Вікіпедія:Критерії швидкого вилучення — Вікіпедія

Критерії швидкого вилучення (КШВ) — перелік випадків, коли адміністратори можуть вилучати сторінки Вікіпедії без попереднього обговорення та повідомлення автора, навіть якщо ці сторінки були винесені на обговорення щодо вилучення.

Загальні принципи

Швидке вилучення покликане зменшити кількість часу, що марнується на обговорення вилучень сторінок і файлів, які не мають жодного справжнього шансу вистояти обговорення. У цьому контексті слово швидке вилучення стосується процесу ухвалення рішень, а не часу, що минув від моменту створення статті. Для привернення уваги адміністраторів користувачі можуть номінувати такі сторінки на швидке вилучення, поставивши на них один зі спеціальних шаблонів з уточненням одного з критеріїв цього правила, наведених нижче, або шаблон {{Db-reason}}, у якому слід навести підставу для швидкого вилучення.

Перед номінуванням сторінки на швидке вилучення слід перевірити, чи можливо її поліпшити, перетворити на заготовку, об'єднати з іншою сторінкою, перенаправити на іншу сторінку, відкинути до стабільної версії або змінити іншим чином. Сторінка придатна для номінації на швидке вилучення тільки в разі, якщо її історія змін не містить нищень стабільної версії.

Адміністраторам і тим, хто номінує сторінки до швидкого вилучення, варто уникати сторінок, створених зовсім недавно (або тих, де стоїть шаблон {{Редагую}} чи {{Перекладаю}}) — деякі автори створюють статті в кілька етапів, періодично зберігаючи поточну версію. У момент номінації сторінки на швидке вилучення над нею ще можуть працювати, а така позначка може відштовхнути автора, особливо початківця. У неочевидних випадках адміністратори не повинні вилучати сторінки чи файли поспіхом, а переносити їх на вилучення з обговоренням. Якщо сторінка вистояла останнє обговорення щодо її вилучення, її не можна швидко вилучати, за винятком нововиявлених порушень авторських прав і сторінок, які відповідають певним безкомпромісним критеріям; ці критерії наведені нижче. Крім цього, у неочевидних випадках слід зважати на тривалість існування статті та відсутність аргументованих зауваг з боку інших користувачів.

Автор сторінки, номінованої на швидке вилучення, не має права прибирати шаблон-повідомлення про номінацію, якщо тільки він сам не номінатор. Якщо автор не згодний з номінацією на швидке вилучення, він може додати шаблон {{Hangon}} на сторінку, після чого він має невідкладно пояснити на сторінці обговорення номінованої сторінки, чому, на його думку, цю сторінку треба залишити. Якщо інший користувач прибирає шаблон-повідомлення про швидке вилучення з добрих намірів, це вважається знаком того, що номінація на швидке вилучення дискусійна, тому слід застосувати до сторінки вилучення з обговоренням.

Якщо стаття не підпадає під зазначені нижче критерії, то її потрібно запропонувати до вилучення на сторінці Вікіпедія:Статті-кандидати на вилучення, та поставити шаблон {{Delete}}.

Критерії швидкого вилучення

1. Загальні

Загальні критерії застосовуються до сторінок у будь-якому просторі назв.

