Samime Sanay - Vikipedi

Samime Sanay
Doğum1946 (77-78 yaşında)
Ankara, Türkiye
EğitimAnkara Üniversitesi
MeslekŞarkıcı, öğretmen
Etkin yıllar1977-2006

Samime Sanay (d. 1946, Ankara), Türk sanat müziği sanatçısı, öğretmen. 33. Türkiye Hükûmeti'nde Kültür Bakanlığının tavsiyesiyle verilmeye başlanan Devlet Sanatçısı unvanına 1998'de[1] layık görülmüştür.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyal Hizmetler Akademisinde okuduğu yıllarla radyo yılları çakışır. 1966'da sosyal hizmetler mütehassısı olarak mesleğini sürdürmek hem de radyoda sanatçı olarak çalışmak için Ankara Radyosu sınavlarına girer. Fakat personel yasası öğretmenlik dışında buna cevap vermediği için Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinin Pedagoji bölümünü bitirdi. Kısa bir süre sosyoloji hocalığı yaptı, bu arada annesini ve babasını art arda kaybetti. Yine aynı dönem doktora yapmaya karar verdi.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk albümünü 1977 yılında Tam Plakçılık'tan çıkardı. Bütünüyle klasik eserlerden oluşan bu albüm sanatçıya fazla bir popülerlik getirmedi. TRT bünyesinde 15 yıl süren müzik eğitimi ve uygulaması akabinde 1981'de Ankara Radyosundan istifa ederek İstanbul'da assolist olarak sahneye çıktı. Sahnedeki başarısını plak dünyasında da kanıtlamak isteğiyle Kervan Plak ile anlaşarak 1984 yılında Beni Hatırla ve 1985 yılında Sevgi Üzerine Sohbet adlı çok satan ve sevilen albümleri ile iki Altın Plak Ödülü aldı. Çok sesli hafif Türk sanat müziğinin önde gelen kadın sanatçısı olarak daha çok Erdoğan Berker besteleri üzerinde yoğunlaştı.

İçli, yanık, duygusal yanı ağır basan bir yorumu olan sanatçı seksenli yıllarda ve doksanların başlarında[kaynak belirtilmeli] hayli popülerlik kazandı. İzmir Fuarı ve Maksim Gazinosunda bir dönem assolistlik de yaptı. 1986 yılında Yudum Yudum Sevdayım, 1988 yılında Sevgi Bağları, 1990 yılında Sarsam Diyorum/Seviyor, 1993 yılında ise Ben Sana Mecburum yayımlanan diğer albümleridir. Sahne çalışmalarını yurt içi ve yurt dışı konserleriyle sürdürdü. 1998'de Devlet Sanatçısı ünvanını aldı. 1993'te yayımlanan Ben Sana Mecburum adlı albümünden sonra Türk müziğindeki genel durgunluk ve gerilemenin de etkisiyle uzun bir sessizlik dönemine girdi. 2006 yılında alaturka eserleri popüler tarzda senfonik olarak yorumlayarak hazırladığı Hoşgeldin Aşk adlı albümüyle yeniden adından söz ettirdi.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Son master sınavından çıktıktan iki gün sonra Edip Aktaş ile evlenen Samime Sanay, eşi istemediği için doktorayı yarıda bıraktı fakat radyo kariyerini devam ettirdi. 1979 yılında bu evliliğinden oğlu Anıl dünyaya geldi. Edip Aktaş'tan 1985 yılında boşanmıştır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Evin Doğu (19 Temmuz 2000). "Sanatçılar unvansız kaldı". NTV-MSNBC. 12 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2013. 
  2. ^ "Milliyet - 1 Kasım 1985 - MİLLİYET GAZETE ARŞİVİ". gazetearsivi.milliyet.com.tr. 23 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.