане попередником третьої світової війни, уряд Канади в 1950 році визнав за необхідне створити чорний список потенційно ворожих осіб. Завдання поклали на Спеціальне відділення Королівської канадської кінної поліції (RCMP), пізніше назва була змінена на Службу безпеки RCMP.

У 1950-х роках комісар Королівської канадської кінної поліції Стюарт Вуд склав «список PROFUNC», що включав близько 16 000 підозрюваних комуністів і 50 000 підозрюваних прихильників комунізму. У цих списках вказувалося, кого Спеціальний відділ візьме під спостереження і, можливо, інтернує в разі оголошення загальнонаціонального надзвичайного стану (наприклад, в разі критичної ситуації на межі Третьої світової війни з Радянським Союзом або Китайською Народною Республікою).[1]

Індивідуальні постанови про арешт, формально відомі як форма C-215, були виготовлені на кожну потенційно інтерновану особу і регулярно оновлювалися особистою інформацією до 1980-х років, яка включала, поміж іншим: вік, фізичні характеристики, фотографії, інформацію про автомобіль.[4] Крім того, була включена і більш детальна інформація, така, як можливі шляхи втечі з особистого місця проживання підозрюваного. У список PROFUNC були включені кілька відомих канадців, зокрема: Вінніпезький олдермен Джейкоб Пеннер, Роланд Пеннер та засновник Нової демократичної партії Канади Томмі Дуглас.

Існували підозри, що чорний список PROFUNC використовувався як привід для розширення числа осіб, затриманих в якості підозрюваних в участі у Фронті визволення Квебеку (ФОК) під час жовтневої кризи 1970 року, у порушення презумпції невинуватості, хоча багато хто із затриманих не мали жодного відношення до ФОК.[1]

Канадська пенітенціарна служба отримала оновлений список PROFUNC від RCMP в 1971 році з метою заздалегідь знати число потенційно інтернованих осіб.[5]

На початку 1980-х років генеральний прокурор Канади Боб Каплан фактично скасував списку PROFUNC[2], оскільки він запровадив адміністративні зміни, внаслідок яких RCMP скасував будь-які обмеження, що створювали проблеми для певної категорії канадців похилого віку при спробі перетнути кордон Канади і Сполучених Штатів .[4] Каплан стверджував, що нічого не знав про сам PROFUNC, поки в 2010 році йому не повідомили про це журналісти, і що він був стривожений його існуванням, заявивши: «я просто не можу повірити, що за цим стоїть якесь урядове рішення».

День М і інтернування[ред. | ред. код]

День мобілізації (M-Day) повинен був стати днем, коли, в разі передбачуваної кризи національної безпеки, поліцейські служби повинні були заарештувати і перевезти людей, зазначених у списку PROFUNC, в центри тимчасового утримання по всій Канаді, включаючи такі, як: Casa Loma, Заміський клуб в Порт-Артурі (нині Тандер-Бей) і Виставковий парк в м. Реджайна, після чого їх належало помістити в пенітенціарні установи[4] Для чоловіків місця інтернування були передбачені у всіх провінціях Канади, жінок передбачалося інтернувати в одній з двох установ на півострові Ніагара або в Келоуні, а дітей передбачалося відправити до родичів або інтернувати разом з батьками. Суворі заходи покарання очікували інтернованих в разі порушення правил утримання під вартою, в тому числі продовження утримання на невизначений термін або можливість застрелити їх при спробі втечі з місця тимчасового утримання.

Наслідки[ред. | ред. код]

Існування програми було розкрито 24 січня 2000 року в новинний статті Діна Бібі з The Canadian Press.[6] У жовтні 2010 року план PROFUNC детально обговорювався в телевізійному документальному фільмі Канадської радіомовної корпорації The Fifth Estate і Enquête.[7] Лише в 2010 році ряд канадців, а також їх рідні і близькі вперше дізналися, що уряд Канади і правоохоронні органи Канади вважали їх потенційними ворогами держави.[8] Канадці, які хочуть перевірити, чи були вони самі або члени їх сім'ї внесені до списку PROFUNC, можуть подати запит про розкриття в Федеральний уряд Канади на підставі Закону про конфіденційність або Закону про доступ до інформації.[9]

Див. також[ред. | ред. код]

  • COINTELPRO, схожа американська програма зі збору інформації про групи, що вважаються підривними
  • список Оруелла

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в «Secret Cold War plan included mass detentions [Архівовано 20 жовтня 2010 у Wayback Machine.]», CBC News, 14 October 2010. Retrieved 19 October 2010.
  2. а б Officer in Charge, «D» Operations; «Memorandum to Area Commanders: Ref No. 6270-2-2 [Архівовано 8 листопада 2012 у Wayback Machine.]», RCMP Security Service, 27 May 1983. Retrieved 19 October 2010, via CBC website.
  3. «The Gouzenko Affair [Архівовано 23 лютого 2008 у Wayback Machine.]», Front Page Challenge, 18 February 1958. Retrieved 19 October 2010, via CBC website.
  4. а б в «Former Manitoba AG on secret internment list [Архівовано 19 жовтня 2010 у Wayback Machine.]», CBC News, 15 October 2010. Retrieved 19 October 2010.
  5. Parent, L. R.; «Letter to the Canadian Penitentiary Service [Архівовано 8 листопада 2012 у Wayback Machine.]», 12 November 1971. Retrieved 19 October 2010, via CBC website.
  6. Beeby, Dean (24 січня 2000). RCMP Had Plan to Intern 'Subversives,' Proposal Called for Communists -- and Their Children -- to Be Rounded Up at the Outbreak of War. The Globe and Mail. с. A2. Архів оригіналу за 5 березня 2016. Процитовано 26 травня 2020.
  7. «Les dessous de la liste [Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine.]», Radio Canada, 15 October 2010. Retrieved 19 October 2010. (French)
  8. CBC News - Canada - Secret internment plan included Toronto landmark. Cbc.ca. 15 жовтня 2010. Архів оригіналу за 19 жовтня 2010. Процитовано 20 жовтня 2010.
  9. How you can find out if you were in the Profunc files - the fifth estate. Cbc.ca. Архів оригіналу за 12 листопада 2020. Процитовано 20 жовтня 2010.