Хуан Мартін де Пуейредон — Вікіпедія

Хуан Мартін де Пуейредон
ісп. Juan Martín de Pueyrredón
Хуан Мартін де Пуейредон ісп. Juan Martín de Pueyrredón
Хуан Мартін де Пуейредон
ісп. Juan Martín de Pueyrredón
Прапор
Прапор
4-й Верховний правитель Об'єднаних провінцій Ла-Плати
1816 — 1819
Попередник: Ігнасіо Альварес Томас
Наступник: Хосе Рондо
 
Народження: 18 грудня 1777(1777-12-18)[1][2]
Буенос-Айрес, Аргентина
Смерть: 13 березня 1850(1850-03-13)[1] (72 роки)
Сан-Ісідроd, Буенос-Айрес, Аргентина
Поховання: Реколета
Країна: Аргентина
Релігія: католицтво
Освіта: Colegio Nacional de Buenos Airesd
Батько: Хуан Мартін де Пуейредон
Мати: Марія Ріта Доган
Діти: Прілідьяно Пуейрредон
Автограф:

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Хуан Мартін де Пуейредон (ісп. Juan Martín de Pueyrredón; 18 грудня 1777 — 13 березня 1850) — аргентинський генерал і політичний діяч XIX століття.

Біографія[ред. | ред. код]

Ранні роки[ред. | ред. код]

Пуейредон народився у Буенос-Айресі, був п'ятим з семи синів Хуана Мартіна де Пуейредона і Марії Ріти Доган. Його батько був французьким купцем.[3] Пуейредон здобував освіту у Королівському коледжі до смерті батька у 1791 році. Потім родина переїхала у Кадіс (Іспанія), де молодий Хуан Мартін почав вивчати торгову справу. Потім він займався торгівлею у Франції та Іспанії. Пізніше він повернувся до Буенос-Айреса.[4]

Британське вторгнення[ред. | ред. код]

У 1806 році до Буенос-Айреса увійшли війська Британії під час першого вторгнення британців до Ріо-де-ла-Плати. Пуейредон був одним із тих креолів, хто вважав, що британці не допоможуть Об'єднаним провінціям у набутті незалежності від Іспанії. Тому він переїхав до Монтевідео, де познайомився з місцевим губернатором Паскуалем Руїзом Гайдобро. Останній доручив йому організувати спротив, тому він повернувся до Буенос-Айреса, де потай почав готувати підґрунтя для визвольного руху. Проте британці розкрили підпілля, і Пуейредон був змушений тікати до Сакраменто, де приєднався до Сантьяго де Ліньєрса, війська якого зрештою перемогли британців.[5]

У 1807 році він поїхав до Іспанії як представник Буенос-Айреса, але повернувся у 1809 році, тоді ж він очолив визвольний рух. Після Травневої революції 1810 року, яка встановила першу урядову хунту. Пуейредона було призначено на посаду губернатора Кордови. У 1812 році він очолив сили визволення і став членом нетривалого Першого Тріумвірату. З 1812 до 1815 року, він перебував у засланні у Сан-Луїсі.

Верховний правитель[ред. | ред. код]

У 1816 році Пуейредона було обрано на посаду Верховного правителя Об'єднаних провінцій Ріо-де-ла-Плати. Він рішуче підтримував військову кампанію Хосе де Сан-Мартіна в Чилі. Пуейредон заснував перший банк Аргентини й національний монетний двір. Повстання 1819 року змусило його піти у відставку й вирушити у вигнання до Монтевідео. З цього часу він відігравав дуже незначну роль у політиці. У 1829 році він виконував функцію посередника між Хуаном Мануелем де Росасом і Хуаном Лаваллем. Помер Пуейредон на своєму ранчо у передмісті Буенос-Айреса.

Приватне життя[ред. | ред. код]

Пуейредон був одружений з Марією Каліштою Телешею-і-Кавідес. У них народився єдиний син, майбутній відомий художник і цивільний інженер Прілідіано Пуейредон, народився у Буенос-Айресі 24 січня 1823 року. З 1835 до 1849 року Пуейредон і його родина проживали у Європі.

Література[ред. | ред. код]

  • Luna, Félix (1999). Grandes protagonistas de la historia argentina: Juan Martín de Pueyrredón (Spanish) . Buenos Aires: Editorial Planeta. ISBN 950-49-0469-6.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]