Вікімедіа Україна — Вікіпедія

Громадська організація «Вікімедіа Україна»
(ВМУА)
Дата заснування 31 травня 2009 і 2009[1]
Тип неприбуткова організація
Засновники Пероганич Юрій Йосипович і Бондаренко Андрій Ігорович
Голова Ілля Корнійко
Ключові особи Богдан Мельничук (секретар Правління)
Микола Козленко (скарбник)
Кількість членів 69
Положення Україна Україна
Адреса 01010, Київ, вул. Левандовська, 3-В (юридична)
Київ, вул. Князів Острозьких, 2 (фактична)
ЄДРПОУ 36628786
Джерела фінансування гранти Фонду Вікімедіа, пожертви
Офіційний сайт ua.wikimedia.org
Мапа
CMNS: Вікімедіа Україна у Вікісховищі

«Вікімедіа Україна» (скор. ВМУА) — громадська організація, регіональне відділення «Фонду Вікімедіа» в Україні. Популяризує та підтримує проєкти Фонду Вікімедіа через проведення віківишколів, конференцій, конкурсів статей, фотографій та інших заходів. Заснована 2009 року. Станом на 1 травня 2021 року налічувала 69 членів.[в 1]

Діяльність[ред. | ред. код]

WikiLoveTriangle
WikiLoveTriangle

Організація популяризує та підтримує проєкти «Фонду Вікімедіа» українською, а також усіма іншими мовами, які вживаються етнічними групами, що традиційно проживають на теренах України[2]. Насамперед це стосується Вікіпедії, флагманського проєкту «Фонду Вікімедіа», а також таких проєктів, як Вікісловник, Вікіновини, Вікіпідручник, Вікіцитати, Вікіджерела, Вікімандри, Віківерситет, Вікісховище, Вікідані, Віківиди.

Завдання[ред. | ред. код]

Організація сприяє розвитку спільноти редакторів цих проєктів, розв'язуючи такі завдання:

 • популяризація залученості до вільних проєктів Фонду, залучення як студентів та всіх охочих, так і науковців та фахівців;
 • розв'язання правових питань, як-от отримання дозволів на публікацію матеріалів під вільними ліцензіями;
 • допомога іншим організаціям у поширенні й використанні матеріалів проєктів Фонду;
 • організація вікіконференцій, семінарів, вишколів;
 • публікація вибраних матеріалів проєктів «Фонду Вікімедіа»;
 • встановлення партнерських відносин з музеями, бібліотеками, навчальними закладами, видавництвами, інтернет-провайдерами, пошуковими системами, творчими спілками, ЗМІ та іншими організаціями, які поділяють мету «Фонду Вікімедіа» або можуть допомогти в її реалізації;
 • встановлення партнерських відносин із платіжними системами для спрощення участі громадян України у кампанії зі збору пожертв на підтримку проєктів Фонду;
 • організація вікіекспедицій;
 • організація музичних проєктів для отримання вільних записів;
 • отримання корисної для членів спільноти інформації від державних установ.

Організація є учасницею коаліції Реанімаційний пакет реформ[з 1].

Проєкти[ред. | ред. код]

Вікі любить пам'ятки[ред. | ред. код]

Журнал «Пам'ятки України» (№ 2, 2016) зі статтями та фото учасників конкурсу «Вікі любить пам'ятки» про пам'ятки України, а також про сам конкурс та інші проєкти «Вікімедіа Україна»

«Вікі любить пам'ятки» (англ. Wiki Loves Monuments) — конкурс найкращих зображень пам'яток культурної спадщини[в 2]. Уперше був проведений 2010 року в Нідерландах, 2011 — став міжнародним, уперше проведений в Україні 2012 року.

2014 року в українській частині конкурсу було завантажено 47 тисяч фотографій (перше місце серед 41 країни-учасниці) понад 14 тисяч об'єктів культурної спадщини, з яких найбільше — у Києві (2910 пам'яток), Львівській (1340) та Одеській (1254) областях, найменше — у Луганській області (15), Севастополі (55) й Донецькій області (95). Усього взяло участь понад 500 авторів.

Вікімедіа Україна спільно з партнерами крім основних переможців відзначала також найкращі фото пам'яток дерев'яної архітектури, грецької та вірменської спадщини в Україні тощо. Для потреб конкурсу членами організації та волонтерами було укладено найповніший реєстр пам'яток культурної спадщини України[з 2].

Вікі любить Землю[ред. | ред. код]

«Вікі любить Землю» (англ. Wiki Loves Earth) — фотоконкурс з наповнення Вікісховища зображеннями пам'яток природи[в 3]. Уперше проведений 2013 року в Україні, з 2014 — міжнародний. Метою конкурсу є збирання фотографій об'єктів природно-заповідного фонду і розміщення їх у Вікісховищі для ілюстрування статей Вікіпедії та інших вікіпроєктів, а також сприяння охороні навколишнього природного середовища.

