Вікіпедія:Ляльковий театр — Вікіпедія
Ця сторінка є офіційним правилом української Вікіпедії. Її зміст узгоджено дописувачами й ухвалено як стандарт, якого мають дотримуватись усі користувачі. Увага: перш ніж редагувати цю сторінку, будь ласка, переконайтесь, що ваші зміни відображають консенсус. Якщо ви не певні щодо ваших дій, обговоріть їх заздалегідь на сторінці обговорення. |
Загалом очікується, що дописувачі Вікіпедії використовують один (краще зареєстрований) обліковий запис. Використання одного облікового запису підтримує неперервність редагувань, підвищує відповідальність та збільшує довіру спільноти, що допомагає будувати довготривалу стабільність у енциклопедії. Хоча існують певні поважні причини підтримувати числені облікові записи у Вікіпедії, загалом такі облікові записи вводять в оману інших дописувачів, спотворюють обговорення та голосування, допомагають обійти накладені санкції, або якимсь іншим чином порушують стандарти функціонування спільноти. Така поведінка називається лялькарством (англ. Sock puppetry) і заборонена.
Лялька (клон, віртуал, маріонетка, сокпапет, мульт, фейк) — це обліковий запис, додатково зареєстрований одним із наявних дописувачів Вікіпедії. Таких учасників називають «лялькарями» чи «ляльководами». Використання ляльок вкрай небажане з багатьох причин.
Лялькарство може мати кілька різних форм:
- створення нового облікового запису, щоб уникнути впізнання
- вихід з системи і перехід на редагування від IP-адреси
- реанімація старих закинутих облікових записів, щоб виглядати іншим дописувачем
- залучення друзів та знайомих до створення облікових записів з метою підтримати якусь сторону дискусії. Такі облікові записи називаються «тушками» (англ. meatpuppetry, буквально — м'ясні ляльки)
Некоректне, тобто таке, мотивом якого є один з вищенаведених пунктів, використання кількох облікових записів розглядається спільнотою як серйозне порушення довіри. Це здебільшого призводить до блокування всіх неприродних облікових записів, блокування користувача, який стоїть за цими обліковими записами, і розкриття перед громадою проєкту всіх цих облікових записів, використаних у Вікіпедії та її братніх проєктах.
Дописувачам, які бажають використовувати більше одного облікового запису з деяких поважних причин, бажано розмістити посилання між відповідними сторінками з поясненням призначення кожного облікового запису, за бажання можуть також створити перенаправлення між такими сторінками і обговореннями. Дописувачі, які не створили таке повідомлення, або ті, хто використовує водночас і анонімні редагування з IP-адреси, мають бути уважними і уникати перетину редагувань однієї сторінки чи її окремого підрозділу, бо навіть ненавмисне використання різних облікових записів може бути тлумачено як ляльковарство і подальше пояснення ненавмисним збігом може не бути прийнято як вибачення.
Неприпустимі випадки використання кількох облікових записів
Дописувачі не повинні використовувати альтернативні облікові записи для омани, обману, порушення чи підриву згоди. Зокрема, це включає такі випадки (але не обмежується ними):
- Створення ілюзії підтримки: альтернативні облікові записи не можуть бути використані, щоб справити враження більшої підтримки, ніж існує насправді.
- Редагування простору проєкту: нерозкриті альтернативні облікові записи не мають редагувати правила, довідку та відповідні сторінки обговорень; не можуть коментувати арбітражний розгляд; не можуть голосувати з адміністративних питань, питань вилучення або у виборах.
- Обхід санкцій: санкції накладаються на осіб, а не на облікові записи. Такі правила, як заборона трьох відкотів стосується кожної особи. Використання іншого облікового запису для порушення правила спричиняє штрафні санкції, які стосуватимуться Вашого основного облікового запису, а у випадку обходу санкцій, заборони або блокування відлік строку санкції розпочинається заново.
