Elena Georguievna de Leuchtenberg – Wikipedia, wolna encyklopedia

Helena Georgijewna Romanowa, księżna Leuchtenbergu
Helena Tyszkiewiczowa
Ilustracja
Herb
Herb Leliwa od 1917
Rodzina

Romanowowie

Data i miejsce urodzenia

15 stycznia 1892
Nicea, Francja

Data i miejsce śmierci

6 lutego 1971
Rzym, Włochy

Ojciec

Georgij Maksimilianowicz VI książę Leuchtenbergu

Matka

Anastazja Czarnogórska

Mąż

hrabia Stefan Tyszkiewicz

Dzieci

Natalia Tyszkiewicz

Odznaczenia
Order Świętej Katarzyny Męczennicy – I klasa

Elena Georguievna de Leuchtenberg (ros. Елена Георгиевна Рома́новская); Helena Georgijewna Romanowa, księżna Leuchtenbergu, (ur. 15 stycznia 1892, zm. 6 lutego 1971) – córka Georgija Maksimilianowicza Romanowa VI księcia Leuchtenbergu i jego drugiej żony, księżniczki Anastazji Czarnogórskiej. Była żoną (od 1917 r.) polskiego arystokraty, hrabiego Stefana Tyszkiewicza, inżyniera wynalazcy i producenta samochodów osobowych.

Życie prywatne i rodzina[edytuj | edytuj kod]

Helena Georgijewna urodziła się w Nicei we Francji. Była córką Georgija Maksimilianowicza, szóstego księcia Leuchtenbergu i jego drugiej żony, księżniczki Anastazji Czarnogórskiej. Jej dziadkami ze strony ojca byli Maximilian de Beauharnais, trzeci książę Leuchtenbergu i wielka księżna Maria Nikołajewna Romanowa, a jej dziadkami ze strony matki był król Czarnogóry Mikołaj I i Milena Vukotić.

18 lipca 1917 r. w Jałcie na Krymie Helena poślubiła[1] polskiego hrabiego Stefana Tyszkiewicza[2]. Podczas I wojny światowej Stefan Tyszkiewicz pełnił funkcję adiutanta wielkiego księcia Mikołaja Mikołajewicza Romanowa. Helena była jego pasierbicą, gdyż jej matka wyszła drugi raz za mąż za księcia Mikołaja. Helena i Stefan Tyszkiewiczowie w latach międzywojennych mieszkali w Warszawie i tam urodziło się ich jedyne dziecko, córka Natalia Tyszkiewiczówna (1921–2003)[3], która nigdy nie wyszła za mąż ani nie miała dzieci. W 1939 roku majątek rodziny Tyszkiewiczów w Landwarowie koło Wilna został przez sowieckie władze znacjonalizowany, a Stefan Tyszkiewicz zaciągnął się do armii gen. Andersa. Natomiast Helena Gieorgijewna wyjechała do Włoch i zamieszkała u swojej rodziny (była siostrzenicą królowej Włoch Heleny) i tam pozostała aż do śmierci. Zmarła w Rzymie w 1971 r. i została pochowana na rzymskim cmentarzu Testaccio[4].

Herby używane[edytuj | edytuj kod]

Od urodzenia nosiła herby (duże i małe), zatwierdzone dla księżniczek i księżnych Romanowych z Leuchtenbergu. Po ślubie nosiła herb hrabiego Tyszkiewicza Leliwę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Było to małżeństwo morganatyczne, Helena była księżną, a Stefan hrabią.
  2. Person Page [online], thepeerage.com [dostęp 2020-03-25].
  3. https://www.gen-gen.ch/tng/getperson/?ID=1588570
  4. Некрополь Генеалогии РУ [online], web.archive.org, 14 czerwca 2004 [dostęp 2020-03-25] [zarchiwizowane z adresu 2004-06-14].