DB Cargo Polska – Wikipedia, wolna encyklopedia

DB Cargo Polska S.A.
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Adres

ul. Wolności 337,
41-800 Zabrze

Data założenia

1954, 2009

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Marek Staszek[1]

Udziałowcy

DB Cargo

Nr KRS

0000057814

Zatrudnienie

ok. 2800

Dane finansowe
Przychody

1,34 mld zł (2008)[2]

Kapitał zakładowy

240,5 mln zł

Położenie na mapie Zabrza
Mapa konturowa Zabrza, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „DB Cargo Polska S.A.”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „DB Cargo Polska S.A.”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „DB Cargo Polska S.A.”
Ziemia50°18′00,7″N 18°47′41,6″E/50,300194 18,794889
Strona internetowa
Siedziba spółki

DB Cargo Polska (do kwietnia 2016 DB Schenker Rail Polska) – polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Zabrzu zajmujące się przewozami kolejowymi, wydobyciem piasku, obsługą bocznic oraz utrzymaniem taboru. Od lipca 2009 wchodzi w skład niemieckiego koncernu Deutsche Bahn.

Obecną grupę DB Cargo Polska utworzyły dwie grupy kapitałowe – PCC Logistics (wraz z grupą Rybnik) oraz PTK Holding. Spółki stanowiące trzon wspomnianych grup kapitałowych działały na polskim rynku od kilkudziesięciu lat.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo wywodzi się pierwotnie z Przedsiębiorstwa Materiałów Podsadzkowych Przemysłu Węglowego w Katowicach, z którego w 1990 r. wyodrębniona została Kopalnia Piasku „Szczakowa” S.A., a z niej PCC Rail Szczakowa S.A. przekształcona następnie w PCC Rail S.A.[3][4]

Od lipca 2009 r. PCC Rail weszła w skład koncernu Deutsche Bahn (wcześniej należała do europejskiego koncernu PCC SE z siedzibą w Duisburgu), a od listopada tego samego roku do kwietnia 2016 nosiła nazwę DB Schenker Rail Polska S.A.

Tuż przed nabyciem przez Deutsche Bahn, głównym obszarem działalności grupy PTK Holding, w której skład wchodziło 7 podmiotów, była obsługa towarowych przewozów kolejowych oraz bocznic kolejowych, obsługa terminali kontenerowych, śródlądowego i morskiego, a także remonty taboru kolejowego, utrzymanie i naprawy układów torowych oraz prace ziemne.

Natomiast grupa PCC składała się przed akwizycją z ponad 20 spółek zależnych o zróżnicowanym profilu działalności, w tym obecny DB Port Szczecin. Głównym przedmiotem działalności grupy było świadczenie usług przewozowych z wykorzystaniem własnego taboru oraz eksploatacja i sprzedaż piasku dla celów podsadzania wyrobisk górniczych, budownictwa i odlewnictwa.

W lipcu 2009 nastąpiło nabycie przez koncern Deutsche Bahn grupy PCC Logistics, a we wrześniu 2009 – grupy PTK Holding. W tym samym czasie PCC Rail zmieniła nazwę na DB Schenker Rail Polska, a w 2010 PTK Holding – na DB Schenker Rail Zabrze.

Połączenie opisanych wyżej dwóch odrębnych podmiotów w jedną strukturę pod marką DB Schenker Rail Polska, stworzyło największe przedsiębiorstwo nienależące do polskiego Skarbu Państwa świadczące usługi kolejowych przewozów towarowych w Polsce[5]. Przedsiębiorstwo należy do paneuropejskiej sieci kolejowej Deutsche Bahn.

3 stycznia 2011 r. nastąpiło połączenie w drodze przejęcia przez DB Schenker Rail Polska S.A. następujących spółek: DB Schenker Rail Rybnik S.A., DB Schenker Rail Zabrze S.A., Trawipol Sp. z o.o., NZTK Sp. z o.o., Energoport Sp. z o.o. oraz PUT Trans-PAK Sp. z o.o.[6] W rezultacie kapitał spółki wzrósł z 5,72 mln PLN do 18,5 mln PLN[7].

29 kwietnia 2016 przedsiębiorstwo zmieniło nazwę z DB Schenker Rail Polska na DB Cargo Polska'[8].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

DB Schenker Rail Polska powstała w 2009 roku w oparciu o przedsiębiorstwa funkcjonujące głównie w zakresie usług przewozu węgla. Obecnie, wykorzystując swoje położenie geograficzne oraz zaplecze dużej sieci logistycznej, tworzy rdzeń dla przewozów kolejowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Przedsiębiorstwo wprowadziło do użytku lokomotywy typu Class 66[9].

Spółka posiada od października 2003 licencję na kolejowe przewozy towarowe. Obecnie jest to największy prywatny przewoźnik kolejowy w Polsce[5].

Do DB Cargo Polska należą także 3 zakłady napraw zajmujące się naprawą lokomotyw, wagonów i maszyn górniczych.

Spółka oferuje kompleksowe usługi transportowe i logistyczne. Specjalizuje się zarówno w transporcie węgla, jak również artykułów chemicznych, olei mineralnych i materiałów budowlanych. Dzięki współpracy z innymi spółkami grupy Deutsche Bahn, DB Cargo Polska zapewnia bezpośrednie połączenie do sieci jednowagonowej z Niemiec do Polski i z powrotem. Oferuje również transport transgraniczny na Ukrainę, Białoruś i do Rosji (w tym usługi takie jak międzynarodowy list przewozowy CIM oraz przeładunek po stronie białoruskiej).

