Користувач:Oleksiy.golubov — Вікіпедія

Голубов Олексій Андрійович
Народився 6 червня 1985(1985-06-06) (38 років)
Руські Тишки, Харківська область (за документами)
Громадянство Україна Україна
Alma mater Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна,
Гайдельберзький університет Рупрехта-Карла
Науковий ступінь доктор фізико-математичних наук
Сайт Персональна веб-сторінка

Я український астроном, викладач і вікіпедист. Працюю в Харківській обсерваторії, займаюсь дослідженням динаміки астероїдів і зоряної динаміки. Викладаю різні математичні, теорфізичні й астрономічні курси в Харківському університеті. У Вікіпедії переважно займаюсь статтями з астрономії. Керую ботом Oleksiy.golubov.bot.

Автобіографія[ред. | ред. код]

Мелітополь[ред. | ред. код]

Я народився в Запоріжжі. А в документах записали, що в Руських Тишках Харківської області — за місцем прописки батьків. Перші роки жив в Мелітополі, а потім повертався туди щоліта до дідуся й бабусі, — і саме Мелітополь став містом мого дитинства і моїх мрій. Працюючи в Харкові, Німеччині або Америці, я мріяв повернутись в Мелітополь і долучитись до розвитку освіти й науки в моєму рідному місті. А Гайдельберг і Боулдер, в яких я працював по багато років, стали не тільки ще двома рідними для мене містами, а ще й «ролевою моделлю», — частковим втіленням моїх мрій про майбутнє Мелітополя, доведенням здійсненності цих мрій.

Школа[ред. | ред. код]

Наукою мене зацікавив мій дідусь. Він був електриком на заводі «Автокольорлит», але багато всього знав і, не шкодуючи часу, все мені пояснював, разом зі мною ремонтував велосипед, збирав зварювальний апарат, будував дачний будиночок, працював в садку, давав мені водити машину, водив мене на екскурсії на «Автокольорлит» і «Азовсталь»…

З 4 років я мешкав у військовій частині на північній околиці Харкова, де служив мій тато. Вчився в Харківській середній школі № 62 (з 1 по 5 клас). В молодших класах мама й тато багато зі мною займались, і я гарно навчався. Відпрошуючись з роботи, батьки водили мене на гуртки: математичний, фізичний, літературний, в ізостудію… В 3 класі я прохворів всю зиму і, за порадою вчительки мого фізичного гуртка Ірини Тимофіївни, прочитав кілька науково-популярних книжок Перельмана. А на наступних літніх канікулах ми з бабусею прочитали всю наукову фантастику Олександра Бєляєва (по черзі, один одному вголос). Десь після цього жодних інших професій окрім науковця я для себе вже не розглядав. Олена Лазарівна Арінкіна на математичному гуртку «Еврика» навчила мене олімпіадній математиці і, перемігши на олімпіаді гуртка, я потрапив в 6 клас Фізико-математичного ліцею № 27.

Діставатись в 27 ліцей з нашої військової частини було важко. Тато спеціально ходив на вихідних в нічні чергування, щоб йому дозволяли щодня вранці запізнюватись на роботу, вивозячи мене в ліцей. Зате в ліцеї були чудові вчителі і захоплені наукою однокласники, які стали моїми друзями на все життя. Дуже багато часу я приділяв підготовці й участі в олімпіадах з різних предменів. Вигравав всеукраїнські олімпіади з фізики й математики і довго не міг обрати між цими двома науками. В 11 класі зробив остаточний вибір на користь фізики, бо математика все більше здавалась мені занадто абстрактною, а в фізиці завжди була величезна кількість задач, безпосередньо пов'язаних з реальністю. Особливо я любив турніри юних фізиків — командні змагання, найбільш схожі на справжні наукові дослідження. В 11 класі я навіть пройшов на Міжнародний турнір юних фізиків — і з тріском його програв.

Університет[ред. | ред. код]

Потім я навчався на кафедрі теоретичної ядерної фізики фізико-технічного факультету Харківського університету. Брав участь в університетських олімпіадах, був капітаном команди факультету на Всеукраїнському студентському турнірі фізиків. У вільний час слухав лекції на кафедрі астрономії. Писав дипломні роботи про дифузійні процеси в рідинах і кристалах. В 2008 закінчив університет і був розподілений на роботу в ХФТІ.

В тому ж 2008 році почав досліджувати YORP-ефект астероїдів з Юрієм Миколайовичем Круглим, чоловіком моєї ліцейської вчительки географії Ніни Яківни, з яким я ще в ліцейські роки їздив на спостереження на Чугуївську спостережну станцію Харківської обсерваторії.

Астрономія весь цей час залишалась моїм хобі. Але коли я почав обирати тему для аспірантури, то зрозумів, що знаю астрономію краще, ніж ядерну фізику, яку мав би знати за дипломом, або фізику твердого тіла, яку мав би знати за своїми службовими обов'язками.

За кордоном[ред. | ред. код]

Я подав документи в аспірантуру Гайдельберзького університету, і Андреас Юст запросив мене разом досліджувати зоряну динаміку у диску Чумацького шляху. В 2012 під його керівництвом я захистив дисертацію доктора філософії.

