Мухаммад аль-Мунтасір — Вікіпедія

Мухаммад аль-Мунтасір
Дірхем аль-Мунтасіра
Ім'я при народженні أبو جعفر محمد‎‎
Народився 23 березня 838[1]
Самарра, Салах-ед-Дін, Ірак[1]
Помер 7 червня 862[1][2] (24 роки)
Самарра, Салах-ед-Дін, Ірак
·отрути
Громадянство Багдадський халіфат
Національність араб
Діяльність халіф
Знання мов арабська
Титул халіф
Посада Abbasid caliphd[1]
Термін 861862 роки
Попередник аль-Мутеваккіль
Наступник аль-Мустаїн
Конфесія іслам
Рід Аббасиди
Батько аль-Мутеваккіль
Мати Хубшія Румія
Брати, сестри Зубайр аль-Мутазз, Ахмад аль-Мутамід, Аль-Муваффак і Al-Mu'ayyadd

Мухаммад аль-Мунтасір (*837 — 7 червня 862) — 11-й володар Багдадського халіфату в 861862 роках. Тронне ім'я перекладається як «Той, хто перемагає в Бозі».

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Аббасидів. Старший син халіфа аль-Мутеваккіля. Його матір'ю була наложниця з Візантії (за це дістав прізвисько Румія). Народився у 837 році у місті Самарра, отримавши ім'я Абу Джа'фар Мухаммад (відомий за останнім іменем). Здобув суто релігійну освіту. Замолоду віддавав перевагу спілкуванню з військовиками. У 849 році офіційно стає спадкоємцем трону. У 850—851 роках здійснив хадж до Мекки.

Брав активну участь у палацових інтригах. У 861 році халіф аль-Мутеваккіль змінив правило спадкування, призначивши молодшого брата Зубайра. Мухаммад, скориставшись конфліктом батька з одним з очільників тюркської гвардії — Васіфом — влаштував заколот, в результаті чого халіфа було повалено і вбито. Новим володарем став Мухаммад, що прийняв ім'я аль-Мунтасір.

Із самого початку аль-Мунтасір опинився в значній залежності від гвардійців-мамлюків. Разом з тим халіф намагався діяти самостійно, але змушений був витрачати значні кошти на заспокоєння мамлюків. Він змінив політику попередника: надав дозвіл на прощу до шиїтських святинь, послабив тиск на мутазилітів. Водночас мріяв про завоювання Візантії. Для початку відправив загін тюрок на чолі з Васіфом для плюндрування візантійського прикордоння.

Аль-Мунтасір помер раптово у 862 році. За різними версіями причиною цього була хвороба, отруєння одним із братів, вбивство тюрками, яких він планував обмежити у впливі. На могилі його мати спорудила мавзолей (перший в мусульманській історії). Разом з тим його загибель виправдовувалася як кара за вбивство батька. Новим халіфом став двоюрідний брат покійного аль-Мустаїн.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Tabari, La Chronique (Volume II, L'âge d'or des Abbassides), Éd. Actes-Sud (ISBN 978-2-7427-3318-7)
  • Kennedy, Hugh (2006). When Baghdad Ruled the Muslim World: The Rise and Fall of Islam's Greatest Dynasty. Cambridge, MA: Da Capo Press. ISBN 978-0-306814808.
  1. а б в г д Türkiye Diyanet Vakfı Türkiye Diyanet Vakfı İslâm AnsiklopedisiAnkara: Türkiye Diyanet Vakfı.
  2. а б al-Tabari History of Prophets and Kings — Т. 34.