 1. Незв'язний вміст, що не має жодного значення, або текст, що складається з випадкових символів. Не стосується випадків недотримання правопису, неякісного перекладу, несформульованого й неструктурованого викладу (потоку свідомості), провокацій з метою спричинити конфлікт (флейму), вандалізму, ревних тирад, містифікацій тощо. Цей пункт стосується статей із буквально незв'язним вмістом, у якому не можна збагнути жодного змісту. Використовуйте {{Db-nonsense}}.
 2. Нецільове використання сторінок і некоректні тести. Стосується сторінок обговорень, шаблонів, категорій тощо, у які вміст вставлено явно не за призначенням[заувага 1], а також вмісту тестового характеру з метою перевірки технічних можливостей Вікіпедії поза призначеними для цього сторінками. Використовуйте {{Db-misuse}} або {{Db-test}}.
  Якщо ж існує припущення щодо добрих намірів автора, йому слід вказати на існування спеціально призначених сторінок тестів і пісочниць (наприклад, шаблону чи модуля) та перед вилученням розглянути перенесення сторінки або туди, або на сторінку в його особистому просторі.
 3. Вандалізм. Стосується шкідницьких і жартівливих редагувань, відвертої та очевидної дезінформації, зокрема явних містифікацій (включно з файлами, які слугують для дезінформації)[заувага 2], а також перенаправлень, створених унаслідок усунення вандальних перейменувань. Використовуйте {{Db-vand}} або {{Db-hoax}}.
 4. Явна реклама, піар або спам. Стосується новостворених сторінок[заувага 3], які цілком складаються з реклами або просувають товари, послуги, організації, інтернет-ресурси чи осіб і потребують повного переписування для усунення цієї проблеми. Використовуйте {{Db-spam}}.
  Цей критерій не слід застосовувати, коли суб'єкт сторінки відповідає критеріям значущості, а її вміст можна відредагувати до нейтрального стилю викладу без потреби переписувати цілковиту сторінку наново (наприклад, прибравши рекламний вміст). Сторінки із засиллям рекламного вмісту, які існують вже давно, слід натомість виносити на обговорення щодо вилучення.
 5. Сторінка, створена в обхід персонального обмеження чи блокування. Застосовується до сторінок, створених заблокованими користувачами або користувачами з персональним обмеженням у ході порушення ними їхньої заборони або блокування в разі, якщо ці сторінки не зазнали суттєвих корисних редагувань з боку інших користувачів. Використовуйте {{Db-evasion}}.
  • Редагування або створення сторінки мало відбутися в той період, коли користувача було заблоковано або на нього було накладено персональне обмеження. Сторінка, створена до набуття чинності блокування/обмеження або після його зняття чи закінчення, не буде відповідати цьому критерію.
  • Для користувачів з персональним обмеженням щодо певної теми, редагування має становити факт порушення конкретної заборони користувача та не містити матеріалів, які законно стосуються якоїсь іншої теми.
  • Якщо користувач-порушник використовує альтернативний обліковий запис (ляльку), щоб уникнути обмеження/блокування, будь-які сторінки, створені за допомоги облікового запису-ляльки після найранішого блокування/обмеження будь-якого з облікових записів цього дописувача, підпадають під цей критерій.
  • Цей критерій не слід застосовувати до шаблонів з великою кількістю включень або наповнених категорій, крім випадків, коли вони були цілком включені або наповнені порушником; ці редагування слід відкотити перед вилученням.
 6. Сторінки-напади, що створені передусім для наклепу, погроз, переслідування, цькування, залякування користувачів або вочевидь тяжко порушують політику щодо біографії живих людей. Вилучаються лише в разі, якщо в історії відсутня нейтральна версія. Сторінки про живих людей, вилучені за цим критерієм, не повинні відновлюватися або відтворюватися в такому ж характері жодним редактором відповідно до ВП:БЖЛ. Не застосовується до перенаправлень з термінів, що існують. Використовуйте {{Db-attack}}.
 7. Будь-яка сторінка, запит на вилучення якої подав її єдиний автор у разі, якщо автор зробив це з добрими намірами та наводить вагомі причини для такого вилучення[заувага 4] або причини очевидні. Використовуйте {{Db-author}}.
 8. Ідентична копія раніше вилученої сторінки, яку вилучено за консенсусом обговорення чи внаслідок швидкого вилучення. Не застосовується до відновлених сторінок (як за обговоренням на ВП:ВВС, так і після помилкового вилучення) та сторінок, вміст яких явно відрізняється від вилучених версій. Використовуйте {{Db-repost}}.
 9. Сторінки, пов'язані з вилученою або такі, що втратили значення для основної сторінки. Використовуйте {{Db-residual}}. Наприклад:
  • сторінки обговорення без відповідної основної сторінки;
  • підсторінки без батьківської сторінки;
  • сторінки файлів без відповідних файлів;
  • перенаправлення на неіснуючі чи вилучені сторінки;
  • категорії, що наповнювалися вилученими чи перенаправленими шаблонами.
  Винятки становлять будь-які сторінки, які мають користь для Вікіпедії, зокрема:
  • обговорення щодо вилучення;
  • сторінки обговорення користувачів;
  • архіви сторінок обговорень (за винятком архівів сторінок обговорення статей, де відповідна стаття та основна сторінка обговорення були вилучені, а сторінка не має користі для Вікіпедії — перевіряйте перейменування та об'єднання сторінок перед використанням критерію в архівах сторінок обговорення статей; батьківська стаття може все ще існувати під іншою назвою);
  • перенаправлення, які були розірвані внаслідок перейменування сторінки — замість цього їх слід перенаправити на нову назву цільової сторінки;
  • доцільні перенаправлення, які можна змінити на доречні існуючі сторінки;
  • підсторінки користувача, якщо користувач не створив сторінку користувача;
  • сторінки обговорення файлів, що існують на Вікісховищі.
 10. Технічні вилучення. Застосовується до сторінок, що необхідно об'єднати, та сторінок-дублікатів. Іноді доцільно не вилучати сторінку-дублікат, а створити з неї перенаправлення на статтю із правильною назвою. Адміністраторам необхідно перевіряти історію сторінки, аби впевнитися в необхідності об'єднання версій. Використовуйте {{Db-duplicate}}.
  Окрім випадків, коли відсутній явний консенсус щодо вилучення сторінки (наприклад, відбувається обговорення щодо об'єднання, перейменування, наповнення категорії). Не застосовується до сторінок особистого простору користувачів.
 11. Порушення авторських прав. Сторінки з вмістом, скопійованим із ресурсу, що захищено авторським правом, та вмістом, що не відповідає умовам ліцензування Вікіпедії чи критеріям добропорядного використання. Використовуйте {{Db-copyvio}}.

