IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie – Wikipedia, wolna encyklopedia

IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie
średnia
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Krzemionki 11

Data założenia

1892

Patron

Tadeusz Kościuszko

Liczba uczniów

746

Liczba nauczycieli

70

Dyrektor

mgr Beata Zgutka

Wicedyrektorzy

mgr Jacek Opach
mgr Jan Kurzawa

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie”
Ziemia50°02′28,00″N 19°56′45,72″E/50,041111 19,946033
Strona internetowa

IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie (dawniej Cesarsko-Królewskie Gimnazjum w Podgórzu, VI Gimnazjum Państwowe w Krakowie – Podgórzu) – jedna z najstarszych szkół ponadpodstawowych w Krakowie. Obecny gmach liceum znajduje się przy ulicy Krzemionki 11 w dzielnicy Podgórze.

Tymczasowa siedziba AGH rok 1933.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Hala elektrotechniki AGH (obecnie sala gimnastyczna IV LO).

Przez lata Liceum zmieniało swoją nazwę i siedzibę. Powstało w 1892 roku Cesarsko-Królewskie Gimnazjum w Podgórzu. Gmach ówczesnego gimnazjum mieścił się przy ulicy Adama Mickiewicza, około 300 metrów od obecnej lokalizacji. W 1915 roku po połączeniu Podgórza z Krakowem nazwę ulicy zmieniono na Jana Zamoyskiego. Ośmioklasowe gimnazjum miało charakter klasyczny, czyli nauczano łaciny i greki.

Zarządzeniem Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z 1937 zostało utworzone „VI Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie” (państwowa szkoła średnia ogólnokształcąca, złożona z czteroletniego gimnazjum i dwuletniego liceum), po wejściu w życie tzw. reformy jędrzejewiczowskiej szkoła miała charakter męski z wydziałem liceum ogólnokształcącego prowadzonym w typie humanistycznym[1]. Pod koniec lat 30. szkoła funkcjonowała pod adresem ulicy Jana Zamoyskiego 6[1] (zob. Zespół Szkół Gastronomicznych w Krakowie).

Obecna siedziba została odziedziczona po Akademii Górniczo-Hutniczej w 1991 roku.

5 września 1892 roku w Królewskim Wolnym mieście Podgórzu, graniczącym przez Wisłę z ówczesnym Krakowem, odbyła się doniosła uroczystość – otwarcie pierwszej szkoły średniej. Dzięki kilkunastoletnim staraniom Rady Miasta Podgórza …Mocą Najwyższego Postanowienia Jego Cesarsko Królewskiej Mości Franciszka Józefa I-ego Cesarza Austryi-Króla Węgierskiego Króla Czech-Galicyi i Lodomeryi… utworzono ośmioklasowe Państwowe Gimnazyum z wykładowym językiem polskim. Powstanie szkoły oznacza dla społeczeństwa miasta początek nowej epoki …Dla Rozwoyu Miasta Podgórza Stanowiącego…..

Uroczystość otwarcia szkoły uświetnił wiceprezydent CK Rady Szkolnej Krajowej – Michał Bobrzyński – wybitny historyk, przedstawiciel krakowskiej szkoły historycznej, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, namiestnik Galicji w latach 1908–1913 z nadania cesarza Franciszka Józefa.

Jak wszystkie gimnazja w Galicji szkoła podgórska była gimnazjum typu klasycznego, rozpowszechnionego w całej Europie. W XIX wieku uważano je za najlepiej przygotowujące młodzież do studiów wyższych. Grono nauczycielskie gimnazjum tworzyli absolwenci uniwersytetów z tytułami naukowymi. Dyrektor szkoły, mianowany przez samego cesarza, reprezentował szkołę na uroczystościach państwowych oraz podczas obchodów imienin i urodzin monarchy w przepisowym mundurze, ze szpadą u boku i w trójgraniastym kapeluszu, zwanym przez uczniów pierogiem. Nauka w gimnazjum kończyła się maturą w ósmej klasie.

