Вікіпедія:Збирання голосів — Вікіпедія

Загалом, сповіщати інших редакторів про те, що тривають якісь обговорення чи голосування — абсолютно прийнятно, за умови, що ці сповіщення робляться з метою підвищити якість обговорення/голосування шляхом розширення участі дописувачів Вікіпедії, що допомогло б досягти повнішого консенсусу.

Збирання голосів, також відоме як канвасинг — це надсилання повідомлень з метою особливого впливу на результат обговорення, і така діяльність вважається неприйнятною. Збирання голосів порушує звичний процес консенсусного прийняття рішень, а тому загалом розцінюється як різновид деструктивної поведінки.

Доречні сповіщення

[ред. код]

Редактори, які хочуть залучити ширше коло обізнаних, але незаангажованих редакторів до певного обговорення, можуть розміщати відповідні повідомлення-запрошення на таких сторінках:

 • Сторінки обговорення вікіпроєктів чи інші подібні осередки співпраці редакторів, яких може зацікавити конкретна тема, обговорення якої триває.
 • Місця централізованого обговорення (такі як різні розділи Кнайпи) чи інші релевантні сторінки, призначені для дискусій із залученням значної частини спільноти, такі як обговорення правила чи настанови.
 • Сторінка(и) обговорення однієї чи декількох статей, безпосередньо пов'язаних із обговорюваною темою.
 • Сторінки обговорення користувачів, згаданих у відповідній дискусії (особливо якщо дискусія стосується скарг на поведінку таких користувачів).
 • Сторінки обговорення зацікавлених користувачів. Наприклад, на цій підставі можна сповіщати:
  • редакторів, які мають значний внесок у тематику чи статтю, навколо якої виникла суперечка;
  • редакторів, які брали участь у попередніх обговореннях на цю ж тему (чи тісно пов'язані з нею теми);
  • редакторів, про яких відомо, що вони є експертами з відповідної тематики;
  • редакторів, які просили тримати їх у курсі таких речей.

Цільову аудиторію таких сповіщень не можна обирати на підставі поглядів, яких вона дотримується. Наприклад, якщо сповіщення про номінацію на вилучення статті надсилаються редакторам, які раніше підтримували її вилучення, то ідентичні сповіщення слід надіслати й тим, хто підтримував її залишення. Не надсилайте сповіщення надто великій кількості користувачів, і не надсилайте їх користувачам, які висловили небажання такі сповіщення отримувати.

Сповіщення мають бути ввічливими, сформульованими нейтрально і з нейтральною назвою, а також чітко й лаконічно вказувати, про що саме йдеться, не вдаючись у подробиці: отримувачі, якщо забажають дізнатися більше, завжди можуть клацнути посилання й перейти до відповідного обговорення. Не використовуйте ботів для надсилання таких сповіщень на численні сторінки.

Примітка: якщо ви сповіщаєте інших користувачів про наявність певної дискусії, особливо якщо таке сповіщення надсилаєте комусь конкретно (наприклад, на сторінки обговорення користувачів, а не кудись у Кнайпу), то гарною практикою в таких випадках є повідомляти про це чинних учасників дискусії.

Недоречні сповіщення

[ред. код]
  Масштаби   Повідомлення   Аудиторія   Прозорість
Доречні сповіщення Обмежена розсилка ТА Нейтральні ТА Для осіб із різними поглядами ТА Неприховані
Недоречні сповіщення Масова розсилка АБО Упереджені АБО Для однодумців АБО Приховані
Термін Надмірний кроспостинг («спам»)   Агітація   Накопичування голосів   Приховане збирання голосів

Недоречні сповіщення загалом вважаються деструктивними. Складовою збирання голосів зазвичай є розсилання повідомлень. Однак бувають і інші способи спонукати користувачів до підтримки бажаної точки зору. До таких способів належить, зокрема, нестандартний підпис, за допомогою якого користувачі можуть додавати якесь агітаційне повідомлення до кожного свого підписаного коментаря.

Вказані нижче типи поведінки розцінюються як ознаки недоречних сповіщень (і можуть трактуватися як деструктивні):

 • Спам: надсилання надмірної кількості повідомлень окремим користувачам, або тим, хто не має помітного стосунку до обговорюваної теми.
 • Агітація: публікація ненейтрально сформульованих сповіщень про те, що триває якесь обговорення.
 • Накопичування голосів: надсилання повідомлень користувачам, вибраним на основі того, яких поглядів вони дотримуються (про що іноді можна дізнатися через юзербокси, категоризацію користувачів, чи якісь їхні коментарі). Іноді сповіщення може надсилатися цілій групі користувачів одразу (наприклад, на сторінці обговорення якогось конкретного вікіпроєкту) — це теж може трактуватися як різновид збирання голосів, якщо при цьому вибирається група з цілком конкретними, сформованими поглядами на певне питання, а саме́ сповіщення робиться з надією на досягнення кількісної переваги в суперечці.
 • Приховане збирання голосів: звернення до користувачів за межами вікі (наприклад, через електронну пошту чи приватні повідомлення в соцмережі) з метою переконати їх взяти участь у певній дискусії. Виняток можливий лише для тих випадків, коли є вагомі причини для невикористання з цією метою сторінок обговорення у вікі.
 • Агітація на підтримку певної точки зору, здійснена іншим способом, аніж надсилання повідомлень безпосередньо, наприклад — через використання нестандартного підпису із включеною в нього агітацією, пов'язаною з темою обговорення, яке саме триває.

