Kazimierz Iwor – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kazimierz Iwor-Szczygielski
Imię i nazwisko

Kazimierz Pryputeń

Data i miejsce urodzenia

15 października 1920
Łanowce

Data i miejsce śmierci

30 września 1982
Gdańsk

Zawód

aktor, żołnierz

Lata aktywności

1949-1980

Zespół artystyczny
Teatry Dramatyczne w Szczecinie
Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Teatr Polski w Bielsku-Białej
Teatr Wybrzeże w Gdańsku
Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (1943–1989) Medal „Za zdobycie Berlina”
Odznaka Grunwaldzka

Kazimierz Iwor-Szczygielski, właśc. Kazimierz Pryputeń (ur. 15 października 1920 w Łanowcach, zm. 30 września 1982 w Gdańsku) – polski aktor teatralny i filmowy, żołnierz Wojska Polskiego oraz Ludowego Wojska Polskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1937 roku ukończył Instytut Muzyczny w Grodnie. Po wybuchu II wojny światowej wstąpił na ochotnika do wojska i walczył w kampanii wrześniowej w szeregach 76 Lidzkiego Pułku Piechoty. Ranny trafił do niewoli niemieckiej i został osadzony w Stalagu XI A Altengrabow. Tam występował w teatrze obozowym, prowadzonym przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Następnie zaciągnął się w szeregi 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, gdzie ukończył frontową szkołę oficerską. Po zakończeniu walk udał się do Szczecina, gdzie pełnił funkcję adiutanta komendanta miasta. Rozpoczął również studia ekonomiczne, równolegle prowadząc wojskowe i amatorskie zespoły estradowe. W latach 1949-1958 występował na scenie Teatrów Dramatycznych, jednocześnie uczęszczając działającego przy tej scenie studia dramatycznego. W 1953 roku eksternistyczny egzamin aktorski w Krakowie. Następnie występował w teatrach: im. Juliusza Osterwy w Lublinie (1958-1960), Polskim w Bielsku-Białej (1960-1962) i Wybrzeże w Gdańsku (1962-1980). Grał również w przedstawieniach Teatru Telewizji oraz Teatru Polskiego Radia.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Podczas wojny Kazimierz Iwor otrzymał Order Virtuti Militari, Krzyż Walecznych, Odznakę Grunwaldzką oraz radziecki Medal „Za zdobycie Berlina”.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]