Cesarsko Królewskie Gimnazjum w Podgórzu działało w okresie 1892-1915. W tym czasie Podgórze intensywnie się rozwijało, w przeciwieństwie do zastygłego ekonomicznie Krakowa. Stawało się miastem nowoczesnym, nastawionym na rozwój przemysłu. Wówczas zrodziła się idea stworzenia tzw. Wielkiego Krakowa, której orędownikiem był prezydent Krakowa Juliusz Leo.

W okresie prezydentury Juliusza Leo wcielono w życie jego plan nie tylko znacznego poszerzenia obszaru administracyjnego Krakowa, ale przede wszystkim unowocześnienia miasta. Stąd konieczność przyłączenia gmin sąsiadujących z Krakowem, a wśród nich Podgórza, które stanowić będzie perłę pośród gmin otaczających Kraków.

Wybuch I wojny światowej w 1914 roku i żywa w Podgórzu idea odzyskania przez Polskę niepodległości spowodowała przyłączenie Podgórza do Krakowa w 1915 roku. Zaś 31 października 1918 roku z Podgórza, po opanowaniu koszarów austriackich, wyruszyły grupy zbuntowanych Polaków, aby oswobodzić od zaborcy Kraków. Oddział por. Antoniego Stawarza opanował austriacki odwach mieszczący się w krakowskim ratuszu w Rynku Głównym. Wydarzenie to nie ominęło szkoły. Na koszarach austriackich przy ul. Kalwaryjskiej zawisła biało-czerwona flaga pożyczona z podgórskiego gimnazjum. Nastąpiła zmiana dotychczasowej nazwy szkoły – Cesarsko-Królewskie Gimnazjum VI w Krakowie na Podgórzu – na Państwowe Gimnazjum VI w Krakowie na Podgórzu.

Kolejna zmiana nazwy szkoły nastąpiła w roku 1925 po nadaniu jej patrona – na VI Państwowe Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Wychowankowie szkoły, jej uczniowie i kadra profesorska uczestniczyli w wydarzeniach poprzedzających odzyskanie przez Polskę niepodległości ogłoszone 11 listopada 1918 roku. Wolność dla Krakowa – matecznika Polski – przyszła dziesięć dni wcześniej z Podgórza, miasta, które uwolniło się spod władzy zaborczej 31 października 1918 roku.

W dniu 11 listopada 1918 roku dyrektor szkoły, Ignacy Kranz, w płomiennym przemówieniu do młodzieży powiedział, iż w swoich rękach dzierży ona los utrwalania potęgi państwowej i ugruntowania życia gospodarczego i społecznego.


Przeprowadzona w okresie II Rzeczypospolitej reforma edukacji ministra Janusza Jędrzejewicza wprowadziła system nauczania gimnazjalno-licealny – po 4-letniej szkole podstawowej 4 lata gimnazjum i 2 lata liceum. System ten przetrwał do 1948 roku. Programy nauczania obowiązujące w tym systemie realizowane były również w tajnym nauczaniu.

Powojenna reforma szkolnictwa przeprowadzona w latach 1948–1950 wdrożyła 11-letnią, dwustopniową szkołę ogólnokształcącą – stopień podstawowy obejmujący 7 klas i stopień licealny obejmujący klasy młodzieżowe VIII-XI. Do liceum obowiązywał egzamin wstępny. W okresie stalinowskim liceum utraciło swojego patrona Tadeusza Kościuszkę, i otrzymało nowy numer uwzględniający likwidację dwóch innych krakowskich liceów. Tym samym IV Liceum Ogólnokształcące w Krakowie pozbawione było patrona do 1957 roku. Przywróciło go ministerstwo edukacji PRL na wniosek grona pedagogicznego szkoły w okresie postalinowskiej odwilży. Od tej pory szkoła nosi nazwę IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie.

Pierwsza siedziba obecnego IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie przy ulicy Jana Zamoyskiego.

W 1976 roku połączono je z II Liceum dla Dorosłych oraz ze Studium Zawodowym, tworząc nową placówkę o nazwie Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Krakowie. IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki było podstawowym członem tego zespołu szkół. Po jego likwidacji w 2016 roku liceum znowu stało się samodzielnym podmiotem.

