Hollanda Kraliyet Kütüphanesi - Vikipedi

KB Hollanda Kraliyet Kütüphanesi
KB'nin Prins Bernhardviaduct'tan görünüşü
Harita
TürUlusal kütüphane
Kuruluş1798 (225 yıl önce) (1798)
KonumLahey
Koleksiyon
Boyut7 milyon basılı öğe: 115 km'den fazla kitap, gazete, dergi ve mikroform[1]
Erişim ve kullanım
Üyeler16,975
Diğer bilgiler
Bütçe53 milyon €
MüdürLily Knibbeler
Kadro412
Websitekb.nl/en


Hollanda Kraliyet Kütüphanesi (Felemenkçe : Koninklijke Bibliotheek veya KB ; Kraliyet Kütüphanesi), 1798 yılında kurulan Hollanda'nın Lahey merkezli ulusal kütüphanesidir.[2][3] KB, Orta Çağ edebiyatından günümüz yayınlarına kadar Hollanda içinde yayımlanan ve hakkında olan her yayını koleksiyonunda toplamaktadır. Deposunda kitaplar, gazeteler ve dergiler dahil olmak üzere yaklaşık 7 milyon yayın saklanmaktadır. KB ayrıca ulusal çevrimiçi kütüphane (e-kitaplar ve sesli kitaplar ile) ve Delpher (milyonlarca dijitalleştirilmiş sayfa) gibi birçok dijital hizmet sunmaktadır. KB, 2015'ten bu yana halk kütüphanesinin ağının koordinasyonunu üstlenmektedir.[4]

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulusal bir kütüphane kurma girişimi, senatör Albert Jan Verbeek tarafından 17 Ağustos 1798'de önerildi. Kurulacak kütüphanenin koleksiyonu V. William'ın el konulan kitap koleksiyonuna dayanacaktır.[5][6] Kütüphane, aynı yıl 8 Temmuz'da Nationale Bibliotheek adıyla bir temsilciler komisyonunca ulusal bir kütüphane kurulması tavsiye edildikten sonra kuruldu. Ulusal Kütüphane başlangıçta yalnızca Temsil Organı üyelerine açıktı.

Kral Louis Bonaparte, ulusal kütüphaneye 1806'da Kraliyet Kütüphanesi adını verdi. Napoleon Bonaparte, Kraliyet Kütüphanesi'ni Lahey'e mülk olarak aktarırken, Paris'teki İmparatorluk Kütüphanesi'nin Kraliyet Kütüphanesi'nden yayınlara el koymasına izin verdi. 1815'te Hollanda Kralı I. William, kraliyet kararıyla 'Kraliyet Kütüphanesi' (Hollandaca: Koninklijke Bibliotheek) adını tasdik etti. Yeni bölümler açtığı 1982'den beri ise Hollanda Ulusal Kütüphanesi olarak bilinmekteydi.[7] Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı tarafından finanse edilmesine rağmen, kurum 1996 yılında devletin 'Bağımsız İdari Organı' oldu. 18 Kasım 2014'te ise Wsob (Halk Kütüphanesi Tesislerinin Sistemi Yasası veya 'Kütüphane Yasası') ortaya çıktı. Kanun 1 Ocak 2015'te geçerli oldu ve bugünden sonra dört kütüphane Koninklijke Bibliotheek adı altında devam etmektedir. Bu dört kütüphane Sektör Enstitüsü Halk Kütüphaneleri (SIOB), Stichting Bibliotheek.nl (BNL), Hollanda Edebiyatı Dijital Kütüphanesi (DBNL) ve Koninklijke Bibliotheek (KB) idir.

Koleksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Beşerî bilimler KB'nin koleksiyonunda Hollanda tarihi, dili ve kültürüne verilen ehemmiyet ile merkezî bir öneme sahiptir.

2016 yılında KB, 115 kilometrelik kitap rafına eşdeğer 7.000.000 öğe içeriyordu. Koleksiyondaki öğelerin çoğu kitaptır. Ayrıca yazarın, yayıncının veya tarihin görünmeyebileceği, ancak belgenin kültürel veya entelektüel önemi olduğu “gri literatür” parçaları da mevcuttur.[7] Koleksiyon, Orta Çağ el yazmalarından modern bilimsel yayınlara kadar Hollanda'nın neredeyse tüm literatürünü içermektedir. Bir yayının kabul edilmesi için, kayıtlı bir Hollandalı yayıncıdan olması gerekir.

Koleksiyon üyeler tarafından kullanılabilmektedir. 16 yaş ve üstü herhangi bir kişi üye olabilmektedir. Tek günlük giriş mümkündür. Kaynak talepleri yaklaşık 30 dakika sürmektedir. KB, "Hollanda Belleği" (Geheugen van Nederland) dahil olmak üzere birçok açık erişim web sitesine ev sahipliği yapmaktadır.[8]

Araştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

KB Araştırma Departmanı; dijital teknoloji, sürdürülebilir koruma ve hem kâğıt hem de dijital mirasın erişilebilirliği alanında dünyaca bilinen araştırmalarla uğraşmaktadır. İlgilendiği önemli konular; yapay zekânın uygulanabilirliği, büyük verinin kullanımı, gizlilik ve güvenliğin artan önemi, yayıncılık ve yayıncılık dünyasındaki değişimler ve halk kütüphanelerinin günümüz toplumundaki rolüdür.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "KB in a nutshell". 4 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2020. 
  2. ^ "Koninklijke Bibliotheek / Royal Library of the Netherlands". The Conference of European National Librarians (CENL) (İngilizce). 7 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2020. 
  3. ^ "Dutch Royal Library | library, The Hague, Netherlands". Encyclopedia Britannica (İngilizce). 20 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2020. 
  4. ^ "The National Library of the Netherlands - Digital Preservation (Library of Congress)". www.digitalpreservation.gov. 28 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2020. 
  5. ^ "National Library of The Netherlands". Preserving the World's Rarest Books (İngilizce). 13 Şubat 2018. 26 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2019. 
  6. ^ Hanson (Nisan 1940). "Review: The Royal Library of the Netherlands". The Library Quarterly: Information, Community, Policy. The University of Chicago Press. 10 (2): 266-269. 
  7. ^ a b The Library: An Illustrated History. Chicago: Skyhorse Publishing. 2009. 
  8. ^ "Image database - Memory of the Netherlands - Online image database of archives, museums and libraries". geheugenvannederland.nl. 16 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]