Вікіпедія:Портали — Вікіпедія

Простір назв суб'єктів Простір назв Обговорення
0 (Головна/Статті) Обговорення 1
2 Користувач Обговорення користувача 3
4 Проєкт[en] Обговорення Вікіпедії 5
6 Файл Обговорення файлу 7
8 MediaWiki[en] Обговорення MediaWiki 9
10 Шаблон[en] Обговорення шаблону 11
12 Довідка Обговорення довідки 13
14 Категорія Обговорення категорії 15
100 Портал Обговорення порталу 101
828 Модуль Обговорення модуля 829
Неактивні
118 Інкубатор Обговорення інкубатора 119
710 Субтитри Обговорення субтитрів 711
Застаріло
2300 Gadget Gadget talk 2301
2302 Gadget definition Gadget definition talk 2303
-1 Спеціальна сторінка[en]
-2 Медіа

Портали призначені як розширені «головні сторінки» для конкретних широких тем. Портали призначені насамперед для читачів, водночас заохочуючи їх до участі в редагуванні Вікіпедії шляхом надання посилань на простір проєкту. Портали створюються лише для енциклопедичних тем, а не для категорій змісту статей.

Де знайти портали[ред. код]

Щоби дізнатися, чи є в читаної вами теми портал, подивіться внизу сторінки (у розділі статті «Див. також») посилання на відповідний портал. Такі посилання можуть виглядати таким чином:

або це (див. рамку праворуч):

Або в пошуковому рядку введіть «Портал:», а потім тему, наприклад, так: Портал:Біографії.

Портал:Список порталів — це основний список порталів упорядкований за тематикою. Зверніть увагу, що існує затримка між створенням порталу та його додаванням до списку.

Категорія:Портали за алфавітом — це повний список, що включає всі старі та нові портали, і навіть портали, що знаходяться на стадії розроблення.

Портали також значно взаємопов'язані, і користувачі можуть переходити з одного порталу на інший. Універсальні функції, такі як панель перегляду порталів (яка посилається на портали верхнього рівня) та шаблон порталів (який посилається на Портал:Список порталів), забезпечують зручність перегляду. Крім того, портали категоризують за ієрархією. Портали, як правило, також посилаються на суміжні портали (бічні щодо них) і підпортали (низхідні щодо них).

Портали з предметів найвищого рівня також пов'язані з головною сторінкою.

Ви також можете використовувати поле Спеціальна:Пошук нижче для пошуку порталів та підсторінок.

Природа порталів[ред. код]

Що таке портал?[ред. код]

Портали — це сторінки, призначені служити «головними сторінками» для певних тем чи областей. Вони аналогічні Головна сторінка Вікіпедії, предметом якої є знання (найширший предмет з усіх). Портали трохи звужують рамки до конкретного предмета, і вони різняться за форматом та підходом. Як і Головна сторінка, яка сама по собі не є статтею, портали є доповненням до енциклопедії та надають різноманітні альтернативні підходи до вивчення предмета. Інновації бажані та заохочуються.

Кожен портал названий на предмет, який він охоплює. Наприклад, ми маємо портал під назвою «Географія». Щоб відрізняти їх від статей, портали мають власний простір назв, тому перед назвою кожного порталу завжди стоїть «Портал:». Так, портал з географії називається Портал:Географія.

Можливо, вам допоможе декілька визначень слова «портал» із вікісловника:

 1. Вхід, точка входу чи засіб входу. Наприклад: Місцева бібліотека, портал знань.
 2. Вебсайт або сторінка, яка є входом на інші вебсайти або сторінки в інтернеті.

Хоча ці визначення можуть підходити й до звичайних статей Вікіпедії (наприклад, Географії), такі статті обмежені в основному поданням опису відповідних предметів. Суть традиційних статей у тому, що є прозовими оглядами. Це робить їх не дуже сприятливими для навігації по всьому предмету.

