Українська ініціатива в Чеській Республіці — Вікіпедія

Ukrajinská iniciativa v České republice, z.s. (ГО "Українська ініціатива в Чеській Республіці")
Дата заснування 1994[1]
Тип чеська громадська організація
Голова Віктор Райчинець
Адреса Чехія Чехія, Прага,
вул. Воцелова, 3
(Vocelova 3, 12000, Praha 2)
Офіційний сайт www.ukrajinci.cz

Українська ініціатива в Чеській Республіці (чеськ. Ukrajinská iniciativa v České republice, z.s., неофіційна абр. УІЧР) — чеська громадська організація є неприбутковою організацією зі штаб-квартирою у Празі[2], яка в Раді з питань національних меншин при Уряді Чеської Республіки представляє інтереси української національної меншини.

Передумови створення, історія, мета і цілі[ред. | ред. код]

1993 року в Празі зібралися близько сорока українців, які вирішили, що українській національній меншині в Чехії необхідна організація, з допомогою якої можна відстоювати свої права. Так виникла громадська організація «Українська ініціатива в Чеській Республіці». Ініціатором її створення стала Лідія Райчинець-Затовканюк[1].

Головною метою діяльності організація декларує збереження та розвиток національного самовизначення представників української національності на території Чеської Республіки.[3] Чеська організація також, згідно статуту, підтримує асиміляцію українців до чеського суспільства, забезпечує повнішу інформованість більшості про взаємні чесько-українські відносини, розвиває дискусію про суспільні питання, зокрема, проживання, міграція, питання національних меншин.

Українська ініціатива в Чеській Республіці була членом Європейського та Світового конґресів українців, співпрацювала з деякими іншими організаціями та неформальними угрупуваннями з Праги.

Діяльність[ред. | ред. код]

Акції прямої дії[ред. | ред. код]

Важливою формою роботи «Української ініціативи» є проведення культурних і громадських заходів. Зокрема в 2011 році УІЧР у зв'язку з переписом населення у Чеській Республіці провела акцію «Будьмо — визнай себе українцем», підтримала петицію Світового Конґресу Українців «Визнайте Голодомор геноцидом!»[4].

Майже щорічно УІЧР бере участь в організації в Празі заходів зі святкування Дня Незалежності України, інших національних і народних свят, організує «Дні української культури в Чехії»[5][6].

Видає україномовний часопис «Пороги», який розповсюджується на території Чехії та поза її межами[7]

Структура[ред. | ред. код]

Виконавчий провід організації розташований в Празі. Голова організації — Віктор Райчинець, заступник голови — Валерій Кулацький (регіон Хомутов), Богдан Райчинець — секретар.

Регіональні неактивні філії організації:

  • В північній Чехії: Дзвони надії (Хомутов). Голова — Валерій Кулацький;
Українська світлиця (Тепліце). Голова — Калісія Федорук;

Українська ініціатива в ЧР співпрацює з урядом Чехії, мерією Праги, Посольством України в Чехії, іншими чеськими організаціями, які займаються громадянами України та національними меншинами Чехії.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Українці в Чехії: майже сто років національної історії. Олександра Вагнер. «Дзеркало тижня» №31, 19 серпня 2006
  2. Публічний реєстр громадських організацій Чехії. https://justice.cz (чеською) . Міністерство юстиції Чеської Республіки. 22.1.2021. Архів оригіналу за 29 січня 2021. Процитовано 30.12.2020.
  3. Rajčinec, Viktor (2018). Статут об'єднання (чеською) . Прага: Ukrajinská iniciativa v České republice, z.s. с. 1.
  4. Українська ініціатива в Чеській Республіці — «Акція будьмо» і петиція СКУ!. Архів оригіналу за 8 травня 2012. Процитовано 11 жовтня 2011.
  5. Програма «Дні української культури в ЧР 2008». Ukraine.cz. Архів оригіналу за 5 березня 2016. Процитовано 11 жовтня 2011.
  6. В Чехії пройшли Дні української культури 2010 (відео). Ukrnoviny.cz[недоступне посилання]
  7. Часопис для українців в ЧР «Пороги». Архів оригіналу за 3 жовтня 2011. Процитовано 11 жовтня 2011.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]