Wolumen transportu wynosił w 2010 prawie 90 milionów ton, m.in. węgla, produktów chemicznych i materiałów budowlanych. Praca przewozowa była na poziomie 4 mld tonokilometrów. Przedsiębiorstwo posiada ponad 6700 wagonów i 380 lokomotyw (spalinowych oraz elektrycznych) oraz zatrudnia ok. 3155 pracowników[10].

Przedsiębiorstwo wykonuje również usługi bocznicowe, w ramach których wykonywane są przewozy w obrębie bocznic kolejowych, obsługa posterunków ruchu, punktów załadunkowych i wyładunkowych oraz remonty i bieżące utrzymanie infrastruktury kolejowej. Dzięki dostępowi do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu, DB Cargo Polska oferuje nie tylko transport pomiędzy portami i kontrahentami wewnątrz kraju, ale również do krajów Europy Środkowej i Zachodniej.

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Spółki DB Cargo Polska:

  • DB Cargo Polska S.A., Zabrze

Oferowane usługi[edytuj | edytuj kod]

Trzy główne produkty DB Cargo Polska to:

  • skład całopociągowy[12]
  • pociąg liniowy Śląsk[13]
  • międzynarodowe przewozy towarowe (region wschodni)[14]

Składy całopociągowe[edytuj | edytuj kod]

Przewozy towarów masowych mogą zostać wykonane w składach całopociągowych na terenie Europy Środkowej i Zachodniej. Produkt ten jest głównym obszarem aktywności DB Cargo Polska i obejmuje transport węgla, materiałów budowlanych oraz produktów chemicznych.

Przesyłki transportowane odchodzą ze stacji początkowej do finalnego odbiorcy, bez konieczności rozdzielania i dołączania wagonów w trakcie przejazdu, co odbywa się na podstawie jednego listu przewozowego.

Pociąg liniowy Śląsk[edytuj | edytuj kod]

Pociąg liniowy Śląsk jest ofertą połączenia liniowego pomiędzy Śląskiem a Europą Zachodnią, przez terytorium Niemiec. Umożliwia to transport towarów na obszarze całej Europy, ponadto obejmuje przewozy pojedynczych wagonów między stacją rozrządową w niemieckim Seddin (koło Berlina), a 22 punktami zdawczo-odbiorczymi w regionie Śląska, w okolicach miejscowości Wrocław Gądów, Kędzierzyn-Koźle, Gliwice oraz Jaworzno Szczakowa.

Pociąg przystosowany jest do przewozu surowców chemicznych, a także wyrobów stalowych oraz towarów konsumpcyjnych, takich jak np. sprzęt AGD.

Międzynarodowe przewozy towarowe[edytuj | edytuj kod]

DB Cargo Polska oferuje również międzynarodowe przewozy towarowe. Wśród realizowanych przewozów znajduje się także tranzyt, import oraz eksport pomiędzy krajami bałtyckimi oraz krajami Europy Środkowej i Zachodniej.

Siemens Vectron
Newag 311D

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. DB Cargo Polska S.A. - Skład zarządu DB Cargo Polska S.A [online], dbcargo.com [dostęp 2021-05-31] [zarchiwizowane z adresu 2016-05-08] (pol.).
  2. DB Schenker Rail Polska – Najmłodsza latorośl w rodzinie DB.
  3. Waldemar Preussner: PCC – całe moje życie. 2007-02-13.
  4. CTL Logistics: zza pleców kolei. 2007-02-13.
  5. a b Jacek Chiżyński: Operatorzy prywatni w Polsce – podsumowanie działalności, „Świat Kolei” nr 11/2010, s. 16.
  6. DB Schenker Rail Polska konsoliduje swoją działalność.
  7. Krajowy Rejestr Sądowy, KRS 0000057814, s. 8.
  8. DB Schenker Rail Polska zmienił nazwę na DB Cargo Polska. rynek-kolejowy.pl, 2016-04-29. [dostęp 2016-04-29]. (pol.).
  9. Wojciech Śmiech. Wielka ofensywa DB Schenker Rail Polska. „Rynek Kolejowy”. 12/2010. s. 59. ISSN 1644-1958. 
  10. Rzut oka na jednego z największych prywatnych przewoźników kolejowych | DB Cargo Polska S.A. [online], pl.dbcargo.com [dostęp 2017-06-12] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-10] (pol.).
  11. Spółki DB Cargo Polska. pl.dbcargo.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-08)]..
  12. DB Cargo Polska S.A. | Deutsche Bahn AG [online], www.rail.dbschenker.pl [dostęp 2018-05-11] [zarchiwizowane z adresu 2014-09-25] (pol.).
  13. DB Cargo Polska S.A. | Deutsche Bahn AG [online], www.rail.dbschenker.pl [dostęp 2018-05-11] [zarchiwizowane z adresu 2014-09-25] (pol.).
  14. DB Cargo Polska S.A. | Deutsche Bahn AG [online], www.rail.dbschenker.pl [dostęp 2018-05-11] [zarchiwizowane z adresu 2014-09-25] (pol.).