Коли тема виходить за межі однієї сторінки, ця сторінка називається кореневою статтею теми (її назва — це назва більш об'ємного предмета). Але охоплення тем у Вікіпедії виходить далеко за межі того, що зазначено на сторінці кореневої статті. Наприклад, існує понад 2 000 статей з інформаційних технологій. Хоча в статті інформаційні технології дається короткий опис загальної теми, стає очевидним, що можуть бути інші підходи до навігації з загального висвітлення цієї та інших тем у Вікіпедії.

Саме тут на допомогу приходять різні системи навігації Вікіпедії, зокрема портали. Портал:Інформаційні технології, наприклад, пропонує добірку зразків для читання та посилання, що дозволяють заглибитись в інформаційні технології Вікіпедії. Хорошим синонімом для порталу є «двері до знань».

Цілі порталів[ред. код]

Кожен портал у Вікіпедії діє, як альтернативний вхід до теми. Портали доповнюють енциклопедію. Вони підтримують свої теми різними способами, зокрема, але не обмежуючись ними:

 1. Надання різноманітних зразків змісту підтем («дегустаторів тем») із тематики кожного порталу, які можуть здатися читачеві цікавими. Щось на кшталт журналу. Подібно до того, що робить Головна сторінка Вікіпедії в цілому.
 2. Допомога в навігації. Портали — одна з навігаційних підсистем Вікіпедії, покликана допомогти користувачам зорієнтуватися у величезному обсязі знань Вікіпедії та знайти матеріал на певну тему. Тому, на додаток до зразка змісту, портал може також представляти різними способами посилання та списки посилань.
 3. Забезпечення мостів між читанням та редагуванням, а також, між енциклопедією та спільнотою Вікіпедії через посилання на сторінки в просторі проєкту (та інших просторах назв), які мають відношення до теми порталу. Портал може бути пов'язаний з одним чи кількома вікіпроєктами; однак, на відміну від вікіпроєкту, він призначений як для читачів, так і для редакторів Вікіпедії, і повинен просувати зміст та заохочувати внесок. Зауважте, що портали створюються тільки для енциклопедичних тем, а не для категорій обслуговування статей.

Особливості порталів[ред. код]

Більшість порталів мають певну комбінацію наступних функцій...

Вибраний зміст[ред. код]

Портали зазвичай містять один або кілька розділів вибраного контенту, які відображають одне або кілька зображень або витримок зі статей. Наприклад:

 • Вибрана стаття
 • Вибране зображення
 • Вибрана загальна стаття
 • Вибрана біографія
 • Вибрана команда
 • тощо.

Уривки у порталах нового дизайну вибірково виключаються, щоб вони не старіли. На відміну від скопійованих/вставлених уривків, вони завжди відповідають своєму джерелу (яке, однак, зазвичай пишеться не з урахуванням використання на сторінках порталу) і не створюють роздоріжжя. Приклад використання {{Transclude random excerpt}} nf {{Transclude lead excerpt}} див. у розділі Портал:Канада.

Компоненти слайд-шоу працюють на основі шаблонів/модулів, які представляють уривки або зображення із зазначених джерел у вигляді слайд-шоу (сам слайд-шоу було розроблено в іншому співтоваристві). Приклад односторінкового порталу з кількома слайд-шоу уривків з {{Transclude files as random slideshow}} див. у розділі Вибране зображення в Портал:Англія.

Новини[ред. код]

Багато автоматизованих порталів включають умовний розділ Новини, який з'являється лише за наявності статей для відображення. Він працює на основі пошуку вмісту порталу поточних подій, який є самостійним великим відділом. Щоб покращити результати, змініть параметри пошуку (можна редагувати або додавати параметри пошуку).

Ручні розділи новин, в яких записи розміщуються вручну, застарілі, можуть бути замінені умовним розділом новин. Дивіться {{Transclude selected current events}} для отримання додаткової інформації. Цей шаблон може бути замінений для більшого контролю.

