Йоган Віганд — Вікіпедія

Йоган Віганд
Народився 17 (28) червня 1744
Померанія
Помер 31 серпня (12 вересня) 1808 (64 роки)
Old Sareptad, Царицинський повітd, Саратовська губернія, Російська імперія
Діяльність науковець
Галузь історія
Заклад Імператорський Московський університетd

Йоган (Іван Іванович) Віганд (нім. Johann Wiegand; 17441808) — ординарний професор загальної історії Московського університету, архітектор.

Життєпис[ред. | ред. код]

Син пастора. Народився у містечку Венцлебен під Магдебургом[1] у Німеччині. Навчався в гімназії у місті Щецин, після закінчення якої вступив на богословський факультет університету в Галлі.

За бажанням батька, щоб виховувати дорослих, перш за прийняття сану він повинен був навчитися виховувати дітей і для цього кілька років попрацювати вчителем. У 1764 року він приїхав до Російської імперії, зайнявши місце домашнього вчителя у ній дворян Хомутових. Як багато років потому він згадував:

я не знав російської мови і міг розмовляти тільки з моїми вихованцями французькою або німецькою, зі сторонніми ж зовсім не міг порозумітися. Це мене збентежило, до того ж, я бачив запальний характер мого патрона, який одного разу так розсердився на мене, що погрожував відмовити мені від місця, і мені довелося б залишитися в глибині Литви, абсолютно безпорадному і загинути в її неозорих лісах від диких звірів!

Незабаром він опинився в Санкт-Петербурзі, потім жив у Москві та українському Харкові, де став гувернером чотирирічного сина харківського поміщика Петра Щербиніна, що жив у селі Бабаївка Харківського повіту Харківської губернії. Йоган здобув у Щербиніних повну довіру – тому, чотирирічний Андрій Щербинін був повністю під його наглядом. Навіть уночі сплячу дитину переносили з жіночої половини до кімнати гувернера. Він також складав візерунки для вишивання та плетіння.

Крім того, Віганд, як архітектор, імовірно брав участь у побудові храму у Бабаях, точної копії протестантської церкви у Санкт-Петербурзі, напроти дому Щербиніних. Також він керував спорудженням капітальних господарських споруд (наприклад, льохів, що існують й досі після повної перебудови будинку). Йоган Віганд подружився з усіма членами родини Щербиніних, супроводжував їх у поїздках за кордон та був увіковічений у сімейному портреті, намальованому художником Брандтом[2][3].

У Харкові він познайомився з членом євангелічного братства гернгутерів Йоганном Фрідріхом Паулі і в 1770 році відвідав їх поселення в Сарепті, на Нижній Волзі. Під час подорожі з дітьми Петра Щербиніна в Німеччині в 1775 році він був прийнятий в братство гернгутерів. Повернувшись до Російської імперії, спочатку жив у Санкт-Петербурзі, потім, залишивши Щербиніних, — у Сарепті, звідки восени 1782 року за рішенням громади вирушив до Москви, де мав клопотати про звільнення будинків гернгутерів від поліцейських повинностей, а також змінити колишнього керівника представництва, проповідника Франца Гельтергофа, після сімнадцятирічної служби в університеті, який вийшов у відставку.

Вступив до Московського університету на посаду естраординарного професора загальної історії завдяки заступництву куратора Івана Меліссіно . Курс його лекцій починався зі «допоміжних наук»; потім він викладав давню, середньовічну історію (куди включав відомості про Візантійську та Османську імперії) та нову історію; завершував курс статистичним нарисом сучасних держав. Віганд читав лекції російською мовою і за його словами, вони «так подобалися молоді, що вона стікалася в мою аудиторію з різних факультетів» .

У червні 1793 року Віганд залишив університет і поїхав із сім'єю до Санкт-Петербурга — знову у напрямку старшин сарептських гернгутерів, — щоб зайняти місце голови торговельного дому братів. У 1800 році він був відкликаний в Сарепту, де до останніх днів виконував обов'язки співголови громади. Наприкінці життя написав мемуари про своє життя та діяльність у Російській імперії[4] .

Був одружений з Сарою-Доротеєю Ферберін. У них 14 квітня 1792 року народився син Генріх (Андрій)[5] .

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. По другим сведениям — в померанском городке Пренцлау.
  2. Яковенко Г. Г. Соціально-економічне становище гувернерів у дворянських родинах Харківської губернії наприкінці XVIII — першій половині XIX століття // Наддніпрянська Україна: історичні процеси, події, постаті: зб. наук. пр. / Дніпропетр. нац. ун-т ім. О. Гончара, Каф. історії України ; [редкол.: Світленко С. І. (відп. ред.) та ін.]. — Дніпропетровськ: ДНУ, 2012. — Вип. 10. — С. 26.
  3. Щербачев Ю.Н. Приятели Пушкина Михаил Андреевич Щербинин и Петр Павлович Каверин. - Москва, 1912. С. 11
  4. Императорский Московский университет, 2010, с. 127.
  5. Вигандъ // Родословная книга дворянства Московской губернии / под ред. Л. М. Савёлова. — Москва: Изд. Московского дворянства, 1914. — С. 253—254.

Література[ред. | ред. код]

  • Андреев А. Ю.. ВИГАНД Иоганн // Императорский Московский университет: 1755—1917 : энциклопедический словарь. — М. : Российская политическая энциклопедия (РОССПЭН), 2010. — 30 квітня. — С. 127. — ISBN 978-5-8243-1429-8.
  • Биографический словарь профессоров и преподавателей Императорского Московского университета за истекающее столетие со дня учреждения января 12-го 1755 года, по день столетнего юбилея января 12-го 1855 года, составленный трудами профессоров и преподавателей, занимавших кафедры в 1854 году, и расположенный по азбучному порядку. — Москва : В Университетской Типографии, 1855. — Т. I. — С. 165—166.
  • Зарецкий Ю., Пастор и масоны Архивная копия от 23 октября 2017 на Wayback Machine // «Неприкосновенный запас». — 2017. — № 3. — С. 258—273.
  • Тимощук В. В. Пастор Виганд. Его жизнь и деятельность в России. 1764—1808 гг. // «Русская старина». — 1892. — № 6. — С. 545—568 (перевод записок Виганда).

Посилання[ред. | ред. код]

  • Виганд Иоганн. Летопись Московского университета. Архів оригіналу за 29 серпня 2017. Процитовано 28 серпня 2017.
  • Инга Томан Кто будил барчуков? Немецкие гувернёры в России Архівовано жовтень 23, 2017 на сайті Wayback Machine. // Московская Немецкая Газета