Вікіпедія:Запит на використання матеріалів, захищених авторським правом — Вікіпедія

Ця сторінка містить зразки запитів на використання, у межах проєкту Вікіпедія, матеріалів, захищених авторським правом.

Вікіпедія заздалегідь вдячна всім, хто має досвід подібних запитів і публікує на цій сторінці зразки звернень до авторів матеріалів.

Роз'яснення

[ред. код]

Запит на використання матеріалів, захищених авторським правом, обов'язково повинен містити роз'яснення правової сторони надання автором згоди на їхнє використання. Погоджуючись на публікацію свого матеріалу (тексту, зображень, тощо) у Вікіпедії, автор надає дозвіл на його вільне використання як Вікімедією (одним з проєктів якої є Вікіпедія), так і її користувачами. Таке вільне використання може мати також і комерційне підґрунтя, при цьому автор вже не матиме права на авторську винагороду чи будь-яку компенсацію. Безпосередньо Вікімедіа є неприбутковою організацією і всі гроші, які вона отримує, витрачаються на підтримку проєкту — найчастіше на купівлю обладнання для забезпечення ефективної та безперервної роботи її вебсайтів, а також, по можливості, на випуск друкованих версій енциклопедії, чи її копій на CD/DVD для шкіл та інших освітніх закладів. Але, що стосується користувачів Вікіпедії, то, на жаль, не всі вони переслідують такі ж благородні цілі.

Це означає, що існує ймовірність того, що авторська робота може з'явитися в друкованих чи оцифрованих версіях енциклопедії на прилавках крамниць. Вона може з'явитися також на інших спеціалізованих повнотекстових проєктах (у лекціях, конспектах, брошурах, тощо). Вона також може з'явитись (і найімовірніше з'явиться) на інших вебсайтах, які використовують матеріали з Вікіпедії. Авторські зображення можуть з'явитися на календарях, чашках, в колекціях зображень, тощо.

Тож, як свідчить статистика, біля половини авторів на запит щодо використання їхніх матеріалів відповідають відмовою, при цьому причини можуть бути різними: втрата контролю над змістом матеріалу, той факт, що хтось інший може заробляти гроші з результатів їхньої роботи, чи те, що Вікіпедія не може гарантувати дотримання своїми користувачами GFDL вимог щодо визнання авторських прав. Більшість людей дотримується тієї точки зору, що така відмова є абсолютно поміркованою, особливо з боку тих авторів, хто живе зі своєї творчості. Але, все ж таки, інша частина авторів з ентузіазмом надає свою згоду, з радістю погоджуючись зробити свій внесок до дійсно відкритого і захоплюючого своїми масштабами джерела знань, і усвідомлюючи що їхня робота буде використовуватись і розповсюджуватись.

Одним зі звернень, яке, зазвичай, допомагає схилити автора чи власника матеріалів до відповіді «так», є підкреслення того факту, що ліцензування невеликої кількості зображень для Вікіпедії НЕ означає ліцензування ВСІХ робіт цього автора на тих самих умовах. Навіть професійні фотографи можуть дати свою згоду на використання одного чудового знімка будівлі, льодовика чи відомої особистості, не шкодячи при цьому комерційному розповсюдженню всіх інших своїх робіт.

Зразки запитів

[ред. код]