Уніфікований локатор ресурсів — Вікіпедія

Уніфіко́ваний лока́тор ресу́рсів або адре́са ресу́рсу (англ. Uniform Resource Locator — єдиний вказівник на ресурс, URL) — стандартизована адреса певного ресурсу (як-от документ або зображення) в інтернеті (чи деінде). Придуманий Тімом Бернерс-Лі для використання у WWW, сучасні форми описуються в RFC 3986. Містить назву протоколу доступу (HTTP, FTP, telnet, gopher та ін.) і, власне, шлях до ресурсу, формат якого залежить від схеми доступу.

Структура

[ред. | ред. код]
<схема>://<логін>:<пароль>@<хост>:<порт>/<шлях>?<параметри>#<якір> 

схема — схема звернення до ресурсу, найчастіше це протокол (напр., http, ftp).

логін і пароль — відповідно, ім'я користувача і пароль для доступу до ресурсу.

хост — повне доменне ім'я або IP-адреса ресурсу.

порт — порт, по якому буде проведено звернення до вузла.

шлях — використовується для уточнюючої вказівки місця знаходження ресурсу. Залежно від ОС може бути регістро-залежним (більшість серверних ОС) або регістро-незалежним (наприклад, Microsoft Windows).

параметри — рядок параметрів виду <параметр>=<значення>, розділених символом амперсанд (&).

якір — призначений для внутрішньої адресації на ресурсі, який було отримано від сервера.

Перспективи розвитку

[ред. | ред. код]

У вересні 2018 року в Google заявили, що планують кардинально змінити URL. Мета — поліпшити те, що вже є, а не просто внести багато змін. Але чіткого уявлення про те, яким чином цього досягти, немає. Поки що (станом на кінець жовтня 2018 року) немає жодного озвученого варіанту. Ба більше, за словами Джастіна Счаха, головного інженера Chrome, думки команди з цього приводу розділилися.

Наразі розробники досліджують всі варіанти використання URL людьми, аби знайти йому альтернативу[1].

Приклади URL-адреси

[ред. | ред. код]
  • http://www.example.com/pub/files/school.html[недоступне посилання з липня 2019] — адреса файлу school.html, розміщеного в каталозі pub/files на сервері www.example.com. Доступ до сервера здійснюється за протоколом HTTP.
  • http://www.example.com — адреса головної сторінки сервера www.example.com.
  • ftp://ftp.example.com/pub/files/school.txt[недоступне посилання з липня 2019] — адреса файлу school.txt, розміщеного в каталозі pub/files на сервері ftp.example.com. Доступ до сервера здійснюється за протоколом FTP.

Для популярних добре відомих протоколів номер порту може не наводитися, тоді використовується стандартний порт (наприклад, порт номер 80 для HTTP).

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. У Google хочуть відмовитись від адрес сайтів. Tokar.ua (укр.). 21 вересня 2018. Процитовано 27 жовтня 2018.

Див. також

[ред. | ред. код]