Jan Hebdzyński – Wikipedia, wolna encyklopedia

Jan Hebdzyński
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

26 czerwca 1869
Szydłowiec, Królestwo Polskie

Data i miejsce śmierci

31 grudnia 1929
Warszawa, Polska

Minister sprawiedliwości
Okres

od 13 grudnia 1919
do 9 czerwca 1920

Przynależność polityczna

Stronnictwa Prawicy Narodowej

Poprzednik

Leon Supiński

Okres

od 9 czerwca 1920 (p.o)
do 23 czerwca 1920

Następca

Jan Morawski (p.o.)

Grób Jana Hebdzyńskiego przed renowacją
Grób Jana Hebdzyńskiego po renowacji (2023)

Jan Paweł Hebdzyński (ur. 26 czerwca 1869[1] w Szydłowcu, zm. 31 grudnia 1929 w Warszawie) – polski działacz państwowy, adwokat, minister sprawiedliwości w rządzie Leopolda Skulskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Szydłowcu, w rodzinie miejscowego kamieniarza Teofila i jego żony Teodory Konstancji z Nowickich[2]. Kształcił się w szkole podstawowej w Szydłowcu (ukończył w 1882), następnie w gimnazjum filologicznym w Radomiu; w latach 1890–1893 studiował na Wydziale Prawa Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, a w okresie 1893–1898 odbył aplikację w Sądzie Okręgowym w Radomiu i Urzędzie Hipotecznym w Warszawie. Później od 1898 r. pracował w warszawskiej kancelarii adwokata Zygmunta Wasiutyńskiego, a od 1909 prowadził własną kancelarię.

Specjalizował się w zakresie prawa cywilnego, handlowego i hipotecznego; obsługiwał klientów związanych przede wszystkim ze sferami ziemiańskimi i przemysłowymi. Prowadził w domu kursy dla młodych adwokatów w dziedzinie prawa hipotecznego, był jednym z współtwórców warszawskiego samorządu adwokackiego oraz dziekanem Rady Adwokackiej w Warszawie[3].

Zasiadał w organach spółek kapitałowych, m.in. Pabianickiej Fabryki Papieru Robert Saenger SA.

Działalność społeczna[edytuj | edytuj kod]

Był członkiem Kasy im. Mianowskiego, Towarzystwa Tatrzańskiego, Towarzystwa Kursów Naukowych czy Warszawskiego Towarzystwa Higienicznego. Zasiadał także we władzach Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności, Polskiego Czerwonego Krzyża czy Warszawskiego Towarzystwa Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Nerwowymi i Umysłowo Chorymi. W latach 1916-1920 był radcą prawnym Związku Ziemian; z jego ramienia brał udział w zjeździć przedstawicieli organizacji ziemiańskich z Księstwa Poznańskiego, byłej Kongresówki i Galicji[3].

Działalność polityczna[edytuj | edytuj kod]

W czasie I wojny światowej związał się ze Stronnictwem Polityki Realnej. Był członkiem Koła Międzypartyjnego. Brał udział w pracach Biura Pracy Społecznej. W odrodzonej Polsce 19 grudnia 1920 r. został ministrem sprawiedliwości w rządzie Leopolda Skulskiego z poparciem Stronnictwa Prawicy Narodowej[2]. Jako minister zajmował się głównie sprawami organizacji sądownictwa i pracami prawodawczymi. Rozszerzono właściwości sądów pokoju i regulację wysokości taksy dla pisarzy hipotecznych. Z włączaniem do polskiego wymiaru sprawiedliwości ziem dawnego zaboru pruskiego oraz położonych na wschód od byłego Królestwa Polskiego wiązała się decyzja Hebdzyńskiego o przesunięciu na te tereny sędziów z obszaru Polski centralnej i południowej. Pod jego kierunkiem przygotowywano również projekty zmian w zakresie postępowania karnego, prawa karnego międzynarodowego czy restytucji mienia skonfiskowanego przez władze carskie unitom. Brał w pracach nad sądownictwem wojskowym. Minister przeforsował ustawy m.in. o odpowiedzialności urzędników za przestępstwa popełnione z chęci zysku czy o zwalczaniu lichwy wojennej[2]. Doprowadził do przyjęcia przepisów wykonawczych dotyczących uproszczonego postępowania na terenie byłego zaboru austriackiego czy wykorzystania znajdujących się w dyspozycji Głównego Urzędu Ziemskiego środków tzw. funduszu osadniczego. Wydał zarządzenie dotyczące trybu postępowania naruszenia nietykalności poselskiej[3].

Hebdzyński dążył do unifikacji wymiaru sprawiedliwości, poprawy jego sytuacji organizacyjnej, jak również wzrostu wynagrodzeń sędziów i urzędników sądowych. Krytycznie odnosił się do wszelkich wystąpień przeciwko porządkowi publicznemu, co miało wpływ na postawę rządu wobec strajków robotniczych na wiosnę 1920 r. Był inicjatorem ustawy o załatwianiu zatargów zbiorowych pomiędzy pracodawcami, a pracownikami w przedsiębiorstwach użyteczności publicznej. Popierał także przedłużenie działalności sądów doraźnych w okręgach apelacyjnych warszawskim i lubelskim[2].

Urząd ministra przestał pełnić 9 czerwca 1920 r.

Zmarł 31 grudnia 1929 r. Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (174-4-19)[4].

W 2022 z inicjatywy Prezesa Rady Ministrów, Fundacja „Stare Powązki” w ramach projektu odrestaurowywania grobów ministrów II RP, odnowiła miejsce pochówku Jana Hebdzyńskiego[5].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od 1894 r. był żonaty z Wiktorią Łępicką primo voto Komierowską, z którą miał córki[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Archiwum Państwowe w Radomiu, Urząd Stanu Cywilnego parafii rzymskokatolickiej Szydłowiec, sygn. 62,akt ur. nr 92.
  2. a b c d Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1939 [online], polona.pl [dostęp 2023-10-03] (pol.).
  3. a b c Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1939 [online], polona.pl [dostęp 2023-10-01] (pol.).
  4. Cmentarz Stare Powązki: HEBDZYŃSCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 2022-05-25].
  5. Nagrobki ministrów II RP – odnowione [online], Fundacja Stare Powązki [dostęp 2023-04-13] [zarchiwizowane z adresu 2023-04-11].
  6. Premierzy i ministrowie Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1939, polona.pl, 1918 [dostęp 2023-10-01] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adam Nagórski, Jan Hebdzyński [w:] Polski Słownik Biograficzny, tom IX, 1960–1961