W okresie NSZZ Solidarność w latach 1980–1981 100% nauczycieli należało do tego związku. Szkołę dotknęły represje po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku. Odwołano ze stanowiska ówczesnego dyrektora liceum Andrzeja Schabowskiego i jego zastępczynię, polonistkę, Bogusławę Pasiekę. Z pracy i z Polski wyrzucono nauczycielkę geografii Barbarę Bilik, zmuszając ją do opuszczenia kraju (tzw. paszport w jedną stronę). Represje dotknęły również uczniów, których kilku wyrzucono ze szkoły za rozpowszechnianie ulotek antyreżimowych i udział w demonstracjach patriotycznych.

Lata 90. XX wieku to kolejny nowy rozdział w historii szkoły. Uczniowie IV LO w Krakowie uczestniczą w wymianach z liceami w Europie zachodniej, realizują edukacyjne projekty krajowe i międzynarodowe, korzystają z wykładów i ćwiczeń uniwersyteckich.

W 1991 roku szkoła przeniosła się do nowego budynku przy ulicy Krzemionki 11. Budynek ten zaprojektowany na potrzeby podgórskiego gimnazjum przed pierwszą wojną światową przez architekta Jerzego Strużkiewicza, oparty jest o zieloną ścianę podgórskiego Parku Bednarskiego. Budowę gmachu rozpoczęto w niewielkiej odległości od pierwszej siedziby przy ulicy Zamoyskiego 4-6 (wcześniej Mickiewicza). Budynek był gotowy w stanie surowym w 1914 roku, przed wybuchem pierwszej wojny światowej, która spowodowała przerwanie wszystkich prac. Po wojnie gmach zajęła nowo powstała w Krakowie Akademia Górniczo-Hutnicza. Na potrzeby IV LO budynek przy ul. Krzemionki 11 został oddany dopiero w 1991 roku.

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

  • Ignacy Kranz dyrektor szkoły i nauczyciel matematyki w latach 1904-1924.
    Jan Pawlica (1892–1896)
  • Tomasz Sołtysik (1895–1899)[2]
  • Stanisław Bednarski (1900–1905)
  • Ignacy Kranz (1905–1924)
  • Jan Freidberg (1925–1930)
  • Władysław Niedziela (1930–1931) p.o. dyrektora
  • Antoni Artymiak (1931–1933) p.o. dyrektora
  • Edward Turschmid (1933–1939 i 1945–1947)
  • Wincenty Danek (1947)
  • Kazimierz Zając (1947–1953)
  • Leon Dmytrowski (1953–1957)
  • Marian Będziński (1957–1960)
  • Stanisław Dynowski (1960–1962)
  • Włodzimierz Żytyński (1962–1965)
  • Mieczysław Stefanów (1965–1968)
  • Jerzy Ostrowski (1968–1970)
  • Józef Ochotnicki (1970–1977)
  • Bogusława Pasieka (1977) p.o. dyrektora
  • Andrzej Schabowski (1977–1982)
  • Zbigniew Kolano (1982–1983)
  • Jerzy Meszko (1983–1991)
  • Elżbieta Szaban (1992–2017)
  • Henryk Pamuła (2003-2004) p.o. dyrektora
  • Beata Zgutka (od 2017-obecnie)
  • Jan Kurzawa (2021/2022) p.o. dyrektora

Nauczyciele[edytuj | edytuj kod]

Absolwenci i uczniowie[edytuj | edytuj kod]

Abiturienci C. K. VI Gimnazjum w Krakowie-Podgórzu z 1907 podczas zjazdu w 1922.

W nawiasie, obok nazwiska, podano rok złożenia matury.

Ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie
Gimnazjalista na Rynku Głównym w Podgórzu rok 1907.
  • Julian Aleksandrowicz (1926), profesor, lekarz internista żydowskiego pochodzenia, autor książek medycznych, uciekinier z krakowskiego getta[3]
  • Leszek Allerhand (1951), doktor nauk medycznych, wnuk i spadkobierca spuścizny prof. Maurycego Allerhanda, wybitnego przedwojennego prawnika; ordynator szpitala w Zakopanem, główny lekarz polskiej kadry olimpijskiej w sportach zimowych[3]
  • Mieczysław Babiński (1922), nestor dziennikarzy krakowskich, taternik, znawca języka i kultury japońskiej, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i japońskim Orderem Świętego Skarbu[3]
  • Stanisław Bartkowski (1951), profesor medycyny, chirurg szczękowo-twarzowy[3]
  • Genonefa Bonczar (1966), profesor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie w dyscyplinie: technologia żywności i żywienia[3]
  • Stefan Bossowski (1923), artysta malarz, muzyk i kompozytor[3]
  • Emil Breiter (1904), prawnik, adwokat, publicysta, krytyk teatralny. Absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, przyjaciel Stanisława Wyspiańskiego[3]
  • Piotr Bunsch (2007), wspinacz, zawodnik Korony Kraków, zajmuje się wspinaczką skalną oraz sportową[3]
  • Tadeusz Chełmecki (1914), kapitan artylerii rezerwy Wojska Polskiego, komisarz Straży Granicznej II RP, ofiara zbrodni katyńskiej[3]
  • Karol Chobot (1908), znana postać w świecie rozwijającego się okultyzmu i ezoteryk oraz jogi w okresie II Rzeczypospolitej[3]
  • Bogusław Cieślikowski (1966), profesor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie w dyscyplinie inżynieria mechaniczna[3]
  • Bartosz Czauderna (2010), wicemistrz Europy w kajakarstwie freestyle'owym[4]
  • Piotr Doerre (1992), działacz samorządowy, dziennikarz i publicysta[3]
  • Witold Dzielski (1996), dyplomata, urzędnik państwowy[3]
  • Stanisław Galos (1912), podpułkownik żandarmerii Wojska Polskiego, działacz niepodległościowy
  • Olimpia Górska-Żukowska (1992), dziennikarka[3]
  • Tadeusz Jakubowicz (1957), przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie[3]
  • Mikołaj Klimek (1991), aktor[3]
  • Władysław Kulma (1908), oficer Wojska Polskiego, działacz niepodległościowy, kawaler Orderu Virtuti Militari
  • Agnieszka Mandat (1972), aktorka[3]
  • Franciszek Matuszczak (1914), oficer Wojska Polskiego, działacz niepodległościowy, kawaler Orderu Virtuti Militari
  • Jan Mazurkiewicz (1914), oficer Wojska Polskiego, działacz niepodległościowy, kawaler Orderu Virtuti Militari, sędzia, prokurator
  • Mieczysław Pemper (1938), wraz z Oskarem Schindlerem ocalił około 1200 Żydów. Stenograf Amona Götha w KL Plaszow[3]
  • Grzegorz Ryś (1982), arcybiskup metropolita łódzki, kardynał[3]
  • Jan Walas (1924), profesor, biolog, absolwent i wykładowca UJ[3]
  • Agata Wąsowska-Pawlik, historyk sztuki, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie[3]
  • Adolf Weltschek (1972), reżyser i aktor teatralny, dyrektor Teatru „Groteska” w Krakowie[3]
  • Wojciech Krawczuk (1981), profesor, historyk, dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie[3]
  • Rafał Wiśniowski (1983), prorektor, profesor AGH[3]
  • Maciej Czerwiński (1995), profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej specjalizujący się w filologii chorwackiej[3]
  • Jan Franciszek Dłużyński (1903), absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, członek „Sokoła” i oddziałów strzeleckich, legionista, żołnierz w stopniu majora rezerwy[3]
  • Aleksander Jacek Garlicki (1951), profesor AGH, prorektor w latach 1990–1993 geolog, specjalista geologii złóż surowców chemicznych, a zwłaszcza złóż soli oraz geologii górniczej[3]
  • Arkadiusz Górnisiewicz (2002), doktor habilitowany UJ, specjalizujący się w filozofii polityki[3]
  • Alfred Wojciech Hausner (1907), major audytor Wojska Polskiego, żołnierz w trakcie I i II wojny światowej, sędzia wojskowy[3]