Нижче наведено короткі пояснення найбільш поширених різновидів недоречних сповіщень:

Спам і надмірний крос-постинг

[ред. код]

Нерозсудливе розсилання оголошень редакторам може бути деструктивним із різних причин. Якщо редактори не мають стосунку до певної теми та/або їх вона не цікавить, то такі сповіщення будуть для них лише чимось на кшталт «спаму» та справлятимуть негативний вплив на їх досвід у проєкті. Що важливіше, залучення надто великої кількості редакторів до розв'язання конфлікту нерідко може зробити таке вирішення неможливим. Не забувайте, що мета таких сповіщень — покращити процес розв'язання конфлікту, а не підірвати його.

Додавання у свій підпис посилань на обговорення (наприклад, обговорення номінацій на добрі чи вибрані статті) теж є деструктивним спамом і може розцінюватися як різновид збирання голосів.

Агітація

[ред. код]

Агітація — це спроба за допомогою тону чи формулювання схилити отримувачів відповідного повідомлення до підтримки бажаної точки зору. І хоча така практика може бути прийнятною в рамках якоїсь конкретної, окремої дискусії, збирання голосів із використанням таких повідомлень є неприйнятним.

Накопичування голосів

[ред. код]

Накопичування голосів — це спроба схилити консенсус на потрібний бік шляхом вибіркового сповіщення редакторів, які, ймовірно (чи достеменно), мають потрібну попередньо сформовану точку зору або думку (про що іноді можна дізнатися, окрім усього іншого, зі сторінок користувачів — наприклад, із юзербоксів чи категоризації користувачів), тим самим спонукаючи їх до участі в дискусії.

У випадку повторного розгляду якогось старого обговорення, яке було закрите через «відсутність консенсусу», недоречним є надсилати диспропорційну кількість сповіщень із розрахунком у першу чергу на тих, хто в старому обговоренні підтримував якусь конкретну (бажану для відправника) точку зору.

Натомість надсилання доречних сповіщень користувачам (на їхні сторінки обговорення, чи через {{ping}}) з метою проінформувати про нове обговорення всіх користувачів з усіх «сторін» старого диспуту (наприклад, усіх, хто раніше обговорював вилучення відповідної сторінки, чи брав участь в обговоренні якоїсь тематики), може бути доречним за певних обставин.

Приховане збирання голосів

[ред. код]

Використання електронної пошти чи інших позавікіпедійних каналів зв'язку для сповіщення редакторів про якесь обговорення чи голосування, є дуже небажаним, якщо тільки немає якоїсь вагомої причини для того, щоб утриматись від надсилання аналогічних сповіщень на сторінки обговорення у Вікіпедії. Залежно від обставин, сповіщення якоїсь умовної групи редакторів про обговорення чи голосування за допомогою електронної пошти, може сприйматися більш негативно, аніж коли б те саме повідомлення розіслали на сторінки обговорення тієї ж групи користувачів у вікі.

Як реагувати на збирання голосів

[ред. код]

Найбільш ефективною реакцією на очевидно деструктивне збирання голосів, є ввічливе прохання припинити надсилання агітаційних сповіщень, висловлене користувачам, які вдаються до такої діяльності. Для цього можна скористатися шаблоном {{subst:Uw-canvass}}, який слід розміщувати на сторінках обговорення користувачів. Якщо ж вони ігнорують таке прохання, то можна подати запит до адміністраторів, результатом якого може стати блокування таких користувачів за збирання голосів. Користувачі, які раніше вже вдавалися до деструктивного збирання голосів, і яких вже просили це припинити, можуть, у разі необхідності, отримати блокування без попередження.

Інші форми неналежного пошуку консенсусу

[ред. код]

Про інші типи дій, які підривають нормальний процес пошуку консенсусу, див. правило про консенсус. Окрім збирання голосів, до таких дій належать також пошук прихильного середовища (піднімання однієї й тієї ж проблеми на різних сторінках обговорення, аж доки не вдасться отримати бажаний результат), використання сокпапетів чи мітпапетів (приведення в обговорення власних альтернативних облікових записів, чи реальних друзів або знайомих для створення ілюзії підтримки бажаної точки зору), а також тенденційні редагування.

Шаблони

[ред. код]

Див. також

[ред. код]