Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kościół świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich
w Warszawie
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa (Włochy-Osiedle Włochy-Nowe Włochy)

Adres

ul. ks. Juliana Chrościckiego

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie

Wezwanie

Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich

Wspomnienie liturgiczne

1 października

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskichw Warszawie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskichw Warszawie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskichw Warszawie”
Ziemia52°12′26,6″N 20°54′15,2″E/52,207389 20,904222

Kościół świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat ursuski archidiecezji warszawskiej). Znajduje się w warszawskiej dzielnicy Włochy, na osiedlu Włochy, w terenie Nowych Włoch.

Budowa monumentalnej świątyni według projektu architekta Stefana Kozińskiego[1] rozpoczęła się po zakończeniu II wojny światowej. W sierpniu 1947 roku ksiądz arcybiskup Antoni Szlagowski poświęcił fundamenty i wmurował kamień węgielny. Pierwszą mszę świętą w jeszcze budującym się kościele odprawił w dniu 8 grudnia 1953 roku ówczesny jej proboszcz, ksiądz Julian Chrościcki. W dniu 24 czerwca 1965 roku ks. kardynał Stefan Wyszyński metropolita warszawski i prymas Polski konsekrował obecną świątynię. W 1973 roku w podziemiach kościoła został pochowany wspomniany wyżej ksiądz Chrościcki. W latach 1973-1993, podczas pracy nowego proboszcza księdza Henryka Miastowskiego, zostało wyposażone wnętrze kościoła: ławki, konfesjonały, boazeria, oświetlenie, kaplica-krypta dla zmarłego proboszcza, umeblowanie i mozaika w prezbiterium, witraże[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. dr inż. arch. Stefan Koziński. architektsarp.pl. [dostęp 2021-03-24].
  2. Parafie. Urząd dzielnicy Włochy m. st. Warszawy. [dostęp 2021-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-05)].