2. Статей

 1. Дуже короткі беззмістовні та/або неенциклопедичні статті. Стосується статей, у яких відсутнє достатнє змістове навантаження для визначення їхнього предмету. Використовуйте {{Db-nocontext}}.
  • Формальний критерій — менше 296 байтів. Якщо стаття не підпадає під формальний критерій, але надто коротка, радше застосувати не швидке вилучення, а так зване «повільне» вилучення.
  • Винятки становлять сторінки значень, статті-заготовки, а також короткі статті, щодо яких доречно припустити, що вони містять усю наявну інформацію про свої предмети через брак відомостей про них.
 2. Неукраїнськомовні статті, що скопійовані з іншомовного розділу Вікіпедії або написані не українською мовою. Також статті, що складаються з явного невичитаного машинного перекладу (містять явні та численні мовні помилки) та становлять більшу частину статті. Використовуйте {{Db-lang}}.
  • Винятки становлять статті, створені недавно (7 діб) — інколи так роблять для перекладу іншої статті безпосередньо на новоствореній сторінці української Вікіпедії. Також цей критерій не застосовується до статей з великими цитатами іноземною мовою (текстами гімнів інших країн, іншомовними віршами тощо).
  • Якщо стаття має перспективу доопрацювання (наприклад, її автором є не анонімний користувач або новачок, а досвідчений і активний, або є інтервікі), радше застосувати не швидке вилучення, а так зване «повільне» вилучення.
 3. Статті без вмісту або з елементами оформлення енциклопедії замість вмісту. Використовуйте {{Db-nocontent}}. Сюди належать:
  • цілком порожні статті;
  • статті, чий вміст копіює заголовок;
  • статті без тексту, але з проставленими категоріями, інтервікі, розділом «Див. також» зі списком зовнішніх посилань тощо.
  Не стосується статей-списків.
 4. Статті про безсумнівно незначущі речі та відсебеньки. Якщо ж якийсь користувач аргументовано наполягає на значущості предмета статті, її слід винести на обговорення щодо вилучення. Не слід застосовувати критерії до сторінок, створених недавно (7 діб) із вторинними джерелами, або якщо можна припустити перспективи її доопрацювання (наприклад, нещодавно популярна пісня). Використовуйте {{Db-nn}} або {{Db-madeup}}.