«Вікімедіа Україна» провела пілотний фотоконкурс 2013 року і була організатором міжнародної частини конкурсу 2014 року. В українській частині конкурсу 2014 року з 1 до 31 травня взяло участь 416 осіб, які завантажили у Вікісховище 12 089 фото 1324 об'єктів ПЗФ України[з 3].

Конкурси статей у Вікіпедії[ред. | ред. код]

На початок 2015 року організацією «Вікімедіа Україна» проведено 9 конкурсів статей у Вікіпедії: «Французька осінь»[в 4], «Пишемо про благодійність»[в 5], «Пишемо про Закарпаття разом»[в 6], «Миколаївська весна»[в 7], «Галерея слави»[в 8], «WikiBioContest»[в 9], «Пишемо про ЄС»[в 10], «Пишемо про НАТО»[в 11][з 4], «Військова справа у Вікіпедії»[з 5][в 12].

Освітня програма Вікіпедії[ред. | ред. код]

Освітня програма Вікіпедії (англ. Wikipedia Education Program) — міжнародна програма з поширення практики написання статей у Вікіпедії як форми самостійної роботи студентів у навчальних закладах[в 13].

«Вікімедіа Україна» займається налагодженням зв'язків з навчальними закладами, проведенням вишколів та тренінгів з редагування Вікіпедії для студентів, а також організацією тривалих студій з навчання нових редакторів[з 6]. На початок 2015 року існують домовленості з 11-ма вищими навчальними закладами України, «ВікіСтудія» працює у Чернігові.

Студенти можуть проходити у «Вікімедіа Україна» виробничу практику через написання статей у Вікіпедії, Вікіновинах тощо.

GLAM[ред. | ред. код]

GLAM (від англ. Galleries, Libraries, Archives, Museums, також укр. БоГеМА) — ініціатива, покликана спонукати заклади, що зберігають культурну та історичну спадщину, викладати свої ресурси для вільного доступу, зокрема й для використання спільнотою Вікімедіа.

З цієї ініціативи членами «Вікімедіа Україна» було організовано зацифрування фоноваликів з колекції Філарета Колесси[в 14][з 7].

Музичні проєкти[ред. | ред. код]

«Вікімедіа Україна» провадила низку музичних заходів «Світова класика українською», спрямованих на видання друкованих матеріалів та створення аудіозаписів під вільними ліцензіями[в 15][з 8].

Конференції[ред. | ред. код]

Упродовж 2011—2018 років «Вікімедіа Україна» провела вісім всеукраїнських вікіконференцій з міжнародною участю: у Львові 2011 року та 2015[з 9], у Харкові 2012[з 10], у Вінниці 2013, в Києві 2014, 2016 та 2018, в Херсоні 2017 року[в 16].

19—21 грудня 2014 року «Вікімедіа Україна» організувала та провела у Київському лінгвістичному університеті Wikimedia CEE Meeting — міжнародну конференцію редакторів Вікіпедій мовами країн Центральної та Східної Європи[в 17][з 11]. 2018 року Wikimedia CEE Meeting відбувся у Львові[в 18].

Історія[ред. | ред. код]

Першу задокументовану ідею створити неприбуткову громадську організацію подав Олег Яцожинський на зустрічі редакторів української Вікіпедії (т. з. «вікізустрічі») у Львові 23 лютого 2008 року[в 19] під час святкування «Дня пластуна». На зустрічі зібралося 11 дописувачів, що стало рекордом «вікізустрічей» на той час.

26 лютого 2009 року під час підготовки вікізустрічі Юрій Пероганич написав:[в 20][в 21]

Прошу учасників до зустрічі продумати своє відношення до створення майбутньої організації Вікімедіа Україна і своє місце в такій організації.

Зустріч відбулася 1 березня того ж року на пропозицію Пероганича в кафетерії на першому поверсі будівлі Центральних торгових лазень — пам'ятки архітектури кінця 19 століття на вул. Малій Житомирській в Києві. Ідею Пероганича про створення ГО «Вікімедіа Україна» активно підтримав Андрій Бондаренко, тоді адміністратор Вікіпедії. За кілька днів, 9 березня, Юрій Пероганич запропонував проєкт Статуту[в 22], до обговорення якого активно долучилися Андрій Бондаренко, Анатолій Гончаров, Микола Козленко, Андрій Макуха, користувачі Kamelot, Dim Grits та інші[в 23]. Переклад статуту англійською здійснив громадянин Канади, Лев Курдидик, син Анатоля Курдидика.

