Kościół Przenajświętszej Trójcy w Przystajni – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kościół Przenajświętszej Trójcy
1125/69 z 27.12.1969 oraz 65/76/A z 17.02.1978[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Przystajń

Adres

Rynek

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Przenajświętszej Trójcy

Wezwanie

Przenajświętszej Trójcy

Wspomnienie liturgiczne

Święto Trójcy Świętej

Położenie na mapie gminy Przystajń
Mapa konturowa gminy Przystajń, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Przenajświętszej Trójcy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Przenajświętszej Trójcy”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Przenajświętszej Trójcy”
Położenie na mapie powiatu kłobuckiego
Mapa konturowa powiatu kłobuckiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Przenajświętszej Trójcy”
Ziemia50°53′07,0″N 18°41′33,9″E/50,885278 18,692750

Kościół Przenajświętszej Trójcyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Truskolasy archidiecezji częstochowskiej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obecna murowana świątynia została wzniesiona z fundacji Róży Zabickiej – ówczesnej właścicielki tutejszych dóbr. Ukończona została dopiero w 1797 roku przez kolejnego właściciela wsi – Antoniego Paciorkowskiego herbu Gryf. Dzięki staraniom księdza proboszcza Adama Żora w latach 20. XX wieku kościół został gruntownie odrestaurowany, po której nastąpiła jego konsekracja. Odbyła się w dniu 29 czerwca 1923 roku i przewodniczył jej biskup sufragan wrocławski ksiądz Władysław Krynicki. Świątynia została ponownie poddana pracom remontowym w latach 1951–1953. W 1958 roku, podczas urzędowania księdza Józefa Zawadzkiego został odrestaurowany ołtarz główny, natomiast podczas kadencji księdza Stanisława Milewskiego zostały odnowione ołtarze boczne, zostały ufundowane nowe ławki i konfesjonały oraz droga krzyżowa. Dzięki staraniom księdza Jana Bałysa została położona posadzka granitowa, prezbiterium zostało wyłożone marmurem, zostały również wprawione do okien witraże. Podczas urzędowania księdza Eugeniusza Lubiszewskiego i dzięki ofiarności parafian została położona w całej świątyni dębowa boazeria, zostało pomalowane jej wnętrze i został założony napęd mechaniczno-elektryczny dzwonów.

Architektura i wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Budowla jest jednonawowa, ze zwężonym prezbiterium od strony wschodniej i oddzielonym od nawy głównej wygiętą faliście belką tęczową, wzniesioną w stylu rokokowym z rzeźbami Ukrzyżowanego, Matką Boską Bolesną i św. Janem Ewangelistą. Wnętrze kościoła jest podzielone toskańskimi pilastrami, na których jest oparte sklepienie krzyżowo-kolebkowe.

Wystrój budowli jest bardzo bogate i reprezentuje styl późnobarokowy. Wnętrze kościoła zostało bardzo dokładnie opracowane i wykonane z wielką precyzją, wykańczanie świątyni trwało bowiem prawie pięćdziesiąt lat.

W centralnym miejscu pięknego barokowego wnętrza znajduje się bogato złocony ołtarz główny, Który jest ozdobiony obrazem Trójcy Świętej i postaciami czterech Ewangelistów. Świątynia posiada również dwa boczne ołtarze z obrazami olejnymi przedstawiającymi św. Walentego, św. Rocha i Matkę Boską Częstochowską. Interesująca jest również ambona, ozdobiona drewnianymi figurami Ewangelistów. Jest ona jednym z najstarszych elementów wyposażenia budowli, ponieważ pochodzi z pierwotnego drewnianego kościoła. Ciekawym zabytkiem jest także żeliwna chrzcielnica odlana w 1882 roku w hucie w Kuźnicy Starej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2019-12-04].
  2. Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Przystajni. Platforma e-usług kulturalnych. [dostęp 2019-12-04]. (pol.).