Сумуючи за Мелітополем і прокрастинуючи під час писання дисертації, я зацікавився Вікіпедією і написав там багато статей про мелітопольські вулиці, школи, пам'ятки, райони міста, навколишні села, видатних мелітопольців… У мене було таке відчуття, ніби я створюю у Вікіпедії свій власний світ, електронний відбиток Мелітополя.

В 2013 я поїхав працювати в Університет Колорадо у Боулдері з Деніелом Ширсом, з яким я колись познайомився на конференції в Румунії і був вражений тим, що він розуміє мої наукові результати краще, ніж я сам.

Знову в Харкові (більшу частину часу)[ред. | ред. код]

В 2014 я повернувся в Україну. Став багато викладати в Харківському університеті (перебрав штук 15 різних предметів). Одночасно досліджував астероїди у відділі фізики астероїдів і комет НДІ астрономії ХНУ.

Часто готую студентів і школярів до турнірів фізиків. Під моїм офіційним керівництвом (але з не дуже активною моєю фактичною допомогою) команда України двічі вигравала Міжнародний турнір фізиків. А команда харківської 62-ї школи за моєї активної неофіційної участі у подготовці двічі ставала призером Всеукраїнського турніру юних фізиків.

Читаю науково-популярні лекції, організовую літні й зимові школи, різні семінари й гуртки.

Частину часу продовжую проводити в Колорадському університеті і Гайдельберзькому університеті. Наприклад, люблю всі свої лекції в університеті поставити на один семестр, щоб в іншому семестрі поїхати працювати за кордон. В ідеалі — взявши з собою ще когось з харківських студентів.

Моїм головним науковим відкриттям залишається тангенціальний YORP-ефект. Також маю роботи про подвійні астероїди (передбачив для них нові типи станів рівноваги), ефект Ярковського (використовував його для оцінки густин астероїдів), криву обертання Галактики (отримав ще одне доведення того, що вона плоска, — цього разу за спостережними даними SDSS).

В 2021 році в Головній астрономічній обсерваторії захистив докторську дисертацію про динаміку астероїдів. Моїм науковим консультантом була Ірина Миколаївна Бельська.

З 2020 року разом з колегами з НДІ астрономії ХНУ брав участь у масштабному проєкті НФДУ з пошуку металевих астероїдів в Сонячній системі — я був головним теоретиком у великій мультидисциплінарній команді. На жаль, ця робота була перервана російським військовим вторгненням.

Зараз продовжую займатись наукою, викладанням в ХНУ (в онлайні), Вікіпедією. В україномовному розділі Вікіпедії мрію побудувати всеосяжне висвітлення астрономічної тематики, обійшовши англовікі за глибиною і повнотою.

Юзербокси[ред. | ред. код]

Робота у Вікіпедії[ред. | ред. код]

Адміністратор — не володар, адміністратор — слуга народу :) Цей користувач є адміністратором української Вікіпедії (перевірити)
11,8
років
Цей користувач в українській Вікіпедії вже 4324 дні
 0,108 %  Цей користувач створив 1416 з 1 312 555 статей в українській Вікіпедії
П: Цей користувач є учасником проєкту «Астрономія»
Цей користувач є учасником проєкту «Мелітополь»
Нові статусні статті з астрономії 2024
Добрі статті
5 з 50
Вибрані статті 0 з 10
Вибрані списки 0 з 10
Кількість переглядів
13k з 1M
Позначення: — NUARR, — решта світу

Мови[ред. | ред. код]

uk Українська мова для цього користувача є рідною.
ru Этот участник знает русский язык, но разговаривает на нём неохотно.
en-4 This user is able to contribute in English at a near-native level.
de-3 Dieser Benutzer hat sehr gute Deutschkenntnisse.
pl-2 Ten użytkownik posługuje się językiem polskim na poziomie średnio zaawansowanym.
fr-2 Cette personne peut contribuer avec un niveau moyen en français.
es-1 Esta persona tiene un conocimiento básico del español.

Особисте[ред. | ред. код]

Цей користувачнауковець
ScD Цей користувач має науковий ступінь доктора наук
Герб Мелітополя
Герб Мелітополя
Цей користувач із Мелітополя
Герб Харкова
Герб Харкова
Цей користувач із Харкова
Змагання з кількості статей між Українською та найближчими Вікіпедіями
Треба ще багато працювати!!!
Треба ще багато працювати!!!
 Польська Вікіпедія 1 605 360 
 Китайська Вікіпедія 1 406 565 
 Японська Вікіпедія 1 405 695 
  Ми на 14-му місці! 1 312 555 статей
  В'єтнамська Вікіпедія 1 291 376
  Варайська Вікіпедія 1 266 409
До Японської Вікіпедії залишилося 93140 статей, а до Китайської Вікіпедії94010 статей. Детальніше про відстані тут і тут!

Добрі і вибрані статті[ред. | ред. код]

4 Веста
Наднові типу Iax
Діаграма Герцшпрунга — Рассела
Бліда блакитна цятка
Про обертання небесних сфер
Болід 13 жовтня 1990 року
Екліптика
Чарльз Крічфілд

Посилання про мене[ред. | ред. код]

Цікаві вікіпедійні посилання[ред. | ред. код]