Кам'яниця «Під Оленем» — Вікіпедія

Кам'яниця «Під Оленем» (крайня ліва триповерхова)
м. Львів, Площа Ринок, 45
Кам'яниця «Під Оленем»

Збудовано XV століття
Реконструйовано 1790

Тип споруди житловий
Архітектурні стилі готика, ампір

Кам'яниця «Під Оленем» — будинок № 45 площі Ринок у Львові.

Історія[ред. | ред. код]

Будинок споруджений у 1803 року шляхом об'єднання кам'яниць Кудличівської і «Під оленем», збудованих на початку XVII століття. Тому він і має шість вікон по фасаду, хоча шляхті не належав.

Будинок №45
площа Ринок

На початку XIX століття тут містилася фабрика фірми «Фредєрік Шубут і К°» — єдина на той час у Галичині фабрика свічок та воскових виробів. Вона випускала воскову пасту для натирання підлоги п'яти кольорів. Фірма була заснована 1789 року, а у 1851 році її зобов'язали постачати місту свічки для освітлення вулиць. Торгувала вона також чаєм, кавою, какао, ромом, французьким та угорським коньяком. Своєрідною рекламою слугувала фігура китайця, який стояв у вітрині.

У 30-х роках XX століття тут працював ресторан М. Л. Атляса. Його рекламою служила книжечка з дружніми шаржами на основний контингент відвідувачів — художників і поетів, з додатком ущипливого чотиривірша, містила вона також досить цікаві правила для гостей (наприклад, «клієнт, який розплатиться готівкою, дістає 100 % знижки»)[1].

Архітектура[ред. | ред. код]

Житловий будинок, XV століття — 1790 р.

Побудований на місці двох кам'яниць XV століття, від яких збереглися підвали і перші поверхи з готичними склепіннями. Готична ніша на фасаді розкрита під час реставрації 1934 року. Має два відкритих фасади.

Цегляний, прямокутний у плані, чотириповерховий. Фасад вирішений у стилі ампір, декор виконаний скульптором Гартманом Вітвером[2].

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Львів. Площа Ринок. 5 вересня 2011. Архів оригіналу за 13 січня 2014. Процитовано 5 травня 2012.
  2. Жилой дом, XV в. — 1790 г. Пл. Рынок, 45 // Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР: иллюстрированный справочник-каталог / Н. Жариков, И. Артеменко и др. — Киев : Будівельник, 1985. — Т. 3. — С. 62. (рос.)

Джерела[ред. | ред. код]