Історичний факультет Житомирського державного університету імені Івана Франка — Вікіпедія

Історичний факультет

Герб історичного факультету

Скорочена назва
Історичний факультет ЖДУ імені Івана Франка
Основні дані
Засновано 2001
Девіз Sapere aude (укр. «зважся бути мудрим»)
Заклад ЖДУ ім. Івана Франка
Декан Жуковський Олександр Іванович
Кількість кафедр 4
Сфера діяльності Історія
Контакти
Адреса 10008, Україна, Житомир, вул. Велика Бердичівська, 40
Вебсторінка zu.edu.ua/istfak

Історичний факультет — структурний підрозділ Житомирського державного університету імені Івана Франка. Заснований у липні 2001 року.

Історія[ред. | ред. код]

До 2001 року[ред. | ред. код]

Хоча факультет утворено лише у 2001 році, проте подібні підрозділи існували у структурі інституту ще з часу заснування. У 1919 році серед п'яти підрозділів новоствореного Волинського педагогічного інституту функціонував словесно-історичний факультет, який готував учителів історії для неповних середніх шкіл. Педагогічний інститут неодноразово реорганізовувався, разом з ним змінювався і факультет. 1935 року його перейменовано в гуманітарний, а в 1938 році розділено на мовно-літературний та історичний. До 1952 року історичний факультет функціонував як окремий підрозділ поки його знову не було об'єднано з мовно-літературним в єдиний філологічно-історичний факультет. У 1956 році історичний підрозділ переведено до Луцького педагогічного інституту, майже на півстоліття в Житомирі припинилася підготовка учителів історії. Єдиним підрозділом історичного напряму в інституті залишалася кафедра марксизму-ленінізму, яка в майбутньому як кафедра історії і політології стала фундаментом для відновлення історичного факультету.

Сучасний факультет[ред. | ред. код]

У червні 2001 року кафедра історії і політології була поділена на кафедри історії України та всесвітньої історії, які згодом увійшли до складу нового факультету. Історичний факультет почав роботу в липні. У серпні 2003 року засновано кафедру філософії. До її складу входить чинний ректор університету професор Петро Саух. 30 червня 2011 року створено кафедру спеціальних історичних дисциплін та правознавства.

Декани факультету[ред. | ред. код]

З часу створення на історичному змінилося чотири декани. Двічі факультет очолював доцент Петро Натикач.

Список деканів історичного факультету[ред. | ред. код]

Герб[ред. | ред. код]

Опис герба на офіційному сайті університету[1]:

Гербовий щит французького зразка пересічений, скошений зліва. У правому блакитному (лазурному) полі зображення сувою та пера. У лівому зеленому (смарагдовому) полі зображено посудину трипільської культури й античну амфору. Фігури на обох полях символізують єдність писемних та матеріальних джерел, необхідних для отримання історичних знань. У верхній частині герба історичного факультету по центру герб Житомирського державного університету імені Івана Франка та книга як символ збереження знань, у тому числі історичних. Як щитоутримувачі з обох боків щита розміщені колони з капітелями іонічного ордеру. По контуру герб обвитий блакитною девізною стрічкою, на витках якої по нижньому контуру напис – SAPERE AUDE – зважся бути мудрим, або зважся знати (Горацій). У цілому у змісті герба відображено, що діяльність викладачів та студентів історичного факультету сприяє збільшенню історичних знань через вивчення писемних та матеріальних джерел та передачі цих знань у вигляді наукових праць.

Структура[ред. | ред. код]

Кафедри[ред. | ред. код]

Наразі на факультеті функціонує 4 кафедри:

  • Кафедра всесвітньої історії
  • Кафедра історії України
  • Кафедра спеціальних історичних дисциплін та правознавства
  • Кафедра філософії

Юридична клініка[ред. | ред. код]

6 грудня 2005 року на базі факультету створено юридичну клініку[2], де студенти отримують практичні навички, надаючи безкоштовну правову допомогу населенню.

Археологічний музей[ред. | ред. код]

У 2012 році на факультеті створено археологічний музей[3]. Основою фондів стала колекція археолога Іона Винокура та знахідки, зібрані викладачами і студентами факультету. У музеї експонуються артефакти культури кулястих амфор, трипільської та середньодніпровської культур. В експозиції широко висвітлена матеріальна культура Київської Русі.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Опис герба. Архів оригіналу за 24 березня 2016. Процитовано 14 травня 2016.
  2. Юридична клініка. Архів оригіналу за 12 червня 2016. Процитовано 14 травня 2016.
  3. Археологічний музей. Архів оригіналу за 9 квітня 2016. Процитовано 14 травня 2016.