Зандри — Вікіпедія

Ісландські зандри

Са́ндр або За́ндр (з польської Sandr, імовірно з нім. Sander, від ісл. Sandr, одн., походить від слова «sand» — «пісок»; рос. зандры, або сандры англ. sandr, outwash, outwash plain) — хвиляста рівнина, утворена піщаними відкладами і галькою льодовикового, алювіального і прибережно-морського походження. Форма водно-льодовикового акумулятивного рельєфу, утворені потоками талих льодовикових вод біля краю льодовика.

Розрізняють поодинокі, покривні (зандрові рівнини) та долинні зандри.

Етимологія[ред. | ред. код]

Одним із зандрів, від яких походить загальна назва, є Скейдарарзандр — широка піщана пустка вздовж південно-східного узбережжя Ісландії, між льодовиковою шапкою найбільшого льодовика Ісландії Ватнайокутль і морем.

Західний край Skeiðarársandur в Ісландії демонструє дифузні дренажні канали, типові для сандру.

Формування[ред. | ред. код]

Утворюються в результаті акумуляції флювіогляціального матеріалу перед льодовиковим фронтом. Зандрові рівнини формують потужні водні потоки, які витікаючи з деградуючого льодовика виносять на його передпілля величезну кількість уламкового матеріалу, який і відкладають за зовнішнім краєм кінцевих морен. Виходячи на слаборозчленовану рівнинну поверхню, потоки талих льодовикових вод широко розтікаються по ній та відкладають принесений матеріал за певною системою: ближче до чола льодовика — крупніший (крупнозернистий пісок, гравій, галька), далі — майже виключно піщаний матеріал. Такі зандрові рівнини утворюються і тепер перед чолом гірських льодовиків.

Поширення[ред. | ред. код]

Поширені у Західному Сибіру, на Мещерській низовині, взагалі на Східноєвропейській рівнині, в Білорусі, Балтійському регіоні, у Польщі, Ісландії тощо.

На території України покривні зандри у вигляді смуг до 20-30 км завширшки, що сформувалися в результаті злиття поодиноких конусів, як самостійні форми рельєфу поширені на Поліссі (на межиріччях УбідьРевнаДесна й УжТетерів). На деяких ділянках покривні зандри мають характерний хвилястий чи западинний мікрорельєф.

Будова[ред. | ред. код]

Зандри укладені різнозернистими пісками загальною потужністю 3-10 м, зрідка гравітаційними пісками з невеликою домішкою грубшого матеріалу.

Долинні зандри[ред. | ред. код]

Долинні зандри поширені переважно біля південної межі Дніпровського льодовикового потоку, пов'язані з улоговинами та долинами стоку талих льодовикових вод. На вододілах ТясминВільшанка-Гнилий Тікич, ТясминІнгулець, СеймПсел вони виражені плоскими поверхнями, а в місцях, де долини стоку успадковані сучасними річковими долинами, мають вигляд флювіогляціальних терас. Складені піщано-гравійними відкладами потужністю 15-20 м з досить великим вмістом гальки та валунів.

Викопні зандри[ред. | ред. код]

Викопні зандри знайдені в районах, які раніше були покриті льодом. Прикладом може бути долина річки Аск в Південному Уельсі, де наприкінці останнього льодовикового періоду льодовик долини Аск, що відступав, залишив серію рецесійних морен і зандрових відкладень вниз по долині. Багато поверхонь зандр все ще видно, хоча вони й деградували протягом наступних тисячоліть.[1] Великі зандри також зареєстровані на сході Чеширської рівнини[en] та під затокою Моркамбе[en], обидва на північному заході Англії. Відкладення «долинних зандр» зареєстровані в різних місцях того самого регіону.[2]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Thomas, G.S.P (1997). Lewis, S.G.; Maddy, D. (ред.). Geomorphology of the Middle Usk Valley (chapter) in The Quaternary of the South Midlands and the Welsh Marches (Field Guide) (вид. 1st). Quaternary Research Association. ISBN 0907780520.
  2. Aitkenhead, N та ін. (2002). British regional geology: the Pennines and adjacent areas (вид. 4th). Nottingham: British Geological Survey. с. 109—110. ISBN 0852724241.

Література[ред. | ред. код]

Інтернет-ресурси[ред. | ред. код]