Вікіпедія:Критерії добропорядного використання — Вікіпедія


Вступ[ред. код]

Основна мета політики Вікіпедії у сфері дотримання умов добропорядного користування — захистити ідею створення і розповсюдження вільного вмісту, який може використовувати хто завгодно і на будь-яких носіях. Звичайно, ця мета може бути досягнута повною забороною[1] застосування невільних [2] медіа-матеріалів (далі, медіа-файли), але, з іншого боку, це увійде до суперечності з іншим основним завданням — створенням якісної енциклопедії. Тому необхідно вирішити використання деякої кількості захищеного матеріалу там, де без нього не можна обійтися. Умовам (критеріям) такого обмеженого використання і присвячений цей документ.

Під медіа-файлами розуміються будь-які нетекстові матеріали: як статичні ілюстрації (растрові або векторні), так і динамічні — відеофрагменти, аудіофайли.

Медіа-файли, використання яких неможливе під жодною з вільних ліцензій, повинні відповідати певним умовам. Ці умови ґрунтуються на базових складових самого поняття «Добропорядне користування», а також враховують цілі створення вільної енциклопедії і бажання уникнути небажаних правових наслідків.

Умови[ред. код]

Таким чином, для використання будь-якого невільного медіа-файлу повинні виконуватися всі нижче наведені умови.

 1. Немає вільної заміни. Невільний медіа-файл може використовуватися тільки в тому випадку, якщо вільна, відповідна умовам енциклопедичності, заміна (альтернатива) для нього не існує або не може з'явитися в найближчому майбутньому (наприклад, обкладинка книги, яка не стане вільною протягом місяця)[3]. Якщо невільний матеріал якимось чином може бути перетворений у вільний, це повинно бути зроблено замість застосування концепції добропорядного використання. Невільний матеріал завжди повинен замінюватися вільнішим, якщо такий стає доступним і має прийнятну якість, тобто якість, достатню для досягнення енциклопедичної мети. Для швидкої перевірки необхідно запитати себе: «Чи можливо замінити цей матеріал на іншій, що дає той же ефект?» — Якщо відповідь буде «Так», то використання медіа-файлу не відповідає умові сумлінності, і завантажувати його не можна.
 2. Увага до комерційної цінності. Використання невільного матеріалу не повинне зменшувати комерційну цінність початкового твору, або замінювати його придбання.
 3. (а) Мінімальне використання. Кількість невільних медіа-файлів в одній статті повинна бути мінімальною. Якщо для її ілюстрації необхідний тільки один невільний медіа-файл, їх не повинно бути більше.
  (б) Роздільність/якість відтворення. Роздільність/якість повинні бути мінімальними з можливих для виконання ролі ілюстрації.
 4. Верифікованість. Матеріал повинен бути опублікований де-небудь раніше.
 5. Енциклопедичність. Матеріал повинен бути енциклопедичним і відповідати іншим вимогам Вікіпедії до матеріалів.
 6. Вимоги до файлу. Медіа-файл повинен відповідати критеріям специфічним для даного медіа-файлу.
 7. Застосованість. Матеріал повинен використовуватися хоч би в одній статті. Зображення може ілюструвати декілька статей, за наявності окремого обґрунтування для кожного використання.
 8. Значущість. Матеріал повинен відповідати критерію значущості для відповідної статті — наприклад, ідентифікувати її основний об'єкт, або специфічно ілюструвати важливі її пункти або розділи, і не повинен застосовуватися в декоративних цілях. Використання невільних матеріалів у списках, галереях зображень, елементах інтерфейсу зазвичай розцінюється як декоративне.
 9. Обмежене розміщення. Невільні матеріали можуть використовуватися тільки в основному просторі назв. Вони не можуть використовуватися в будь-яких шаблонах або на сторінках користувачів. Допускається використання посилань на невільні медіа-файли зі сторінок обговорень (без включення самого зображення!).
 10. Повнота опису. Опис невільного медіа-файлу повинен містити:
  • (а) Коректне посилання на джерело і позначення власника авторських прав (якщо вони відрізняються).
  • (б) Відповідний шаблон-ліцензію групи «Добропорядне використання», такий, що уточнює вжитий критерій.
  • (в) Для кожної статті, що використовує невільний медіа-файл, на сторінці опису файлу має бути обґрунтування на підтвердження заявленого критерію сумлінності. Таке обґрунтування має мати очевидну форму, вказувати на статтю, в якій використовується файл, і пояснювати, чому не можуть бути знайдені (створені) вільні альтернативи. Якщо використаний шаблон ліцензії містить обґрунтування сумлінності за окремими пунктами даних умов, в загальному обґрунтуванні вони можуть не вказуватися, але тільки для тих статей, де дане обґрунтування з шаблону застосовано, або обумовлено в ньому прямо.