  • Michał Holländer (1911), porucznik kawalerii Wojska Polskiego, zainicjował powstanie Związku Hodowców Koni Rasy Huculskiej[3]
  • Ryszard Jakubowski (1951), profesor AGH oraz UJ, członek PAN, współtwórca Instytutu Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego[3]
  • Piotr Janicki (1998), prawnik i urzędnik samorządowy, Konsul Generalny RP w Chicago[3]
  • Stanisław Janik (1925), profesor mineralogii, twórca nowatorskiej metody badania kamieni szlachetnych, więzień obozów w Sachsenhausen i Dachau, po wojnie dyrektor Urzędu Probierczego w Krakowie, założyciel jedynej w kraju urzędowej pracowni gemmologicznej[3]
  • Kazimierz Kaczmarczyk (1899), profesor Uniwersytetu Poznańskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności, dokumentalista i współtwórca nowoczesnej archiwistyki[3]
  • Tadeusz Kawalec (1913), żołnierz, kapitan piechoty, dyplomata rządu emigracyjnego w Republice Południowej Afryki[3]
  • Roman Kiełkowski (1920), pisarz, prawnik, publicysta i dziennikarz. W krakowskim Zabłociu znajduje się ulica imienia Romana Kiełkowskiego[3]
  • Stanisław Klimecki (1904), prawnik, działacz społeczny, wiceprezydent i prezydent Krakowa, absolwent prawa na Uniwersytecie Wiedeńskim, Radny Miasta Podgórza oraz Krakowa. Trzykrotnie aresztowany przez Gestapo, zamordowany w Puszczy Niepołomickiej[3]
  • Rudolf Klimek (1950), absolwent UJ, onkolog, endokrynolog, położnik i ginekolog, profesor medycyny[3]
  • Piotr Korczak (1980), absolwent historii UJ, wspinacz i taternik, pionier ekstremalnej wspinaczki skałkowej, autor licznych monografii i publikacji na ten temat[3]
  • Mieczysław Jastrun (?), Poeta, eseista, prozaik, członek Polskiego Pen Clubu[3]
  • Andrzej Kotarba (1980), profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego specjalizujący się w katalizie, kierownik zakładu Chemii Nieorganicznej Wydziału Chemii UJ, absolwent chemii UJ[3]
  • Anatol Krakowiecki (1919), pisarz, dziennikarz Ilustrowanego Kuriera Codziennego, więzień sowieckich łagrów Kołymy, żołnierz Armii Andersa[3]
  • Aleksander Krawczuk (?), był uczniem podgórskiego gimnazjum, naukę kontynuował na tajnych kompletach. Wybitny historyk starożytności, eseista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, minister kultury i sztuki w latach 1986-1989. Poseł I i II kadencji. Ojciec Wojciecha Krawczuka - dyrektora Archiwum Narodowego w Krakowie, także absolwenta IV LO[3]
  • Krzysztof Królas (1961), profesor nauk fizycznych. Pracował między innymi w Instytucie Fizyki Jądrowej w Orsay w pobliżu Paryża, był stypendystą Fundacji Humboldta na Uniwersytecie w Getyndze. Przez wiele lat był prorektorem oraz prodziekanem Wydziału Matematyki i Fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kierował projektem powołania Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego, uruchomionego w 2015 roku[3]
  • Mirosław Lewandowski (1961), absolwent UJ, prawnik i polityk Konfederacji Polski Niepodległej, poseł na Sejm I kadencji. Autor książek historycznych[3]
  • Stanisław Mastalski (1916), major piechoty Wojska Polskiego. Uczestnik I i II wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej, wielokrotnie odznaczony[3]
  • Kazimierz Mitera (1916), harcerz, malarz, pedagog, krytyk sztuki, Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Żołnierz w wojnie polsko-bolszewickiej, obrońca Lwowa i Przemyśla[3]
  • Stanisław Mitera (1908), harcerz, działacz niepodległościowy, absolwent polonistyki i germanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, historyk, nauczyciel, zginął w bitwie pod Kostiuchnówką. Odznaczony pośmiertnie orderem wojennym Virtuti Militari oraz Krzyżem Niepodległości. W Krakowie w dzielnicy XIII Podgórze w bliskiej odległości od ronda Matecznego znajduje się ulica jego imienia[3]