- Редагування однієї сторінки (чи обговорення) з різних облікових записів: Дописувачі не можуть використовувати більше одного облікового запису для редагування однієї сторінки чи обговорення у спосіб, коли складається враження, що це зроблено різними людьми. Але не заборонено редагування однієї сторінки із законних альтернативних облікових записів, для яких це чітко вказано (наприклад, редагування одної сторінки з Вашого основного і публічного комп'ютерів, або редагування сторінки вами і Вашим ботом).
- Уникання вивчення: Використання альтернативних облікових записів, щодо яких прямо не вказано зв'язок, розриває історію Ваших редагувань. Це означає, що інші дописувачі не можуть визначити Ваш внесок. Оскільки, за певних обставин, вивчення внеску дозволено, такі альтернативні облікові записи порушують право інших дописувачів, які мають законний інтерес до огляду Вашого внеску. (Неправильний або прихований чистий старт, з метою перейти на чистий обліковий запис, теж можуть розглядатися як порушення цього правила).
- «Добра рука» та «погана рука»: Тримати один обліковий запис «чистим» для конструктивної роботи, тоді як інший — залученим у порушення і шкоду.
- «Солом'яний супротивник»: лялька створює видимість думки, протилежної позиції ляльковода. Такі ляльки в обговореннях наводять малозначущі аргументи, які легко спростовуються основним учасником, або ж вдаються до образ. Таким чином позиція основного учасника в суперечці посилюється. Такі ляльки часто показують себе неосвіченими або непоінформованими, а також можуть поводити себе фанатично. Як наслідок, суперечка часто заходить у глухий кут або перетворюється на цирк, зменшуючи зацікавленість інших учасників взяти участь у обговоренні, таким чином відкидаючи можливість ґрунтовної дискусії із наведенням серйозних аргументів кожної зі сторін. Виявлення таких ляльок складніше, ніж звичайних, бо зустрічаються люди, які справді так поводять себе в суперечках (з тією ж метою).
- Представлення нейтральним коментатором: використання альтернативного облікового запису в обговоренні іншого облікового запису тієї ж особи.
- Голосування більше одного разу.
- Нечесне патрулювання: створення нової сторінки під одним обліковим записом, а потім позначка її як перевіреної з іншого запису.
- Редагування після виходу із системи (log out) з метою сховатися: Анонімні правки з IP-адреси можуть розглядатися як редагування з різних облікових записів, якщо вони мають деструктивний характер або порушують правила. Якщо Ви вийшли із системи помилково і зробили внесок, Ви можете зв'язатися з адміністратором або іншими дописувачами, аби уникнути непорозуміння.
- Колективні (спільні) облікові записи: Оскільки обліковий запис представляє Ваші редагування, «колективні облікові записи» — тобто облікові записи, з яких редагування роблять багато людей — заборонено і вони блокуються. Винятки із цього правила — обліковий запис не для редагування, а для створення списку поштової розсилки, облікові записи, схвалені Wikimedia Foundation, та підтверджені боти з кількома керманичами.
Посадові вимоги
- Невідкрита участь у виборах: Ви не можете претендувати на громадські посади у Вікіпедії без того, щоб розкрити Ваші попередні облікові записи. Спільнота покладає довіру на особу, а не на обліковий запис. Якщо Ви висуваєтеся на адміністративну посаду, Ви маєте розкрити попередні редагування під іншим ім'ям (якщо обліковий запис вимагає приватності, його слід повідомити Арбітражному комітетові). Без такого кроку Ви ризикуєте, що Вас можуть позбавити покладених на Вас повноважень.
- Адміністратори з кількома обліковими записами: Дописувачі не можуть мати більше одного адміністративного облікового запису, за винятком ботів з адміністративними повноваженнями. Якщо адміністратор іде з Вікіпедії, а потім повертається під новим ім'ям і номінується на адміністратора, він (вона) має скласти повноваження зі старих облікових записів. Посадовці Wikimedia Foundation можуть мати більше одного адміністративного облікового запису для своєї роботи, але вони мають повідомити, хто є хто.
