Åby Stora Pris |
Grupp 1-lopp |
|
Sport | Travsport |
---|
Land | Sverige |
---|
Bana | Åbytravet, Mölndal, Västra Götalands län |
---|
År | 1936– |
---|
Tidpunkt | augusti |
---|
Loppinformation |
---|
Grupp | Grupp 1 |
---|
Förstapris | 1 500 000 kr |
---|
Historia |
---|
Regerande mästare | Moni Viking (2022) |
---|
Flest titlar | Moni Viking, Sebastian K., Gidde Palema, Victory Tilly, Zoogin, Ideal du Gazeau, Lyon, Gelinotte, Iran Scott (2) |
---|
Hästsportsportalen |
Åby Stora Pris är en stor årlig återkommande travtävling på Åbytravet i Mölndal i Sverige. Den arrangerades för första gången 1936. Det är ett Grupp 1-lopp, det vill säga ett lopp av högsta internationella klass. Tävlingen är svensk travsports näst största internationella lopp, efter Elitloppet. Förstapris i loppet är 1,5 miljoner kronor, och loppet körs över distansen 3 140 meter med autostart (bilstart).
Från 2024 kommer loppet att ersättas av Åby World Grand Prix vart fjärde år. Loppet blir det mest penningstinna travloppet i världen, med sex miljoner kronor i förstapris.[1][2]
Upplägget av tävlingen har genom åren varierats. Åren 1936–2005 korades vinnaren genom ett ensamt lopp på 2 140 m. Åren 2005–2017 kördes loppet med två heat över sprinterdistans, 1 640 m, där startspåren inverteras i det andra heatet (spår 1 blir spår 8 i heat 2 och så vidare). Om två olika hästar vann varsitt heat, kördes ett skiljeheat.[3] Inför 2018 års upplaga av loppet gjordes upplägget om till att kora en vinnare över 3 140 meter med autostart.[4] Detta för att få ett lopp som sticker ut i storloppskalendern, både prispengamässigt och med ändrad distans.[4]
Tävlingen är en invitationstävling, vilket betyder att endast inbjudna hästar och kuskar får delta. För att en häst ska kunna bli inbjuden så måste den vara 4 år eller äldre.[5]
Även loppen Åby Stora Montépris och Åby Stora Kallblodspris körs samma dag.
I 2019 års upplaga segrade Propulsion på nytt världsrekord med tiden 1.12,8 över 3 140 meter autostart.[6][7] Propulsion fråntogs senare sina två segrar i Åby Stora Pris (2018, 2019) då det framkommit att han varit nervsnittad i sina hovar och ej varit startberättigad.[8]
År | Häst | Kusk | Tränare | Tid | Tvåa | Trea | Distans |
2023 | Admiral As | Örjan Kihlström | Daniel Redén | 1.12,5 | Bengurion Jet | Power | 3 140 m |
2022 | Moni Viking | Björn Goop | Björn Goop | 1.12,4 | Hail Mary | Oracle Tile |
2021 | Milligan's School | Ulf Eriksson | Stefan Melander | 1.11,8 | Zarenne Fas | Mindyourvalue W.F. |
2020 | Moni Viking | Björn Goop | Björn Goop | 1.12,4 | Who's Who | Cyber Lane |
2019 | Makethemark[9] | Ulf Ohlsson | Petri Salmela | 1.13,0a | Milligan's School | Reckless |
2018 | Readly Express[9] | Jorma Kontio | Timo Nurmos | 1.13,2a | Reckless | Sorbet |
2017 | Midnight Hour[10] | Iikka Nurmonen | Ossi Nurmonen | 1.16,9a | Muscle Hustle[11] | Turno di Azzurra[12] | 1 640 m |
2016 | Un Mec d'Héripré[13] | Björn Goop | Fabrice Souloy | 1.11,0a | [14] | |
2015 | Support Justice | Geir Vegard Gundersen | Geir Vegard Gundersen | 1.11,6a | Västerbo Highflyer | |