  • Tadeusz Mitera (?), był uczniem podgórskiego gimnazjum (gimnazjum typu klasycznego), przeniesiony po dwóch latach przez ojca do CK IV Gimnazjum Realnego im. Henryka Sienkiewicza (gimnazjum typu matematyczno-przyrodniczego), podobnie jak Zygmunt (do 1939 roku komendant hufca Kraków-Podgórze, zlokalizowanego w podgórskim gimnazjum), absolwent chemii na Uniwersytecie Jagiellońskim, nauczyciel chemii i fizyki - aż do emerytury w Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Staszica w Chrzanowie. Pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu nowym w Podgórzu[5]
  • Zygmunt Mitera (?), był uczniem podgórskiego gimnazjum (gimnazjum typu klasycznego), przeniesiony po dwóch latach przez ojca do CK IV Gimnazjum Realnego im. Henryka Sienkiewicza (gimnazjum typu matematyczno-przyrodniczego). Harcerz (komendant hufca Kraków-Podgórze zlokalizowanego w podgórskim gimnazjum), inżynier, doktor geofizyki stosowanej, przedsiębiorca, wykładowca AG (AGH) i Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, podporucznik rezerwy łączności Wojska Polskiego, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, oficer w kampanii wrześniowej, ofiara zbrodni katyńskiej[3]
  • Jakub Momro (1998), absolwent polonistyki UJ. Filozof, literaturoznawca, eseista i tłumacz. Profesor na Wydziale Polonistyki, zatrudniony w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych[3]
  • Władysław Mossoczy (1936), student medycyny UJ. Działał w ruchu oporu, był członkiem Armii Krajowej. Do jego zadań należała pomoc rannym żołnierzom tejże a także organizacja szpitala polowego na wypadek ogólnokrajowego powstania (akcja „Burza”). Zginął, ratując partyzantów, otoczony przez Niemców w Woli Stróskiej 5. października 1944 r. Syn Władysława Mossoczego – nauczyciela podgórskiego gimnazjum[3]
  • Władysław Muszyński (?), był uczniem podgórskiego gimnazjum, naukę kontynuował na tajnych kompletach uzyskując tam maturę[3] Absolwent Akademii Górniczej (AGH), specjalista w dziedzinie konstrukcji betonowych i technologii betonu, profesor oraz rektor Politechniki Krakowskiej. Członek PAN. Doctor honoris causa Politechniki Krakowskiej[3]
  • Karol Myrek (1908), żołnierz w stopniu pułkownika, dowódca Trzynastego Kresowego Pułku Artylerii Lekkiej, pierwszy Prezydent Miasta Legnicy[3]
  • Andrzej Nowak (1962), tłumacz literatury iberoamerykańskiej. Przełożył ponad 80 książek m.in.: Ja, Najwyższy Augusta Roi Bastosa, Raj Joségo Lezamy Limy, Ryby Sergio Fernandeza Cardenasa, książki Fuentesa, Vargasa Llosy, Asturiasa, Arguedasa. Tłumaczył także z języka francuskiego i angielskiego[3]
  • Tadeusz Pankiewicz (1927), właściciel apteki Pod Orłem w getcie krakowskim. Odznaczony medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata[3]
  • Kazimierz Pankiewicz (1914), brat Tadeusza, po zdaniu matury w 1914 (z wyróżnieniem) oraz rozpoczęciu się wojny został wywieziony w głąb Rosji i zginął w obozie w Wiatce[3]
  • Edward Passendorfer (1912), profesor geologii, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik naukowy Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, nauczyciel akademicki uniwersytetów w Wilnie, Poznaniu, Toruniu oraz w Warszawie, dziekan wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego członek Polskiej Akademii Nauk[3]
  • Tadeusz Peiper (1909), był uczniem podgórskiego gimnazjum, przeniesiony do CK III Gimnazjum im. Króla Jana Sobieskiego, Poeta i twórca Awangardy Krakowskiej. Tworzył głównie w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Naukę gimnazjalną rozpoczął w Podgórzu, a po ukończeniu z celującymi stopniami pięciu klas przeniósł się do gimnazjum im. Sobieskiego, gdzie w 1909r. zdał maturę. Studiował filozofię i prawo na UJ a także w Berlinie i Paryżu[3]
  • Wiktor Sadowicz (1951), absolwent prawa na UJ. Adwokat, działacz sportowy (sekcja hokeja Cracovii), wiceprezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Podejmował aktywność na rzecz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego[3]
