Hadid (міномети) — Вікіпедія

Запити HM 12, HM 15, HM 16 та HM 19 перенаправляються сюди
Hadid
Зображення
Країна походження  Іран
Виробник Організація оборонної промисловостіd

Hadid — сімейство іранських мінометів калібру 60, 81, 82 та 120 мм. Представляють із себе неліцензійні копії ізраїльських мінометів[1].

HM 12[ред. | ред. код]

Неліцензійна копія ізраїльського 60 mm Soltam Standard Mortar.

HM 15/19[ред. | ред. код]

HM 15 — неліцензійна копія ізраїльського 81 mm Soltam Standard Mortar.

HM 19 — розточені під радянські 82-мм міни HM 16 для використання проіранськими терористичними угрупованнями.

HM 16[ред. | ред. код]

Неліцензійна копія ізраїльського Soltam K6.

Бойове використання[ред. | ред. код]

Російське вторгнення в Україну (2022)[ред. | ред. код]

В травні 2022 стало відомо про надходження HM 19, а в липні про HM 16[2]. Згодом з'являлись фото та відео використання систем у боях. Ймовірно, ці міномети перехоплені в хуситів або інших проіранських угруповань та передані Україні Сполученими Штатами[3].

За повідомленням інструктора військового відділу Фонду «Повернись Живим» Андрія Моруги, міномети повально мають низьку якість виготовлення і постійно ламаються[3]:

Ті, що видали ТрО і Збройним Силам, ну так, трошки вони, проблема з ними, що вони: то там відламалось, то там відпало. Трохи вони як на колінках зроблені… я приїхав в бригаду цих мінометників – 50% вже віддали в ремонт. Їх забрали в ремонт, тому що або місце кріплення відпадає, або двонога згинається. І ще одна проблема була у мінометах 82-го калібру, бо вони стандартно ідуть на 81 міліметр, а їх розточили на 82 мм. Але тут розточили, а тут не розточили. І коли роблять два-три постріли, ствол нагрівається і міна застряє посередині ствола. Я думав це одинарний випадок, але всі батальйони приїжджають і у всіх та сама проблема. Кажуть, що ствол нагрівається і міна через раз застряє. Це стосується одного типу мін.

https://mil.in.ua/uk/news/iranski-minomety-instruktor-fondu-povernys-zhyvym-rozpoviv-pro-ekspluatatsiyu-tsogo-ozbroyennya/

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Iranian Mortars. web.archive.org. 9 березня 2022. Архів оригіналу за 9 березня 2022. Процитовано 4 вересня 2022.
  2. The Involuntary Ally: Iranian Arms In Ukraine - Oryx. web.archive.org. 3 вересня 2022. Архів оригіналу за 3 вересня 2022. Процитовано 4 вересня 2022.
  3. а б Іранські міномети: інструктор Фонду “Повернись Живим” розповів про експлуатацію цього озброєння. Мілітарний. 26 серпня 2022.