Доповнення до правил[ред. код]

До цих правил можуть розроблятися додаткові тематичні уточнення, що роз'яснюють застосування вище викладених пунктів до конкретних випадків. Такі уточнення повинні прийматися спільнотою нарівні з іншими правилами проєкту, проте, у разі повної або часткової їх суперечності даному документу, повинні застосовуватися його умови (у рамках пунктів, що суперечать), а не умови тематичних уточнень.

Невідповідність зазначеним умовам[ред. код]

 1. Невільні медіа-файли, що не відповідають вказаним умовам, повинні вилучатися протягом 7 днів з моменту попередження користувача, який їх завантажив. Щоб уникнути вилучення, користувач, який завантажив медіа-файл, або будь-який інший користувач повинен надати переконливі докази відповідності всім 10 критеріям сумлінності. Для матеріалів, завантажених раніше 25 травня 2007 року, даний 7-денний період розширюється до 14 днів.
 2. Невільні медіа-файли, які не використовуються в жодній статті (порушують 7 пункт), повинні вилучатися протягом 7 днів з моменту встановлення {{subst:ofud}} відповідно до критерію швидкого вилучення.

Винятки з правил[ред. код]

Винятки з цих правил можуть бути зроблені тільки на основі індивідуального підходу і за консенсусом спільноти, що підтверджує відповідність таких дій основній меті, — створенню вільної енциклопедії (наприклад, це може бути категорія з невільними матеріалами, для яких потрібна допомога спільноти у пошуку заміни).

Див. також: Вікіпедія:Політики ліцензування (Правило доктрини виключення (ПДВ))

Шаблон[ред. код]

Шаблон {{обґрунтування добропорядного використання}} може допомогти в написанні обґрунтування, що містить все необхідне.

{{Обґрунтування добропорядного використання | Опис = | Джерело = | Частина = | Роздільність = | Мета = | Замінність = | Стаття = }} 

Параметр Інше необов'язковий і може не заповнюватися, якщо в тому немає необхідності.

Див. також[ред. код]

Примітки[ред. код]

 1. Слід звернути увагу, що в низці мовних розділів Вікіпедії використання невільних матеріалів повністю заборонене.
 2. Під «невільними» розуміються не лише матеріали, захищені законодавством про авторські права, але і матеріали, вільне розповсюдження яких на умовах вільних ліцензій неможливе і з інших підстав — як юридичного характеру (наприклад, в рамках музейного права, зважаючи на право громадянина на своє зображення або загальних положень цивільного права), так і технічного характеру (наприклад, неможливість отримання екземпляра матеріалу у вільному форматі і необтяженому захистом від копіювання).
 3. Невільні зображення можуть бути обґрунтованими для «(…) ілюстрування подій, що мають історичне значення, на включення захищених знаків, що ідентифікують, таких як логотипи, чи на доповнення (у дуже вузьких межах) статей про захищені твори сучасного мистецтва. ПДВ не повинна дозволяти розміщення матеріалів у випадках, коли ми можемо обґрунтовано очікувати завантаження кимось файлів, що слугують тій самій меті, але відповідають вільній ліцензії, як у випадку майже усіх портретів сучасних визначних людей» (див. Рішення Фонду «Вікімедіа» від 23 березня 2007 (англ.))