Феодосій II Константинопольський — Вікіпедія

Феодосій II Константинопольський
грец. Θεοδόσιος Β΄
Народився
Крит, Османська імперія
Помер 1785
Стамбул, Османська імперія
Діяльність православний священник
Посада Константинопольський патріархат
Конфесія православ'я

Феодосій ІІ (на ім'я Крістіанопулос або Марідакіс) — Вселенський патріарх, який походив з Криту, де він був абатом.

Біографічні дані[ред. | ред. код]

Феодосій був головою церкви Святого Георгія в Едірне-Капі, Константинополь. Потім він був обраний єпископом Єриссоса і Афону, а в 1767 році митрополитом Салонік . Його було обрано Патріархом 16 квітня 1769 року[1], у той час, коли християни зазнавали утисків після відходу російських військ, яким вони допомагали за наставленням колишнього Патріарха Серафима II та іншого духовенства. Феодосій діяв для порятунку монастирів гори Афон від зруйнування, звільнив в'язнів, зміцнив школи та монастирі та, у співпраці з Патріархом Єрусалимським, домігся збереження Святих місць під юрисдикцією православних. Нарешті, він спробував дати компромісне рішення[a] у питанні Коллівадів з Афону.

Він був змушений піти у відставку 16 листопада 1773 року після багатьох інтриг митрополита Пусса Мелетія[3]. Він пішов у монастир Камаріотісса в Халках[1]. У 1776 році, повністю втративши зір, він повернувся до Константинополя, де пробув до самої смерті.

Виноски та посилання[ред. | ред. код]

Виноски[ред. | ред. код]

  1. Ті, хто справляє панахиду покійних у суботу, добре роблять, бо зберігають давню традицію Церкви, а ті, що в неділю - не підлягають жалю[...] Що ж до частішого чи рідшого прийняття святих таїнств, то ну, бо час не досконалий, однак необхідна підготовка до божественного покаяння і сповіді. І ті, хто на початку проповіді були християнами, щонеділі відвідували Таїнства, а ті, що потім, через сорок днів, будучи спроможними покаянням, таж причащались. Кожен, якщо він гідний, порівнює себе з першими, а якщо ні, то з другими, і для цього блажен[...] Як божественний апостол, я випробовую себе як людину, і так я їм хліб і п'ю із чаші
    [2]

Реферали[ред. | ред. код]

  1. а б Μανουήλ Γεδεών.
  2. Οικουμενικό Πατριαρχείο. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 11 січня 2008.
  3. Μπακούρος, 1998.

Джерела[ред. | ред. код]

Бібліографія[ред. | ред. код]

  • Διονύσιος Δ. Βαλαής, Ο Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης Θεοδόσιος Β΄ (1762-1769), Επιστημονική Επετηρίδα της Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ., Νέα Σειρά, Τμήμα Θεολογίας, Τιμητικό Αφιέρωμα στον ομότιμο καθηγητή Ιωάννη Χρ. Ταρνανίδη, 17(2007-8),σελ. 15-46.
Попередник:
Мелетій II
Константинопольський патріарх
1769–1773
Наступник:
Самуїл І