Авіакатастрофа B-2 Spirit на ГУАМ 23 лютого 2008 року — Вікіпедія


Авіакатастрофа B-2 Spirit на Гуам 23 лютого 2008 року сталася під час нічного навчального польоту. Це був перший випадок втрати B-2 в історії цього типу літаків. Пілотира лейтенант-колонел Деніел Уортенбергер, який служив в Повітряному флоті США, загинув унаслідок катастрофи. Причиною аварії стало відмова системи пілотажного обладнання під час зльоту. Внаслідок цього літак втратив керованість і розбився. Унаслідок аварії авіакомпанія Northrop Grumman втратила один зі своїх B-2, а також пілота, який виконував завдання на цьому літаку.

Хід подій[ред. | ред. код]

23 лютого 2008 року B-2 розбився на злітно-посадковій смузі незабаром після зльоту з авіабази Андерсен на Гуамі. Катастрофа Spirit of Kansas, 89-0127, яка керувалася 393-ю ескадрильєю бомбардувальників, 509-м авіаційним крилом, авіабази Вайтмен, штат Міссурі, і нальотом якого було 5100 годин[1], була першою аварія B-2[2].

Екіпаж з двох офіцерів (майор Райан Лінк і капітан Джастін Грів) не змогли впоратися з бомбардувальником, і коли одна з кінцівок його крил торкнулася землі, вони катапультувалися і вижили в аварії. Літак було знищено, загальні збитки оцінюються в 1,4 мільярда доларів США[3][4]. Це еквівалентно $1,96 млрд у 2023 році.

За даними Air Force Times, приватного журналу, боєприпасів на борту не було.  У доповіді про аварії повітряного командування зазначено, що «секретний матеріал» був завантажений на бомбардувальник вранці, коли літак повертався на базу ВПС Вайтмен «після чотиримісячного розгортання на підтримку постійної присутності бомбардувальників Тихоокеанських ВПС».

У військово-морському госпіталі Гуаму одного пілота обстежили та відпустили, а другого госпіталізували. Після катастрофи B-2, який уже був у повітрі, повернули до Андерсена, де він та інші B-2 були приземлені до завершення початкового розслідування катастрофи. Шість літаків Boeing B-52 96-ї бомбардувальної ескадрильї 2-го бомбардувального крила на базі ВПС Барксдейл, штат Луїзіана, були розгорнуті для заміни B-2.

Командир 509-го бомбардирського відділення бриг. Генерал Гаррет Харенчак тимчасово призупинив польоти для всіх 20 B-2, що залишилися, щоб перевірити процедури. Харенчак назвав призупинення «паузою безпеки» і заявив, що B-2 відновлять польоти, якщо їх викличуть для негайної операції. Флот B-2 повернувся до льотного статусу 15 квітня 2008 року.

Розслідування[ред. | ред. код]

Результати розслідування свідчать, що B-2 розбився після того, як «сильний, проливний дощ» спричинив потрапляння вологи на датчики повітряних даних, що промиваються шкірою. Дані датчиків використовуються для розрахунку багатьох факторів, зокрема швидкості та висоти. Через те, що три датчики тиску вийшли з ладу  — через конденсацію всередині пристроїв, а не через помилку технічного обслуговування — комп’ютери управління польотом розрахували неточні кут атаки літака та швидкість повітря. Неправильні дані про швидкість повітря на дисплеях у кабіні призвели до того, що літак обертався на 12 вузлів (22 км/год) повільніше, ніж зазначено. Після того, як колеса піднялися зі злітно-посадкової смуги, що змусило систему керування польотом переключитися на інші закони керування, помилково визначений негативний кут атаки змусив комп’ютери раптово ввести 16 м/с2, неконтрольовані 30 градусів. маневр підйому. Поєднання повільної швидкості старту та екстремального кута атаки з супутнім опором призвело до невідновного звалювання, повороту та зниження. Обидва члени екіпажу успішно катапультувалися з літака незабаром після того, як ліве крило почало розривати землю вздовж злітно-посадкової смуги. Літак вдарився об землю, впав і згорів після того, як його паливо спалахнуло.

У культурі[ред. | ред. код]

Катастрофа була показана в 22 сезоні канадського документального серіалу Mayday в епізоді під назвою «Stealth Bomber Down»[5].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Videos Show a $1.4 Billion Crash of a B-2 Stealth Bomber 10 Years Ago. Business Insider. Архів оригіналу за 28 December 2021. Процитовано 23 February 2021.
  2. B-2 Spirit: The $2 billion flying wing. CNN. 23 January 2020.
  3. Air Force: Moisture caused $1.4 billion bomber crash. CNN.com. 6 June 2008. Архів оригіналу за 10 June 2008. Процитовано 7 June 2008. {{cite news}}: Проігноровано невідомий параметр |df= (довідка)
  4. Air Combat Command, Accident Investigation Board, "Summary of Facts", "B-2A, S/N 89-0127, 20080223 KSZL501A"; link: AFD-080605-054 [Архівовано 4 March 2016 у Wayback Machine.], hosted by GlenPew.com
  5. 2008 Andersen Air Froce Base B-2 accident on IMDb. IMDb.