Чи ви знаєте[ред. код]

Багато автоматизованих порталів включають умовний розділ Чи ви знаєте, який відображається лише за наявності елементів відображення. Він працює на основі пошуку за вмістом Вікіпедія:Проєкт:Чи ви знаєте та її підсторінок (архіви Чи ви знаєте). Щоб покращити результати, змініть параметри пошуку (можна редагувати або додавати параметри пошуку).

Деякі портали також містять вручну курований розділ Did you know, в якому відображаються тільки останні ЧВЗ на тему.

Потрібна допомога?[ред. код]

Довідковий стіл призначений для допомоги редакторам у покращенні статей і не є місцем, де читачі можуть ставити випадкові запитання. Розділ Потрібна допомога?, який виглядає так, повинен бути видалений при виявленні:

Потрібна допомога?

У вас є питання про портал, на яке ви не можете знайти відповідь?

Подумайте про те, щоб запитати це у довідковому бюро Вікіпедії.

Взяти участь[ред. код]

На більшості порталів розділ Взяти участь є умовним та відображається лише за наявності відповідного вікіпроєкту.

Він забезпечує зв'язок між енциклопедією та спільнотою Вікіпедії, слугуючи мостом для залучення читачів до редагування у співпраці з іншими редакторами.

Підкатегорія[ред. код]

У розділі підкатегорії представлене дерево Спеціальна:Дерево категорій. Воно розгортається/складається та налаштоване на відображення лише категорій.

Підтеми[ред. код]

У розділі підтеми відображається шаблон навігації, автоматично переформатований так, щоб вписатися у формат сторінки. Якщо шаблону немає, редактор може змінити параметр на існуючий або вказати посилання вручну.

Пов'язані з Вікімедіа[ред. код]

У розділі пов'язані з Вікімедіа відображається шаблон {{Вікімедіа для порталів}} та посилання на родинні проєкти з пошуковим запитом, що відповідає назві порталу.

Інше[ред. код]

Розробник порталу (ви) може проявити творчий підхід та надати функції, які не описані вище. Інновації бажані та заохочуються. Намагайтеся розробляти функції, які не потребують особливого догляду.

Розробка та обслуговування порталу[ред. код]

Як взяти участь[ред. код]

Як і у Вікіпедії загалом, портали може редагувати кожен. Однак важливо з належною повагою ставитися до роботи, виконаної іншими. Редактори завжди вітаються задля підтримки окремих порталів; якщо ви хочете взяти участь у підтримці конкретного порталу, відзначте свій намір на його сторінці обговорення, вкажіть себе як супровідний у Вікіпедія:Проєкт:Портали#Учасники проєкту, а потім приступайте до роботи – спасибі!

Для координації діяльності порталів було створено вікіпроєкт про портали. Ці пріоритети включають розробку стандартів для всіх порталів, подальше вдосконалення дизайну порталів та їх постійне обслуговування. Інші завдання включають інтеграцію порталів до енциклопедії та їх категоризацію.

Негайної уваги вимагають портали, перераховані в Категорія:Незавершені портали та Категорія:Портали, які потребують уваги.

Як додати посилання на портал у статті[ред. код]

Місцезнаходження[ред. код]

Місцем розміщення шаблону порталу у статті є розділ «Див. також». Якщо розділ «Див. також» відсутній, створіть його. Примітка: Посібник із стилю для статей, пов'язаних з медициною, рекомендує не створювати «Див. також» розділи[en].

Формати[ред. код]

Формат в лінію для лівої сторони з текстом нормального розміру та кодуванням, яке підтримується мобільними версіями сторінок Вікіпедії: перелік параметрів див. у Шаблон:Портал в лінію.

В лінію

Формат в лінію для правої сторони з текстом нормального розміру та кодуванням, яке підтримується мобільними версіями сторінок Вікіпедії: див. Шаблон:Портал1 для докладнішою інформації.