2014 | Commander Crowe | Örjan Kihlström | Fabrice Souloy | 1.12,1a | Quid Pro Quo | Juliano Rags |
2013 | Sebastian K. | Jorma Kontio | Åke Svanstedt | 1.11,5a | Save The Quick | Commander Crowe |
2012 | Sebastian K. | Åke Svanstedt | Åke Svanstedt | 1.11,2a | Commander Crowe | Oracle |
2011 | Rapide Lebel | Éric Raffin | Sébastien Guarato | 1.11,5a | | |
2010 | Lisa America | Torbjörn Jansson | Jerry Riordan | 1.10,1a | Torvald Palema | Beanie M.M. |
2009 | Torvald Palema | Åke Svanstedt | Åke Svanstedt | 1.10,4a | Commander Crowe | Garland Kronos |
2008 | Garland Kronos | Lutfi Kolgjini | Lutfi Kolgjini | 1.13,1a | L'Amiral Mauzun | |
2007 | Giant Superman | Fredrik B. Larsson | Fredrik B. Larsson | 1.13,5a | Oiseau De Feux | |
2006 | Red Chili Pirat | Örjan Kihlström | Patrik Södervall | 1.11,6a | Passionate Kemp | Adams Hall |
2005 | Gidde Palema | Åke Svanstedt | Åke Svanstedt | 1.13,3a | Steinlager | |
2004 | Steinlager | Per Oleg Midtfjeld | Per Oleg Midtfjeld | 1.13,5a | Infant du Bossis | Giant Superman | 2 140 m |
2003 | Gidde Palema | Åke Svanstedt | Åke Svanstedt | 1.12,1a | Couch Doctor | Scarlet Knight |
2002 | Victory Tilly | Stig H. Johansson | Stig H. Johansson | 1.13,5a | Legendary Lover K. | Etain Royal |
2001 | Etain Royal | Jorma Kontio | Pirjo Vauhkonen | 1.13,1a | Com Hector | Victory Tilly |
2000 | Victory Tilly | Stig H. Johansson | Stig H. Johansson | 1.13,3a | Frisky Frazer | Gidde Palema |
1999 | Général du Pommeau | Jules Lepennetier | Jules Lepennetier | 1.14,4a | Indian Silver | Rite On Line |
1998 | Rite On Line | Atle Hamre | Atle Hamre | 1.14,3a | Ezira Josselyn | Zoogin |
1997 | Gentle Star | Gunleif Tollefsen | Gunleif Tollefsen | 1.15,0a | Rite On Line | Zoogin |
1996 | Zoogin | Åke Svanstedt | Åke Svanstedt | 1.14,3a | His Majesty | Abo Volo |
1995 | Zoogin | Åke Svanstedt | Åke Svanstedt | 1.13,6a | Copiad | His Majesty |
1994 | Houston Laukko | Jorma Kontio | Pekka Yli-Houhala | 1.13,8a | Copiad | Sea Cove |
1993 | Queen L. | Stig H. Johansson | Stig H. Johansson | 1.13,2a | Sea Cove | Nordin Hanover |
1992 | Sea Cove | Jos Verbeeck | Harald Grendel | 1.14,5a | Kosar | Somollison |
1991 | Prince Mystic | Atle Hamre | Atle Hamre | 1.14,0a | Peace Corps | Nordin Hanover |
1990 | Reve d'Udon | Yves Dreux | Bernard Desmontils | 1.14,0a | Jet Ribb | Red Rhone |
1989 | Quellou | Pierre Levesque | Pierre Levesque | 1.14,9a | Napoletano | Lord Quick |
1988 | Ourasi | Jean René Gougeon | Jean René Gougeon | 1.14,5a | Jet Ribb | Mack the Knife |
1987 | Jet Ribb | Hans G. Eriksson | Per-Erik Eriksson | 1.14,8a | Big Spender | Grades Singing |
1986 | Utah Bulwark | Stig H. Johansson | Stig H. Johansson | 1.14,3a | Grades Singing | Hallon Brunn |
1985 | Minou du Donjon | Olle Goop | Jean Lou Peupion | 1.15,4a | Ellizar H. | Noble Atout |
1984 | The Onion | Stig H. Johansson | Stig H. Johansson | 1.14,8a | Legolas | Shane T. Hanover |
1983 | Legolas | Thomas Nilsson | Thomas Nilsson | 1.14,6a | Snack Bar | Ideal du Gazeau |
1982 | Ideal du Gazeau | Eugene Lefevre | Eugene Lefevre | 1.15,6a | Nino Blazing | Keystone Patriot |
