Посягання на життя державного чи громадського діяча України — Вікіпедія

Злочин (КК України)
Посягання на життя державного чи громадського діяча України
Загальна характеристика
Номер розділу I
Злочин проти основ національної
безпеки України
Номер статті 112
Кримінальне покарання
види і термін покарань від 10 до 15 років ПВ або ДПВ з Км або без такої

Посягання на життя державного чи громадського діяча (англ. assassination, якщо відбулося вбивство) — злочин, який полягає у вчиненні замаху на життя державного чи громадського діяча, як закінченому (вбивство), так і незакінченому.

Об'єкт злочину і потерпілий[ред. | ред. код]

У цій статті розглянуто посягання на життя державного чи громадського діяча України, хоча подібні злочини присутні і в кримінальних кодексах інших країн (277 стаття КК РФ, стаття 221-4 Кримінального кодексу Франції[fr] тощо). Злочин належить до розділу «Злочини проти основ національної безпеки України»; об'єктом злочину є національна безпека України у сфері здійснення вищої державної влади. Крім того, наявний додатковий об'єкт — життя особи. У статті міститься вичерпний перелік осіб, які можуть бути потерпілими від цього злочину:

Інші складові злочину[ред. | ред. код]

Об'єктивна сторона злочину полягає у вчиненні вбивства чи замаху на вбивство державного діяча чи громадського діяча, що проявилось у діях чи бездіяльності. Засіб убивства значення для кваліфікації не має. Злочин є закінченим з моменту вчинення замаху, незалежно від фактичних наслідків (формальний склад злочину).

Суб'єктом злочину є осудна 14-річна особа.

Суб'єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом і спеціальним мотивом: особа усвідомлює, що чинить злочин проти державного чи громадського діяча, і робить це з метою вплинути на державну чи громадську діяльність особи, змінити характер такої діяльності, помститися за відповідну діяльність.

Державна діяльність — діяльність особи, яка входить до складу її повноважень, діяльність службової особи у масштабах держави.

Громадська діяльність — діяльність особи, зумовлена його належністю до певної політичної партії і спрямована на реалізацію функцій і виконання завдань, які стоять перед нею.

Вчинення замаху на життя державного чи громадського діяча, не пов'язане з їхньою державною чи громадською діяльністю, не утворює складу злочину, передбаченого статтею 112 КК України.

Злочин належить до особливо тяжких і карається позбавленням волі на строк від 10 до 15 років або довічним позбавленням волі з конфіскацією майна або без такої.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]