Arif Melikov - Vikipedi

Arif Malikov Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ilham Aliyev ile

Arif Malikov (bilinen adıyla: Melikov; 13 Eylül 1933, Bakü – 9 Mayıs 2019, Bakü ), Azeri-Sovyet besteci.

İlk yılları ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1958 yılında Bakü Konservatuvarı'ndan müzik bestecisi olarak mezun oldu. İlk büyük kompozisyonu olan "Sevgi Efsanesi" 'nin 1961'de Leningrad'daki (günümüzde: St Petersburg) Kirov Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu'ndaki sahnelendiği ve ülke çapında beğeni topladığı gösteririmiyle dikkat çekmiştir. Bu bale tarzı eseri, Avrupa'da birkaç ülkede sahnelenmiş ve eski Sovyetler Birliği'nden çıkan en iyi müzikal çalışmalardan birisi olarak kabul edilmiştir. Malkov'un "Aşk Efsanesi" adlı balesi, Türk halk şairi Nazim Hikmet'in ölümsüz aşın anlatıldığı klasik aşk hikâyesi "Farhad ve Şirin" efsanesine dayanmaktadır. Malikov2un diğer bazı çalışmaları arasında; "Yer üzündə iki nəfər (bale)" ("Dvoe" or "Two") (1967) ve "İki Kalp Şiiri" (1981) yanı sıra beş senfoni ve sekiz senaryo şiirini içeren iki bale eseri vb. sayılabilir. Ayrıca Malikov çok sayıda film ve tiyatro oyunu projesinde çalışmıştır.

Malikov başarılarıylaa Sovyetler Birliği Halk Sanatçısı seçilmiş, ayrıca Türkiye'de Bilkent Üniversitesi ile Bakü'deki Hazar Üniversitesi'nden fahri doktora almıştır.

Özel yaşamı ve ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Malikov, Sovyetler Birliği'nin 1991'de dağılmasından sonra ülkesi Azerbaycan bağımsızlığını kazanınca bağımsızlığını kazandıktan sonra Bakü'ye yerleşerek buradaki Azerbaycan Devlet Konservatuvarı'nda müzik eğitimcisi olarak görev yapmıştır. Kendisi evli olup çocukları vardır.[1] Ayrıca sanat ve kültür çalışmaları düzenleyen kuruluş Avrasya Akademisi'nin kurucu üyelerinden olan Azeri-Sovyet besteci Arif Malikov 9 Mayıs 2019'da Bakü'de 85 yaşında ölmüştür. Cenazesi Fahri Hiyabanı Mezarlığı'nda defnedilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Eurasian Academy Official Site". 20 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]