Пам'ятники Єзуполя — Вікіпедія

Стаття Пам'ятники Єзуполя призначена для ознайомлення, в тому числі і візуального, зі зразками міської скульптури містечка (смт) Єзуполя Тисменицького району Івано-Франківської області.

Як на розміри і статус містечка, в Єзуполі доволі велике число пам'ятників — загалом 10 погрудь видатних діячів України, військових меморіалів і скульптура, що демонструють толерантність і політкоректність місцевих жителів і влади.

У радянський час у Єзуполі був відкритий селищний меморіал загиблих у Другій світовій війні, де були встановлені пам'ятні знаки загиблим односельчанам та радянським воїнам-визволителям, скульптура скорботної матері.

Вже за незалежності України єзупільці встановили і відкрили меморіал полеглих воїнів ОУН-УПА і пам'ятний хрест у пам'ять про закатованих НКВСівцями односельців.

Видатна роль у встановленні єзупільських пам'ятників належить Володимиру Семеновичу Войцюку (1930 — †2010)— вихідцю з містечка, колишньому вчителю, що емігрував до США і тяжкою працею (працюючи двірником) заробив гроші, які, як справжній меценат, передав на встановлення в Єзуполі та Івано-Франківську пам'ятників, друк краєзнавчої літератури, розвиток українського кіно і культури в цілому.

Коштом Володимира Войцюка у 2000 році в Єзуполі з'явилися пам'ятники Тарасові Шевченку та Іванові Франку, а в 2008 році він же профінансував встановлення пам'ятника найвідомішому єзупільцю — лексикографу і культурному діячеві пізнього Середньовіччя Памвові Беринді. Вдячні єзупільці ще 2005 року встановили пам'ятник самому меценату.

Перелік єзупільських пам'ятників
Назва Дата встановлення Розташування Фото Короткі відомості
Беринді Памву 2008 У сквері біля місцевої школи Пам'ятник видатному діячеві української культури, мовознавцю, письменнику і типографу Памвові Беринді (перший у країні) був встановлений за меценатського фінансування вихідця з Єзуполя Володимира Войцюка 4 липня 2008 року. Івано-Франківський скульптор Володимир Довбенюк зобразив Беринду у вигляді вченого ченця. Пам'ятник урочисто відкрили і освятили священики під керівництвом єпископа УГКЦ Софрона Мудрого[1].
Борців ОУН-УПА, меморіал
Воїнам Радянської армії, загиблим у Другій світовій війні
Войцюку Володимиру 2005 Пам'ятник видатному мецентату Володимиру Семеновичу Войцюку, який профінасував численні починання, як у Єзуполі, так і на Прикарпатті, в тому числі його коштом був виготовлений і встановлений шерег єзупільських пам'ятників, удячні єзупольці спорудили й урочисто відкрили у 2005 році.
Жертвам НКВС, пам'ятний хрест Пам'ятний хрест встановлений на місці розстрілу НКВСівцями в 1944 році жителів Єзуполя.
Односельчан, які загинули у Другій світовій війні, меморіал на селищному меморіалі загиблих у Другій світовій війні
Радянських воїнів, які загинули за визволення Єзуполя, меморіал на селищному меморіалі загиблих у Другій світовій війні
Скорботної матері, скульптура на селищному меморіалі загиблих у Другій світовій війні
Франкові Івану 2000 у сквері навпроти Єзупільського Народного дому (вул. С. Бандери) Пам'ятник видатному українському поетові та письменнику Іванові Франку був встановлений 11 червня 2000 року (другим за ліком) за кошти мецената Володимира Войцюка. Це — один з найкращих в Івано-Франківській області пам'ятників Каменяреві, автором якого є скулптор В. Довбенюк (м. Івано-Франківськ)[2].
Шевченкові Тарасу 2000 Пам'ятник великому українському поетові Тарасові Григоровичу Шевченку на кошти мецената-емігранта Володимира Войцюка був встановлений 11 червня 2000 року[3]. Автором проекту пам'ятника є талановитий прикарпатський скульптор Володимир Довбенюк, а майстер спорудження пам'ятника, — Василь Лучків[4]. Це був перший єзупільський пам'ятник, встановлення якого профінансував Войцюк.

Виноски[ред. | ред. код]

  1. В Єзуполі встановили пам'ятник Памві Беринді[недоступне посилання з липня 2019] // інф. за 4 липня 2008 року на Інтернет-видання СІТІ (м. Івано-Франківськ) [Архівовано 16 травня 2014 у Wayback Machine.]
  2. Перелік пам'ятників і пам'ятних знаків в населених пунктах Івано-Франківської області, встановлених на вшанування Каменяра [Архівовано 22 червня 2015 у Wayback Machine.] на Івано-Франківська обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка [Архівовано 21 серпня 2009 у Wayback Machine.]
  3. Крайній Іван Про роль особи Войцюка в історії Єзуполя. Колишній учитель математики, який нині мешкає у США, своїм коштом установив у рідному селищі пам’ятники Шевченкові, Франку та Беринді і сам ще за життя «забронзовів» на постаменті [Архівовано 10 березня 2014 у Wayback Machine.] // «Україна Молода» за 14 квітня 2009 року
  4. Щедрий дар своїм односельцям, інф. на www.brama.com за 11-08-2000. Архів оригіналу за 11 лютого 2010. Процитовано 5 листопада 2010.

Джерела та посилання[ред. | ред. код]