Mehmet Başdurak - Vikipedi

Mehmet Başdurak, 7 yaşında ezan-ı muhammediyi okuyarak dini; annesinin ve babasının udi ve hanende olmaları hasebiyle de la-dini musikiye başladı.

İlköğretim döneminde sesi ile, lise döneminde ise Kemal İlerici ile başlayan klasik batı müziği ve THM (Bağlama) eğitimine Recep Kırıcı,Zekeriya Bozdağ ve Bayram Aracı ile devam etti.

Lise eğitiminden sonra çalışmalarını Gazi Eğitim Enstitüsü-(Viyola)-(Bağlama) bölümünde Veysel Arseven, Saip Egüz, Ziya Aydıntan ile sürdürdü.

Daha sonra İ.T.Ü TMDK Müzik Teorisi bölümünde (Tambur)-(Keman) eğitimi ile Saadettin Heper'den usul,Haydar Sanal'dan nazariyat,Cafer Açin'den çalgı yapımı,Faruk Sümer'den Türk Tarihi, Yılmaz Öztuna'dan Türk Müziği Tarihi, Nevzat Sümer ve Bekir Sıdkı Sezgin'den ise Repertuvar eğitimi alarak tamamladı.

Zeki Müren’in bestecilik dalında takdirlerini,katıldığı jüri sınavlarında ise Semahat Özdenses ve Avni Anıl'ın takdirlerini kazandı. Sesi ile ve çeşitli ensturmanlarla sayısız konserlere imza attı ve bant kayıtları yaptı. Çağındaki T.M ses sanatçılarının hemen hemen tamamına, yakın olarak enstrumanları ile eşlik etti.

Hamiyet Yüceses,İsmet Dündar,Ethem Demircan,Mustafa Sağyaşar,Ziya Taşkent,Neşe Karaböcek,Kamuran Akkor,Şükran Ay,Gönül Berkant eşlik ettiği sanatçılardan bazılarıdır.

5 yıl süre ile TRT'de sanatçı olarak görev yaptı.

Devlet Klasik Türk müziği Korosuna Tambur Sanatçısı olarak girmeye hak kazandığı halde Kültür Bakanlığının,görevini savsaklaması nedeni ile dava AİHM'ne intikal etmiştir.

İcra ettiği ensturmanlar,önem derecesine göre: Yaylı Tambur, Mızraplı Tambur, Ut, Keman, Viyola, Kanun, Bağlama ailesinin bütün fertleri, Cümbüş, Kaşık, Piyano.

Beste çalışmaları 200’ün üzerindedir. Üç çeşit çalgı icadı vardır. 40 yıl müzik öğretmenliği yaparak 100 binin üzerinde öğrenci yetiştirmiştir.

Türk Musikisinin evrenselleşmesi konusunda henüz yayınlanmamış teorileri ve projeleri bulunmaktadır.