1981 | Ideal du Gazeau | Eugene Lefevre | Eugene Lefevre | 1.18,4 | Mustard | Dartster F. |
1980 | Express Gaxe | Gunnar Axelryd | Gunnar Axelryd | 1.15,0a | Lionel Minbar | Ianthin |
1979 | Hadol du Vivier | Jean René Gougeon | Jean René Gougeon | 1.15,5a | Petite Evander | Tarok |
1978 | Charme Asserdal | Heikki Korpi | Timo Eve | 1.16,9a | Express Gaxe | Petite Evander |
1977 | Micko Tilly | Olle Lindqvist | Olle Lindqvist | 1.16,3 | Opal H. | Duke Iran |
1976 | Dines P. | Michel Feuillet | Michel Marcel Gougeon | 1.18,9 | Arbont | Clissa |
1975 | Loppet kördes ej. |
1974 | Knabe | Olle Goop | Björn Martinsson | 1.18,6 | Air France | Lyon |
1973 | Bill D. | André L. Dreux | | 1.17,8 | Atout du Moulin | Emter W |
1972 | Lyon | Olle Elfstrand | Olle Elfstrand | 1.21,3 | Flight Chap | Big Lama |
1971 | Harper Arrow | Lennart Stjernlöf | | 1.21,0 | Unor | Flight Chap |
1970 | Lyon | Olle Elfstrand | Olle Elfstrand | 1.20,4 | I S. | Un Gaillard |
1969 | Fairland | Uno Swed | | 1.21,2 | Toréador II | Near Me |
1968 | Pulemjot | Stig H. Nilsson | | 1.19,8 | Monte Hill | Golden Will |
1967 | Lill Mavil | Svenning Eriksson | | 1.24,0 | Rodney Key | Big Lama |
1966 | Orlof | Algot Scott | Algot Scott | 1.19,9 | Moneymaker | Rodney Key |
1965 | Pluvier III | Gunnar Nordin | | 1.19,8 | Petite Amoy F | Elaine Rodney |
1964 | Frances Nibs | Olle Andersson | | 1.21,3 | Emigrant | Julienne |
1963 | Oscar R.L. | Henri Levesque | | 1.20,4 | Julienne | Metro Star |
1962 | Aprilsnar | Kaj Hansen | | 1.23,0 | Rangoon | Amit H |
1961 | Kracovie | Raoul Vercruysse | | 1.19,0 | King Bunter | Direktiv |
1960 | Hairos II | Willem H. Geersen | | 1.18,6 | | |
1959 | Icare IV | Walter Baroncini | | 1.19,3 | | |
1958 | Io d'Amour | Eddie Freundt | | 1.20,4 | | |
1957 | Gelinotte | Charlie Mills | Charlie Mills | 1.20,2 | | |
1956 | Gelinotte | Charlie Mills | Charlie Mills | 1.20,0 | | |
1955 | Ejadon | Johannes Frömming | | 1.18,9 | | |
1954 | Mac Kinley | Willem H. Geersen | | 1.21,5 | | |
1953 | Scotch Tistle | Vicenti Ossani | | 1.21,7 | | |
1952 | Iran Scott | Carl A. Schoug | | 1.22,8 | | |
1951 | Iran Scott | Carl A. Schoug | | 1.22,2 | | |
1950 | Frances Bulwark | Sören Nordin | Sören Nordin | 1.22,3 | | |
1949 | Scotch Fez | Sören Nordin | Sören Nordin | 1.22,4 | | |
1948 | Locomotive | Gunnar Nordin | | 1.21,8 | | |
1947 | Optimist | Gösta Nordin | | 1.23,7 | | |
1946 | Justus | Sören Nordin | | 1.23,4 | | |
1945 | Dieter Asa | Stig Karlsson | | 1.23,6 | | |
1944 | Exklusiv | Gösta Nordin | | 1.23,8 | | |
1943 | Volburn | Gösta Nordin | | 1.22,9 | | |
1942 | Trumps | Ragnar Thorngren | Ragnar Thorngren | 1.23,3 | | |
1941 | Big Noon | Gösta Nordin | Gösta Nordin | 1.21,9 | | |
1940 | Craftsman | Oscar Persson | Oscar Persson | 1.22,0 | | |
1939 | Harper Hanover | Oscar Persson | Oscar Persson | 1.21,0 | | |
1938 | Escape | Ragnar Thorngren | Ragnar Thorngren | 1.21,9 | | |
1937 | True Hanover | Ragnar Thorngren | Ragnar Thorngren | 1.25,1 | | |
1936 | Guy Montgomery P. | Paul P. Nielsen | | 1.28,6 | | |