Chthonius tetrachelatus – Wikipedia, wolna encyklopedia

Chthonius tetrachelatus
(Preysler, 1790)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

pajęczaki

Rząd

zaleszczotki

Podrząd

Epiocheirata

Nadrodzina

Chthonioidea

Rodzina

Chthoniidae

Podrodzina

Chthoniinae

Plemię

Chthoniini

Rodzaj

Chthonius

Podrodzaj

Chthonius (Ephippiochthonius)

Gatunek

Chthonius (Ephippiochthonius) tetrachelatus

Synonimy
  • Scorpio tetrachelatus Preyssler, 1790
  • Chthonius maculatus Menge, 1855
  • Chthonius longipalpis Banks, 1891
  • Chthonius (Ephippiochthonius) beieri Lazzeroni, 1966

Chthonius tetrachelatusgatunek zaleszczotka z rodziny Chthoniidae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1790 roku przez Jana Daniela Preyslera pod nazwą Scorpio tetrachelatus. Jako miejsce typowe wskazano Pragę w Czechach. W 1855 roku Franz Anton Menge opisał z niemieckiego Bischofsberge gatunek Chthonius maculatus, który zsynonimizował z omawianym taksonem Eugène Simon w roku 1879. W 1929 roku Ralph Vary Chamberlin zsynonimizował z nim również gatunek Chthonius longipalpis, opisany ze wschodnich Stanów Zjednoczonych w 1891 roku przez Nathana Banksa. W 1966 roku Giovanna Lazzeroni opisała z Sirolo we Włoszech gatunek Chthonius beieri, nazwany na cześć Maxa Beiera. W trzy lata później autorka ta zsynonimizowała go z Ch. tetrachelatus[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Zaleszczotek ten ma szczękoczułki zwieńczone szczypcami o palcu ruchomym pozbawionym izolowanego ząbka subdystalnego. Nogogłaszczki zaopatrzone są w szczypce pozbawione ujść gruczołów jadowych. Dłoń tychże szczypiec odznacza się wgłębieniem na stronie grzbietowej, wskutek czego w widoku bocznym jej część grzbietowa jest niezaokrąglona i w odsiebnej części leży prawie na tej samej wysokości co palec. Palec ruchomy jest u nasady zaopatrzony w wewnętrzną apodemę wzmacniającą. Palec ten pozbawiony jest listewki przynasadowej (łac. lamella basalis) i zaopatrzony jest w powyżej dziesięciu ząbków. Uzębienie palca ruchomego sięga prawie do poziomu trichobotrium sb. Spośród bioder odnóży krocznych te drugiej i trzeciej pary wyposażone są w kolce biodrowe. Odnóża kroczne pierwszej i drugiej pary mają jednoczłonowe stopy, natomiast odnóża kroczne pary trzeciej i czwartej mają stopy dwuczłonowe[2].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek kosmopolityczny, podawany ze wszystkich krain zoogeograficznych. W Europie znany jest z Portugalii, Hiszpanii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Luksemburgu, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Estonii, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii, Mołdawii, Bułgarii, Słowenii, Chorwacji, Serbii, Grecji i Rosji. W Afryce występuje w Algierii i Egipcie. W Azji notowany był z Syberii, Cypru, Turcji, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Syrii, Libanu, Izraela, Turkmenistanu oraz Iranu. W Ameryce Północnej zamieszkuje Kanadę, Stany Zjednoczone i Kubę, zaś w Południowej stwierdzono jego obecność w Argentynie. Poza tym znany jest z Seszeli oraz Australii[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mark Harvey: Chthonius (Chthonius) tetrachelatus Tömösváry, 1882. [w:] Western Australian Museum Field Guide and Catalogues. Pseudoscorpions of the World [on-line]. Government of Western Australia. [dostęp 2020-12-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-04)].
  2. Jana Christophoryová, Frantisek Stahlavsky, Peter Fedor. An updated identification key to the pseudoscorpions (Arachnida: Pseudoscorpiones) of the Czech Republic and Slovakia. „Zootaxa”. 2876, s. 35-48, 2011. DOI: 10.11646/zootaxa.2876.1.4.