3. Перенаправлень

 1. Перенаправлення на неіснуючі сторінки («розірвані перенаправлення»). Перед вилученням варто перевірити, чи можна змінити перенаправлення так, аби воно вказувало на потрібну або іншу доречну сторінку; якщо можна — обов'язково зробіть це. Використовуйте {{Db-redirnone}}.
 2. Перенаправлення між просторами назв. Сюди також належать перенаправлення з основного простору назв на інші вікіпроєкти чи мовні розділи. Використовуйте {{Db-redirspace}}. Винятки становлять:
  • перенаправлення між просторами «Вікіпедія:», «Довідка:», «Портал:» включно з шорткатами на кшталт «ВП:XXX» між цими просторами;
  • перенаправлення зі сторінки користувача на сторінку обговорення цього ж користувача;
  • перенаправлення зі сторінок обговорення та документації модулів на сторінки обговорення та документації шаблонів, якщо модуль написаний для роботи єдиного шаблону, а також зі сторінок обговорення MediaWiki на сторінки обговорення відповідних документацій.
 3. Некоректні перенаправлення. Використовуйте {{Db-wrr}}. Сюди належать перенаправлення, які містять:
  • грубі семантичні помилки. Використовуйте {{Db-redirsense}}.
  • малоймовірні описки. Використовуйте {{Db-redirtypo}}.
  • відмінкові форми назв. Використовуйте {{Db-redirflect}}.
  • суміш розкладок. Використовуйте {{Db-redircase}}.
  Не застосовується до перенаправлень із широковживаних неправильних варіантів написань і назв або перенаправлень із множини на однину (чи навпаки).
 4. Перенаправлення між сторінками обговорення статей. Найчастіше такі перенаправлення створюються при перейменуванні статті, яка має сторінку обговорення. При цьому слід переконатися, чи немає на це перенаправлення посилань; якщо є — перед вилученням виправити їх на новий варіант. Використовуйте {{Db-redirtalk}}.
 5. Перенаправлення між підсторінками документації шаблонів. Найчастіше такі перенаправлення створюються при перейменуванні шаблону та супутньої підсторінки документації, якщо така є. При цьому слід переконатися, чи немає на це перенаправлення посилань; якщо є — перед вилученням виправити їх на новий варіант. Використовуйте {{Db-redirdoc}}.
 6. Перенаправлення унеможливлює перейменування сторінки. Іноді більш доречна назва сторінки перенаправляється на основну назву, що може перешкоджати перейменуванню сторінки. Якщо є сумніви щодо доречності перейменування сторінки, найкраще винести її перейменування на обговорення. За очевидного консенсусу адміністратори мають перейменувати сторінку власноруч або принаймні перевірити, чи відбулося перейменування після вилучення перенаправлення. Використовуйте {{Db-move}}.
 7. Перенаправлення унеможливлює створення сторінки. Іноді існують перенаправлення зі сторінок, які можуть існувати не як перенаправлення (наприклад, із вузького поняття на загальне), що може перешкоджати створенню сторінки, особливо новачкам, зокрема в разі, якщо дописувач бажає значитися її автором. Якщо є сумніви щодо доречності створення сторінки замість перенаправлення, найкраще обговорити це. За очевидного консенсусу адміністратори можуть вилучити перенаправлення і перевірити, чи створено окрему сторінку. Використовуйте {{Db-create}}.

4. Файлів

 1. Надлишкові:
  • вільні та невільні файли-дублікати або файли, які мають ідентичні якісніші копії[заувага 5], з попередньою заміною посилань на сторінках. Використовуйте {{Db-copyfile}}.
  • вільні невикористовувані файли та їхні похідні копії, створені не для енциклопедичних цілей (ВП:НЕЗВАЛИЩЕ). Окрім випадків, коли такі файли доцільно перенести на Вікісховище. Використовуйте {{Db-notwebhost}}.
  • зіпсовані або порожні файли[заувага 6]. Використовуйте {{Db-corruptfile}}.
 2. Некоректне ліцензування:
  • файли без зазначення ліцензування та/або без зазначення інформації про автора чи власника авторських прав. Використовуйте {{Без ліцензії}}.
  • файли без зазначення джерела. Використовуйте {{Без джерела}}.
  • ліцензовані як «лише для некомерційного використання» (включаючи некомерційні ліцензії Creative Commons), «без використання похідних матеріалів», «лише для використання у Вікіпедії» або «використовуються з дозволом». Також файли, ліцензовані під GFDL (1.3 та пізні версії) без дозволу або додаткового ліцензування та завантажені до 2018 року.
  • інші випадки, коли можливо аргументовано піддати сумніву ліцензування (відмивання ліцензії автором; вилучення файлу в інших Вікіпедіях як «без дозволу», «відсутнє ліцензування» тощо). Крім випадків із відсутністю свободи панорами.
  Такі файли можуть бути вилучені через сім діб після дати встановлення шаблону та відповідного повідомлення на сторінці обговорення користувача. Окрім файлів, які можна залишити за критеріями добропорядного використання.
 3. Відсутній дозвіл від власника авторських прав: якщо користувач, який завантажив файл, вказав ліцензію та назвав третю сторону як джерело/власника авторських прав, не надавши докази того, що ця третя сторона насправді погодилася. Файл може бути вилучено через сім діб після сповіщення завантажувача. Прийнятним доказом ліцензування зазвичай є посилання на вихідний вебсайт, де зазначено ліцензію, або власник авторських прав надіслав дозвіл електронною поштою на [email protected]. Підтвердження також потрібне, якщо джерелом є організація чи видання, яке, як стверджує завантажувач є його власним. Очевидні випадки порушення авторських прав, коли користувач, який завантажив файли, не має розумних очікувань на отримання дозволу (наприклад, постери основних студійних фільмів, телевізійні зображення, обкладинки альбомів, логотипи, які не є достатньо простими, щоб стати суспільним надбанням тощо), слід швидко вилучати як явне порушення авторського права, якщо не можна заявити про добросовісне використання. Файли з тегом {{VRT pending}} понад 30 діб також можуть бути швидко вилучені відповідно до цього критерію. Зображення з тегом {{VRT received}}, чиї дозволи не були підтверджені через 30 діб, можуть бути негайно вилучені відповідно до цього критерію, не чекаючи додаткових семи днів, за умови, що агент VRT перевірить квиток, щоб підтвердити, що подальша взаємодія не триває. Використовуйте {{Без дозволу}}.
 4. Явне порушення авторського права: файли, що взяті з якогось джерела, і можна беззаперечно вважати, що завантажувач не є власником авторських прав (наприклад, постери основних студійних фільмів, телевізійні зображення, обкладинки альбомів, логотипи з досягнутим порогом оригінальності тощо) видаляються відразу. Використовуйте {{Db-filecopyvio}}.
 5. Невільний файл, який не відповідає критеріям добропорядного використання, може бути вилучений через сім діб (14 діб для файлів, завантажених до 25 травня 2007 року) після дати встановлення відповідного шаблону. Використовуйте {{Db-bfu}}.
  • Частковий випадок: невільний файл, для якого є вільна заміна на Вікісховищі, що не відповідає першому критерію добропорядного використання. Використовуйте {{Db-rnfu}}.
 6. Файли, перенесені на Вікісховище. Використовуйте {{Db-commons}}, або {{NowCommons}}, якщо файл завантажений у Сховище під іншою назвою.