  • Jacek Salwiński (1980), historyk, zastępca dyrektora Muzeum Krakowa do spraw programowych. Autor licznych publikacji związanych z życiem Krakowa w tym także Podgórza[3]
  • Antoni Sałustowicz (1918), jeden z pierwszych studentów i absolwentów Akademii Górniczej w 1919 r. profesor tejże uczelni, inżynier górnik, profesor członek PAN[3]
  • Ignacy Schwarzbrat (1908), absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, działacz syjonistyczny, adwokat, poseł na Sejm V kadencji II RP, członek Rady Narodowej RP na uchodźstwie[3]
  • Marian Suda (1962), absolwent polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dziennikarz, pracownik redakcji dzienników i tygodników. Autor kilku pozycji książkowych, w tym m.in. „Polska do Tobolska”[3]
  • Edward Szczeklik (1916), absolwent i profesor medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog, ojciec profesorów medycyny Andrzeja i Jerzego Szczeklików[3]
  • Witold Taszycki (1917), polonista/slawista, absolwent UJ w Krakowie i UJK we Lwowie, profesor uniwersytetów: Jana Kazimierza we Lwowie, Wileńskiego, Jagiellońskiego, współtworzył po wojnie Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Wrocławski. Pracownik Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Członek PAU i PAN, doctor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach[3]
  • Stanisław Tync (1907), absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk wychowania oraz pedagog, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego[3]
  • Władysław Woźnik (1919), absolwent Miejskiej Szkoły Dramatycznej w Krakowie, aktor i reżyser teatralny w Krakowie, Lwowie, Łodzi i Bydgoszczy, dyrektor teatrów w Katowicach i Poznaniu, wykładowca krakowskiej PWST i dziekan Wydziału Aktorskiego[3]
  • Marek Walczak (1984), absolwent historii sztuki UJ. Profesor i  dyrektor Instytutu Historii Sztuki UJ. Członek Komisji Historii Sztuki Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Historyków Sztuki[3]
  • Marian Wallek-Walewski (1951), dyrygent, krytyk muzyczny i teoretyk muzyki, dyrektor Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz wykładowca na krakowskiej i katowickiej Akademii Muzycznej. Był bratankiem Bolesława Wallek-Walewskiego[3]
  • Tadeusz Witowiecki (1935), autor nowel i opowiadań, m.in. „Tu mówi żelazo”, „Od Kozienic do Tobruku”. Absolwent studiów ekonomicznych oraz  Szkoły Podchorążych[3]
  • Franciszek Żak (1909), duchowny rzymskokatolicki, kapelan wojskowy. Ochrzcił Karola Wojtyłę, późniejszego papieża Jana Pawła II[3]
  • Antoni Józef Żmuda (1907), ukończył studia botaniczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zatrudniony początkowo w Akademii Umiejętności, później jako asystent na Uniwersytecie Jagiellońskim. Opracował florę jaskiń tatrzańskich, wydał zielnik mchów polskich - “Bryotheca Polonica”. Jego prace znajdują się w zbiorach Uniwersytetu Warszawskiego. Zginął w trakcie I wojny światowej[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wykaz państwowych liceów i gimnazjów ogólnokształcących Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego. „Dziennik Urzędowy Kuratorjum Okręgu Szkolnego Krakowskiego”. Nr 8, s. 270–271, 31 października 1938. 
  2. † Tomasz Sołtysik. „Nowa Reforma”, s. 1, nr 408 z 15 sierpnia 1916. 
  3. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj bk bl bm bn bo bp bq br bs bt bu bv bw bx by bz ca cb cc cd ce cf cg ch ci cj ck cl cm cn co Mieczysław Zając, Zarys dziejów Podgórskiego Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, Kraków: Stowarzyszenie Wychowanków IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, 1998, ISBN 83-910131-0-3, OCLC 749277609 [dostęp 2021-11-25].
  4. Kronika krakowska. Nietypowe przygotowania wicemistrza Europy. Telewizja Polska S.A 2020-05-19. [dostęp 2023-11-12].
  5. Poczet komendantów hufca – Hufiec ZHP Kraków – Podgórze [online] [dostęp 2023-09-30] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]