Krzyż Jubileuszowy na Przełęczy Rędzińskiej – Wikipedia, wolna encyklopedia

Krzyż Jubileuszowy na Przełęczy Rędzińskiej
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Rędziny

Miejsce

Przełęcz Rędzińska

Typ obiektu

krzyż

Fundator

społeczeństwo Ziemi Kamiennogórskiej

Materiał

metal-stal

Całkowita wysokość

33 m

Data budowy

10.05-14.10.2000

Data odsłonięcia

5.11.2000

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Krzyż Jubileuszowy na Przełęczy Rędzińskiej”
Ziemia50°49′52,6″N 15°56′18,7″E/50,831278 15,938528

Krzyż Jubileuszowy na Przełęczy Rędzińskiej − metalowy krzyż znajdujący się w Rudawach Janowickich w diecezji legnickiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Inicjatywa postawienia krzyża dla upamiętnienia Jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa związana jest z mieszkańcem wsi Rędziny Krzysztofem Ściborem, który poruszony oświadczeniem Komitetu Budowy Jubileuszowego Krzyża na Śnieżce o niemożliwości realizacji budowy tego pomnika, zaproponował bp. Tadeuszowi Rybakowi postawienie Krzyża Jubileuszowego na Przełęczy Rędzińskiej na terenie swojej działki. Krzysztof Ścibor złożył 28 marca 2000 r. w Wydziale Budownictwa Starostwa Powiatowego w Kamiennej Górze pisemne oświadczenie, że działka nr 373 w Rędzinach jest jego własnością. Przekazuje ją dla Urzędu Dziekańskiego w Kamiennej Górze, wyrażając jednocześnie wolę, by zbudowano na niej Krzyż Milenijny Roku 2000. Po skompletowaniu wielu pisemnych uzgodnień i zezwoleń, 10 maja 2000 r. starosta powiatu kamiennogórskiego zatwierdził projekt i wydał pozwolenie na budowę krzyża.

Pod koniec maja 2000 r. wykonana została stopa fundamentowa, po części także dwumetrowa podstawa krzyża oraz przygotowana niemal cała dwudziestometrowa kratownica (która służyła wcześniej jako maszt radiowy w kopalni kamienia drogowego w Wieściszowicach) i około dziesięciometrowy krzyż. Montaż krzyża utrudniała nie tylko jego wysokość, ale również miękkość podłoża kilkuletniego ugoru. Ustawienie krzyża przy użyciu dźwigu o nośniku 40 ton, trwało ponad 12 godzin. Pogoda nie sprzyjała tego rodzaju pracom (zachmurzenie i deszcz), ale krzyż zgodnie z planem ustawiono 14 października 2000 r. a jego poświęcenia dokonał 5 listopada 2000 r. bp Tadeusz Rybak.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]