5. Категорій

 1. Порожні категорії, або такі, що їхній єдиний вміст — посилання на батьківські категорії. Охоплює категорії, від моменту створення яких минуло три доби та в яких не було жодної підкатегорії протягом останніх трьох діб, а також порожні перейменовані категорії, що перенаправляються на категорії під усталеними правильними назвами. Використовуйте {{Db-catempty}}. Не застосовується до:
  • категорій, вилучення яких винесене на обговорення. Цілком можливо, що категорію доцільно перейменувати чи об'єднати з іншою категорією.
  • категорій, які автоматично включаються за допомоги шаблонів підтримки Вікіпедії. Цілком нормально, що вони іноді можуть бути ненаповнені, оскільки їхня наповненість залежить від кількості включень шаблону.

6. Сторінок користувачів

 1. Сторінки особистого простору за запитом власника. Не застосовується до сторінок обговорення користувача. Використовуйте {{Db-owner}}.
 2. Сторінки обговорень незареєстрованих користувачів, якщо повідомлення на цих сторінках більше не мають значення. Це необхідно для того, щоб не відлякувати інших користувачів з тією ж IP-адресою. Використовуйте {{Db-iptalk}}.
 3. Сторінки неіснуючих користувачів. Стосується сторінок користувачів, підсторінок користувачів та сторінок обговорення користувачів, які не існують (слід перевірити тут). Не застосовується до перенаправлень з помилок у написанні імені користувача та перенаправлень, створених внаслідок перейменування користувача. Перед вилученням слід розглянути доречність перенесення сторінки в інше місце, наприклад, на підсторінку користувача, який є головним редактором сторінки. Використовуйте {{Db-nonuser}}.

Див. також

Зауваги

 1. Зокрема, обговорення не призначені для повідомлень не за темою статті і для обговорень предмета статті, а категорії — взагалі для будь-якого тексту, крім того, який пояснює її суть.
 2. Статті про значущі містифікації прийнятні, якщо з викладу однозначно зрозуміло, що в них описується містифікація.
 3. До шести місяців від моменту створення
 4. Наприклад, не можна вилучати статті, які відповідають усім правилам, якщо автор вирішив покинути Вікіпедію і стерти свої статті, оскільки у Вікіпедії вони не є власністю автора.
 5. При цьому вони повинні відповідати критеріям добропорядного використання та мати роздільну здатність, достатню для енциклопедичних цілей.
 6. Перш ніж вилучати цей тип файлів/сторінок, перевірте, чи може рушій MediaWiki його прочитати, попередньо переглянувши зменшену його мініатюру. Навіть якщо він відтворюється, якщо він містить значну надлишкову інформацію, яку не можна віднести до метаданих, що безпосередньо стосуються медіаданих, його можна вилучити. Завжди рекомендовано виправити цю проблему, завантаживши файл, який містить тільки хороші дані та прийнятні метадані.