Незаконне використання символіки Червоного Хреста, Червоного Півмісяця або Червоного Кристала — Вікіпедія

Злочин (КК України)
Незаконне використання символіки Червоного Хреста, Червоного Півмісяця або Червоного Кристала
Загальна характеристика
Номер розділу XX
Злочин проти миру та безпеки людства
Номер статті 445
Кримінальне покарання
види і термін покарань до 850 гривень Ш або до 6 місяців А

Незаконне використання символіки Червоного Хреста, Півмісяця або Кристала — кримінальний проступок, відповідальність за який передбачено 445 статтею Кримінального кодексу України.

Правила використання емблем Червоного Хреста також викладені у міжнародних договорах та обмежені законом таких країн як США.[1]

Склад правопорушення[ред. | ред. код]

Суспільна небезпечність діяння та покарання[ред. | ред. код]

Існує чітко визначений порядок використання зазначеної символіки Міжнародним рухом Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, окремих частин цього руху, зокрема, Міжнародним комітетом Червоного Хреста, Товариства Червоного Хреста України, які мають на меті дотримання Женевських конвенцй про захист жертв війни та Доповнень до них. Емблеми Червоного Хреста, Півмісяця та Кристала виконують розпізнавальну та захисну функцію для позначення медичного персоналу, цивільних медичних формувань, санітарно-транспортних засобів, іноземних медичних формувань та міжнародних організацій, а також для захисту нейтральних медичних територій і зон. Будь-яке інше використання зазначеної символіки суворо заборонено, зокрема ст. 53 Першої Женевської конвенції (1949 р.) (в Україні також — законом України «Про символіку Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала в Україні»).

В разі порушення вищезазначених правил настає кримінальна відповідальність за статтею 445 Кримінального кодексу України, яка передбачає покарання у виді штрафу в розмірі до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешту на строк до шести місяців.

В Україні практично відсутня практика застосування виявлення, досудогого та судового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого цією статтею, незважаючи на наявність випадків службового підроблення емблем, а також їх застосування для шахрайських цілей. Однак є приклади притягнення винних осіб до відповідальності у Великій Британії та Норвегії[2]

У країнах світу[ред. | ред. код]

Відповідальність за неправомірне використання емблем існує в багатьох країнах, зокрема:

Список не є вичерпним. Як правило, також застосовується конфіскація предметів, які містять неправомірно нанесені на них емблеми. Крім того, додатково можлива відповідальність за законодавством про захист торгових марок.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. The Red Cross Emblem: Its History, Its Usage, Its Restrictions. Архів оригіналу за 1 червня 2012. Процитовано 2 червня 2012.
  2. Поповичук, В.О. (2020). Cудова практика незаконного використання cимволіки Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала в зарубіжних країнах,проблематика правозастосування та кваліфікаціїцих кримінальних правопорушень в Україні. Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. Серія: юридичні науки. 31 (5): 99—105.

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]