Космічний телескоп Ненсі Грейс Роман — Вікіпедія

Візуалізація (модель) телескопа WFIRST

Космічний телескоп Ненсі Грейс Роман (англ. Nancy Grace Roman Space Telescope) — космічна обсерваторія, обрана Національною дослідницькою радою комітету, як пріоритет на найближче десятиліття в галузі астрономії. Раніше мав назву Пошуковий ширококутний Інфрачервоний Телескоп (англ. The Wide Field Infrared Survey Telescope, WFIRST).

Назва[ред. | ред. код]

Раніше космічний апарат називався Wide Field InfraRed Survey Telescope (WFIRST), але тепер він називається на честь американського астронома, однієї з перших жінок-керівників у NASA Ненсі Грейс Роман, яка зробила величезний внесок у вивчення космосу для NASA та всього людства.

Загальний опис[ред. | ред. код]

Нова космічна обсерваторія з 10 дзеркал буде створена на основі телескопа діаметром 7,9 футів (2,4 м) IOA (Imaging Optical Assembly), який Національне управління військово-космічної розвідки США передало в користування NASA. WFIRST буде володіти в 100 разів більшим широким оглядом у порівнянні з телескопом Габбл (англ. Hubble). Іншою його важливою перевагою стане наявність коронографа, завдяки якому яскраве світло зірок не буде заважати спостереженню за планетами, що обертаються навколо них. Головною метою апарату, який буде запущений у середині 2020-х, буде вивчення темної енергії, однак паралельно він зможе відкрити мільйони нових галактик і допомогти вченим вивчити атмосфери екзопланет[1]. Апарат буде перебувати у другій точці Лагранжа у системі Сонце-Земля[2].

Підготовка до запуску[ред. | ред. код]

Запуск телескопа планується здійснити у травні 2027 року, після чого він приєднається до космічного телескопа «Евклід» (англ. Euclid) місії ESA (Європейського космічного агентства) за участю NASA, щоб разом досліджувати загадку «темної енергії» способами, які ніколи раніше не були можливими[3].

17 квітня 2024 року, за повідомленням NASA, інженери компанії L3Harris Technologies провели перші оптичні випробування дзеркал космічного телескопа Ненсі Грейс Роман (Nancy Grace Roman Space Telescope). Спочатку кожне із дзеркал телескопа пройшло індивідуальні випробування, а потім їх усі оцінили разом. Перевірка показала, що дзеркала спрямовують світло на наукові інструменти з високою точністю[4][5].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. WFIRST Wide-Field Infrared Telescope Home Page, http://wfirst.gsfc.nasa.gov/about/ [Архівовано 11 жовтня 2015 у Wayback Machine.]
  2. NASA продовжить створення ширококутного телескопа, який змінить Hubble // УНІАН. — 19.02.2016. Архів оригіналу за 20 лютого 2016. Процитовано 20 лютого 2016.
  3. NASA Roman та ESA Euclid об’єднаються для дослідження темної енергії. 27.06.2023
  4. NASA’s Roman Space Telescope’s ‘Eyes’ Pass First Vision Test. // By Ashley Balzer. Apr 17, 2024
  5. Космічний телескоп нового покоління пройшов першу перевірку «зір». 18.04.2024

Посилання[ред. | ред. код]