Виправдане, припустиме використання кількох облікових записів
Альтернативні облікові записи можуть використовуватися правомірно. Наприклад, давній дописувач, зареєстрований під реальним іменем, може використати псевдонім, щоб приховати свій внесок до окремої теми, якщо не хоче, щоб його ім'я асоціювалося з нею. Або досвідчений дописувач може створити новий обліковий запис, щоб перевірити, як спільнота поводиться з новачком. Якщо Ви використовуєте альтернативний обліковий запис, Ви маєте переконатися, що не порушуєте правила. Підстави використання включають:
- Безпека: Оскільки на загальнодоступних (публічних) комп'ютерах можуть бути встановлені трояни, які крадуть паролі, дописувач може зареєструвати альтернативний обліковий запис, щоб запобігти можливому зломові основного облікового запису. Такі альтернативні облікові записи мають бути гласно пов'язані з основним обліковим записом, або ж мати простий і чіткий ідентифікатор, котрий вказує на такий зв'язок. Наприклад, Користувач:Микола Коваленко може зареєструвати обліковий запис Користувач:Микола Коваленко (додатковий), і перенаправити його на Користувач:Микола Коваленко.
- Приватність: Особа, редагуючи статтю з дуже дискусійним вмістом стосовно її родини, соціального чи фахового кола та чия ідентичність у Вікіпедії відома всередині цього кола або відстежується її ідентичність у реальному світі, може використовувати альтернативний обліковий запис, аби уникнути наслідків своїх редагувань (чи інших дій у Вікіпедії) у реальному житті.
- Технічна підтримка (англ. Maintenance): Дописувач може використовувати альтернативний обліковий запис для виконання завдань технічної підтримки. Другий обліковий запис має бути чітко пов'язано з основним обліковим записом.
- Боти: Важливий спеціальний випадок підтримки включає ботів, тобто програм для автоматичного або напівавтоматичного редагування. Дописувачам, які використовують ботів, рекомендовано використовувати окремі облікові записи, і бажано позначити їх як ботів, щоб зроблені таким чином редагування відфільтровувалися в історії редагувань. Дивіться Вікіпедія:Боти
- Втрачений пароль: Якщо Ви забули пароль облікового запису, або знаєте (чи підозрюєте), що хтось інший дізнався Ваш пароль, цілком природним бажанням стане зареєструвати новий обліковий запис з «чистим» паролем. У такому випадку Ви маєте повідомити на сторінках кожного такого облікового запису, що вони є Вашими альтернативними обліковими записами, і можете попрохати адміністраторів про блокування Ваших попередніх облікових записів. Також Ви можете звернутися до en:WP:Committed identity, щоб у деяких рідкісних випадках владнати проблеми, які виникли потім.
- Чистий старт з новим ім'ям: Якщо Ви вирішили почати життя у Вікіпедії «з чистого аркуша», Ви припиняєте використання старого облікового запису(-ів) і створюєте новий. Такий чистий обліковий запис не повинен повертатися до старих тем, способів редагування або поведінки, які раніше було визнано проблематичними, і не вчиняти дій, що можуть розглядатися як уникнення вивчення внеску. Чистий старт дозволено лише тоді, коли Ви не маєте чинного блокування, заборон і санкцій, вжитих до попереднього облікового запису. Припинення старого облікового запису означає, що Ви не використовуватиме його знову: на старій сторінці користувача має бути зазначено, що він неактивний, наприклад шаблоном {{retired}}, щоб уникнути перемикання між обліковими записами для лялькового театру. Наполегливо рекомендовано попередити Арбітражний комітет (за Вашого бажання — із найсуворішими вимогами конфіденційності) про існуючі чи колишні облікові записи перед номінуванням на адміністративні та функціонерські посади. Якщо Ви цього не зробите, це цілком може розглядатися як обман.
- Гумористичні персонажі: Спільнота толерантна до гумористичних альтернативних облікових записів, але гумор, що буде ними продукуватися, не повинен мати нічого спільного з порушенням правил Вікіпедії.
Повідомлення про альтернативні облікові записи
Цей розділ статті ще не написано. |
Поводження з підозрою на використання ляльок
Цей розділ статті ще не написано. |