Панель

Формат панелі зазвичай використовується для кількох порталів. Примітка: це кодування підтримується мобільними версіями сторінок Вікіпедії. Цей шаблон не знаходиться в розділі «Див. також». Відповідно до ВП:ССС, цей шаблон є нижнім за значенням і знаходиться нижче стандартного навігаційного шаблону.

{{Portal bar|Історія|Філософія|border=no}}

Таблиця правого формату з невеликим текстом може включати кілька порталів. Примітка: це кодування підтримується мобільними версіями сторінок Вікіпедії:

Таблиця

{{Портал1|Україна}}

{{Портал1|Україна|Канада}}

Для порталів, яким ще не присвоєно значок, стандартний фрагмент головоломки порталу буде відображатися більшим, як показано нижче:

Як створити добрий портал[ред. код]

На більшості порталів представлено таке:

 • Вибрана стаття та/або фотографія;
 • Посилання на головну категорію теми та, можливо, підкатегорії (деякі портали фактично з'являються на сторінці опису головної категорії);
 • Загальна інформація про предмет або посилання на нього;
 • Посилання на інші пов'язані портали (з використанням шаблонів);
 • Посилання на суміжні вікіпроєкти (в основному для редакторів);
 • {{Вікіпосилання}} може бути використаний для додавання посилань на сестринські проєкти на портал Вікімедіа;
 • Посилання на конкретні показові статті у рамках теми порталу;

Ви можете розпочати роботу з наповнення пов'язаних категорій відповідними статтями, якщо це ще не було зроблено (або додати це до переліку «справ» порталу, щоб відвідувачі могли допомогти).

Як створити портал[ред. код]

Перш ніж створювати портал, перевірте, чи ця тема вже не висвітлена в Вікіпедія:Вміст/Портали. (пошукайте синоніми).

Єдиного стандартного дизайну для порталів немає. Для отримання додаткових ідей дизайну порталів перегляньте чинні портали. На відміну від вікіпроєктів, портали не повинні створюватись для категорії обслуговування статей, а лише для енциклопедичних тем.

Створення індивідуального порталу не вимагає попереднього схвалення.1 Однак при створенні декількох порталів ви повинні дотримуватися правил WP:MEATBOT та WP:MASSCREATION.

Як розділити портал на категорії[ред. код]

 • Для простого порталу просто додайте конкретну підкатегорію Категорія:Портали внизу сторінки порталу.
 • Для складного, багатосторінкового порталу потрібна категорія порталу.
 • Категорії порталів зазвичай називаються [[Категорія:Портал:НАЗВА]], де сам портал називається [[Портал:НАЗВА]].
 • Категорії порталів розділені на підкатегорії Категорія:Портали так само, як і портали.
 • Портали з власними категоріями відносяться тільки до цієї категорії, яка, у свою чергу, відноситься до інших категорій, у які потрапив би портал.

Портали та основні правила контенту[ред. код]

Портали підпорядковуються п'яти основам Вікіпедії і повинні дотримуватися основних правил вмісту Вікіпедії (нейтральна точка зору, оригінальні дослідження, перевірність тощо).

Посилання[ред. код]

Звичайна практика — не включати посилання на портали. Як і на головній сторінці, читачі повинні мати можливість перевірити зміст порталу, перейшовши за помітним посиланням на відповідну статтю та перевіривши там посилання. Це називається «слідувати шляхом».

Контент, унікальний для порталу, може бути оскаржений на порталі, і тоді на нього має бути зроблене посилання в порталі звичайним способом шляхом вбудованого цитування з використанням будь-якого з прийнятих методів.

На вміст, включений з іншої статті, не потрібно посилатися на порталі, оскільки на нього вже є посилання в оригінальній статті. Будь-яке заперечення перекладеного контенту має здійснюватися в оригінальній статті, а не на порталі.