Czesław Zdanowicz – Wikipedia, wolna encyklopedia

Czesław Stanisław Zdanowicz
Nieśmiały
kapitan kapitan
Data i miejsce urodzenia

12 grudnia 1920
Nowy Jork

Data i miejsce śmierci

13 grudnia 2015
Świebodzin

Przebieg służby
Lata służby

1939–1944

Siły zbrojne

Armia Krajowa

Stanowiska

ułan/rotmistrz w Nowogrodzkim Okręgu Armii Krajowej „Nów”, Grupie „Kampinos” AK-pułk „Palmiry-Młociny”-dywizjon 27. pułku ułanów-2. szwadron oraz w Zgrupowaniu Stołpeckim AK

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa,
Starcie w Kamieniu Stołpeckim,
powstanie warszawskie,
akcja „Burza”,
bitwa pod Jaktorowem

Późniejsza praca

rolnik[1], później robotnik w zakładach[2]

Odznaczenia
Krzyż Walecznych (1920–1941) Krzyż Armii Krajowej Warszawski Krzyż Powstańczy Medal Wojska

Czesław Stanisław Zdanowicz ps. „Nieśmiały” (ur. 12 grudnia 1920, zm. 13 grudnia 2015) – kapitan WP, partyzant AK w latach 19391944[2].

W szeregach Zgrupowania Stołpeckiego uczestniczył w walkach o Iwieniec, walczył w Puszczy Nalibockiej przeciwko niemieckiej operacji „Hermann”, w obronie mieszkańców Nowogródczyzny, a od przełomu lipca i sierpnia 1944 roku w Puszczy Kampinoskiej. Po włączeniu Zgrupowania Stołpeckiego w skład Grupy „Kampinos” wziął udział w akcji „Burza”, za co otrzymał odznakę uczestnika. Oprócz tego był zaangażowany w samym powstaniu warszawskim oraz w bitwie pod Jaktorowem, po której ranny trafił do niewoli (obozy: Schleswig, Stalag Bremen A). Członek Światowego Związku Żołnierzy AK. Wyróżniony 15 sierpnia 2015 roku tytułem Honorowego Obywatela Gminy Świebodzin[3][4][5].

Okres Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie Zdanowicz ukrywał swoją przeszłość w Armii Krajowej do 1960 roku. Po ujawnieniu się on, jego żona, a także rodzina, pozostała na kresach, byli nachodzeni, zastraszani oraz inwigilowani przez SB i Milicję[6][7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]