Учасники установчих зборів «Вікімедіа Україна», 31 травня 2009

31 травня 2009 року, в День Києва, у вуличному кафе на Михайлівській площі Києва відбулися установчі збори за участі п'ятьох членів-засновників «Вікімедіа Україна». У липні того ж року організація отримала визнання «Фонду Вікімедіа» як його регіональне відділення, а у вересні зареєстрована як юридична особа.

Керівництво[ред. | ред. код]

Голови Правління[ред. | ред. код]

 • Андрій Бондаренко (травень 2009 — вересень 2010),
 • Євген Букет (грудень 2011 — грудень 2012),
 • Анатолій Луцюк (грудень 2012 — грудень 2013),
 • Андрій Макуха (грудень 2013 — грудень 2015),
 • Ілля Корнійко (з грудня 2015);

Виконавчі директори[ред. | ред. код]

 • Юрій Пероганич (травень 2009 — грудень 2013),
 • Наталія Тимків (грудень 2013 — грудень 2015).

Правління[ред. | ред. код]

Чинне Правління обране на Загальних зборах 28 лютого 2021 року. Голова правління — Ілля Корнійко. Детальніше — Керівні органи ГО «Вікімедіа Україна».

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

У вікіпроєктах
 1. Сторінка «Члени організації» на офіційному сайті організації
 2. wmua:Вікі любить пам'ятки
 3. wmua:Вікі любить Землю
 4. Вікіпедія:Проєкт:Французька осінь
 5. Вікіпедія:Проєкт:Пишемо про благодійність
 6. Вікіпедія:Проєкт:Пишемо про Закарпаття разом
 7. Вікіпедія:Проєкт:Миколаївська весна
 8. Вікіпедія:Галерея слави
 9. Вікіпедія:WikiBioContest-2013
 10. Вікіпедія:Проєкт:Пишемо про ЄС
 11. Вікіпедія:Пишемо про НАТО
 12. wmua:Конкурси
 13. Вікіпедія:Освітня програма
 14. Commons:Колекція фоноваликів Філарета Колесси
 15. wmua:Світова класика українською
 16. wmua:Вікіконференції
 17. wmua:Вікіконференція СЕЕ-2014
 18. meta:Wikimedia CEE Meeting 2018
 19. Вікіпедія:Вікізустрічі/13. Архів оригіналу за 7 листопада 2021. Процитовано 7 червня 2022.
 20. ред. № next
 21. Вікіпедія:Вікізустрічі/17
 22. Проєкт Статуту версії 9.03.2009. Архів оригіналу за 28 вересня 2015. Процитовано 7 червня 2022.
 23. Обговорення Вікіпедії:Вікімедіа Україна/Проєкт Статуту
У зовнішніх ресурсах
 1. go. rpr.org.ua (укр.). Архів оригіналу за 15 серпня 2018. Процитовано 15 серпня 2018.
 2. Візьміть участь у фотоконкурсі Вікіпедії. paralleli.if.ua. 06 Вересня 2013. Архів оригіналу за 14 квітня 2015. Процитовано 7 квітня 2015.
 3. Фото українських Карпат перемогло у міжнародному конкурсі Вікіпедії. unn.com.ua. 13 грудня 2014. Архів оригіналу за 13 квітня 2015. Процитовано 7 квітня 2015.
 4. Тема об'єктивного інформування українців щодо НАТО знову стає актуальною - директор Центру інформації та документації Альянсу. interfax.com.ua. 10 грудня 2014. Архів оригіналу за 14 квітня 2015. Процитовано 7 квітня 2015.
 5. Нагородили переможців конкурсу україномовних статей «Військова справа у Вікіпедії». tvi.ua. 3 березня 2015.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
 6. Освітня програма Вікіпедії: поширюй знання. studway.com.ua. 07.03.2015. Архів оригіналу за 12 квітня 2015. Процитовано 7 квітня 2015.
 7. Олена Шарговська (25 квітня 2014). Голос Лесі Українки можна послухати в інтернеті. gazeta.ua. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 7 квітня 2015.
 8. Северин Наливайко (14 травня 2013). У Києві зазвучить перший у світі вікі-концерт: "Світова класика українською". gazeta.ua. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 7 квітня 2015.
 9. Національна конференція: "Вікіконференція 2011". platfor.ma. Архів оригіналу за 12 квітня 2015. Процитовано 28 березня 2015.
 10. 28-29 квітня – Друга українська вікіконференція (Харків). maidanua.org. 23-04-2012. Архів оригіналу за 14 квітня 2015. Процитовано 28 березня 2015.
 11. У Києві розпочалася зустріч активістів руху Вікімедіа з Центральної та Східної Європи. hi-tech.ua. 19 грудня 2014. Архів оригіналу за 27 грудня 2014. Процитовано 7 квітня 2015.

Посилання[ред. | ред. код]